İdeanest Blog

Yapay Zekâ ve Kitle Fonlama Neden Mükemmel Bir Partner?

Yakın geçmişte hem kitle fonlama hem de Yapay Zekâ (AI), dünyayı değiştirebilecek endüstriler olarak lanse edildi. Son birkaç yıldır, kitle fonlama hem girişimciler hem de yatırımcılar için cazip bir seçenek oldu. Statista‘ya göre, yalnızca Amerika Birleşik Devletleri’nde 191 kitle fonlama platformu var. Kitle fonlama, projeleri hayata geçirme ya da yatırım yapma konusunda başarılı bir alternatif olarak kendini kanıtladı ve bu başarısını sürdürmeye devam ediyor.

Kitle fonlama, insanların projelerini finanse etmelerine, bağışla desteklenen yeni fikirlerin hayata geçirilmesine ve yine kendi şartlarına göre mükemmel bir yatırım aracı bulmalarına fırsat verebiliyor. Çok yönlü fayda sağlaması, giderek büyüyen bir ağa sahip olmasını sağlıyor. Yapay zekâ da sürekli ilerleyen bir endüstri olarak yoluna devam ediyor. Her iki sektör de yeterince olgunlaştı ve artık dünyanın bu en önemli iki oyun bozucusunu birlikte görme zamanı geldi!

Kitle fonlama ve Yapay Zekâ her bir endüstriyi büyük ölçüde etkileyen ve gelişmekte olan unsurlar. Kitle fonlama platformları, başlangıçta işletmelerin kendi aralarında küresel olarak mikro-yatırımcılar aracılığıyla para toplayabilmesi için alternatif bir yol olarak kurgulanmıştı. Şimdi ise sermaye artırımı için bir trend haline geldi.

Öte yandan, Yapay Zeka (AI) hızla gelişiyor ve ilerliyor. Çok miktarda veriyi destekleyebilir ve teknoloji, finans vb. birçok endüstride zorlayıcı problemleri çözebilir durumda. AI, ihtiyaç duyulan iş analizlerini daha verimli ve hızlı bir şekilde elde etmek için iş gücünün önemli bir parçası olarak olgunlaşıyor.

Her iki kavram da start-up ​​ve yatırımcı ekosisteminde inanılmaz bir büyüme potansiyeline sahip. AI, genel kitle fonlaması sürecinin kalitesini ve çıktısını geliştirmek için kitle fonlama platformlarına dahil edilebilir. AI programları, firmalar tarafından kampanya değerlendirmesine yardımcı olmak için ve yatırımcıların destekleyecekleri kampanyayı seçmesi için kullanılabilir. Ayrıca, kitle fonlama kampanyaları için, daha yaratıcı ve yenilikçi bağış toplama fikirlerinin bulunmasına yardımcı olabilir.

AI programları, yatırımcıların arka planını araştırmada da etkin rol alabilir. Kitle fonlama için sahteciliği tespit etmeye ve daha güvenilir ve dürüst yatırımcılar bulmaya fırsat verir. Ayrıca, kitle fonlama platformlarında zaten var olan girişimler ve yatırımcılardan elde edilen büyük veriler ile yeni fikirler geliştirmeye de yardımcı olabilir.

ANGLEPaisa, Hindistan’da en popüler kitle fonlama platformlarından biri. Her şeyi kapsayan bir ekosistem sunuyor ve yeni başlayan kullanıcılara baştan sona destek veriyor. Uzman kadrosu ile proje sahiplerini projelerini başarılı bir şekilde yürütebilmeleri için yönlendiriyor. Aynı zamanda son güne kadar hedeflerine ulaşabilmeleri için de destek oluyor. Gelişen teknolojilerle AI ve Big Data’nın da kullanılmasıyla, ANGLEPaisa gibi platformlar, Hindistan’daki kitle fonlama ekosisteminin, en ilgili yatırımcıların en önemli kampanyaların buluşturulmasına izin veriyor. Yani AI desteğine sahip olan platformlar, kitle fonlamayı bir adım öteye taşıyabiliyor.

Kitle Fonlama, Yapay Zekâ’nın Gelişimine Katkıda Bulunabilir mi?

AI artık bilim kurgu filmlerinde değil, yaşamın içinde. PwC’nin araştırmasına göre, Yapay Zekâ teknolojisinin gelişmesi 2030’da küresel ekonomiye 15,7 trilyon dolarlık katkı sağlayacak. Hesaplama gücü, makinelerin kendi başına karar vermesi ve büyük miktardaki veri işlemenin çok uygun maliyetli hale gelmesi yapay zekânın gelişimine en basit örnekler. Yapay Zekâ (AI) ve kitle fonlama platformlarının birbirlerine olan bağımlılıkları kadar, birçok AI projesinin kitle fonlama olmaksızın asla hayata geçirilemeyeceği düşüncesi de oldukça belirgin.

Yapay Zekâ’nın yükselişi insanlık için yeni fırsatlar doğurmakta. Teknolojinin makine öğrenmesi gibi ilerleyen güçleri, insanlık için yeni bir ilerleme dönemi anlamına geliyor. Bu yeni döneme adapte olabilmek için AI endüstrisinin gelişmesini sağlamak şart. Ancak teknolojik gelişmeler çoğu zaman yüksek maliyetler gerektiriyor. Bugün AI’da lider olan ülkelerin güçlü ekonomilere sahip ülkeler olması şaşırtıcı değil. Gelişmekte olan ülkelerde bu tür teknoloji üretme girişimleri devlet tarafından bir yere kadar desteklenebiliyor. Erken başarısızlığa ulaşma, deneme-yanılma yoluyla doğruyu elde etme, farklı teknoloji fikirleri geliştirme konusunda yeterince özgür olunamıyor. İşte bu konuda oyuna dâhil olan kitle fonlama platformları, AI üzerine daha fazla fikir ya da proje geliştirilebilmesini destekliyor.

Yapay Zekâ çok ilginç problemleri çözmek için kullanılabiliyor. Sağlık hizmetlerinden eğitime, hemen her endüstri AI tarafından etkilenmekte. Yapay Zekâ ile ilgili birçok projenin, kitle fonlama yapıldığında daha kolay hayata geçirilebildiğini görüyoruz. Bazı fikirler benzersizdir ve bazı fikirler düpedüz çılgındır. Bu yüzden çoğu yatırımcı ticari kaygıları nedeniyle çılgın fikirleri görmezden gelebilir. Kitle fonlaması bu tür projeler için kapıları açar ve toplumun bu projelerin yararlı olup olmadığına karar vermelerine izin verir. Proje sahibi kitle fonlama sayesinde fikrini hızlı ve kolay şekilde doğrulama fırsatı bulur. Ancak tek faydası proje sahibi için değildir. Halk da kitle fonlama sayesinde bilimsel çevrenin ilgilendiği konuları öğrenme ve gelişimine katkıda bulunma fırsatı yakalar.

Dünya genelinde birçok çok yeni platform AI projelerinin parlamasını sağlıyor. LiveEdu, gelecek vaat eden AI projelerine rastlayabileceğiniz platformlardan sadece biri. Biz de ideanest’te Arda Mavi’nin Yapay Zekâ çalışmalarına katkı sağlamak için bir kampanya yürütmekteyiz. Kitle fonlama kampanyaları dünya çapında AI öğrenimini daha da geliştirecek ve daha fazla AI projesinin fonlanması olasılığını artıracak. #TechForGood hareketi için de farklı fırsatlar doğuracak.

Benzersiz bir Yapay Zekâ projesini kaçırdığımızı mı düşünüyorsunuz? Aşağıya yorumunuzu bırakın ya da idea@ideanest.org adresinden bize ulaşın.

Yorum Ekle

css.php