İdeanest Blog

Tıbbi Teknoloji Geliştirmek için Kitlesel Fonlama

Tıbbi teknoloji geliştirmek şüphesiz topluma ve insanlığa yapılabilecek en büyük faydalardan biri. Ancak bu ürünlerin geliştirme maliyetlerinin yüksek olması, çoğu zaman iyi fikirlerin prototip aşamasına bile ulaştırılamadan yok olmasına neden olabiliyor. Cihaz geliştirme sürecinin doğası gereği, tıbbi ürün geliştiricilerinin kitle fonlama kampanyalarından yararlanmaları da zorlaşıyor. Ancak bu kitlesel fonlama kampanyalarında başarısız olacakları anlamına gelmiyor. Başarılı olmak için ise diğer proje sahiplerine göre daha farklı bir strateji ile ilerlemeleri gerekiyor.

Her şeyden önce tıbbi ürün geliştiricilerinin bilmesi gereken şey şu; sadece kitlesel fonlama ile toplanacak bütçe yeterli olmayabilir. Bu nedenle kendi paralarını ve zamanlarını araştırma, geliştirme ve tabi ki pazarlama için harcamaları gerekir. Tıbbi teknolojinin karmaşıklığı göz önüne alındığında geliştiricilerin çizginin yarısını geçmişken kampanya başlatmaları çok daha doğru olacaktır. Sadece fikir aşamasında olan tıbbi ürün fikrinin fon desteği toplaması neredeyse imkânsız. Ancak bu proje ilham ve güven verecek seviyeye getirildiğinde fon toplaması çok daha kolay olacaktır.

Sağlık odaklı kampanyalarda ‘duygular’ daha baskın…

Genel olarak kitlesel fonlama destekçilerini gözlemlediğimizde şunu fark ediyoruz; havalı ve yeni bir cihaza değil, aksine bir sağlık sorununu çözebilecek ya da bir hastanın yaşamını daha iyi bir şekilde değiştirebilecek bir teknolojiye desteğini gösterir. Yani söz konusu sağlık olduğunda baskın olan unsurun duygular olduğunu söylemek yanlış olmaz. Destekçilerin özellikle yakınlarının ya da kendi hastalıklarının tedavisi için geliştirilen cihazları desteklemeye daha eğilimli olduklarını görebiliyoruz. Tıpkı Heather Jenkins’in olduğu gibi…

Yaklaşmakta olan bir uyku apnesi nöbetinin bulgularını tespit etmek için tasarlanmış şık bir bileklik için başlatılan Indiegogo kampanyası, genellikle bu problemle mücadele edenlerin desteğini toplamıştı. Bostonglobe.com’da yayınlanan bir makaleden edindiğimiz bilgiye göre Empatica tarafından geliştirilen bu cihaza sahip olmak için desteğini gösterenlerden biri de 36 yaşındaki Heather Jenkins olmuştu. Güvenli olmayan bir yerde epileptik nöbet geçirme korkusuyla yaşayan Jenkins, Indiegogo’da bu cihaza ön sipariş vermek için 199 dolar harcadı.

Jenkins elbette nöbet için ekstra uyarıya sahip olmanın harika bir şey olacağını düşünüyordu. “Hayatı kurtarmak için tasarlanmış muhteşem bir saat” olarak tanıtılan bu cihazın 2015 Temmuz’unda bütçe hedefine ulaşması bekleniyordu. Ama üretimi iki kez ertelendi. Jenkins ise bu süreçte biri evde, diğeri hastanede olmak üzere iki nöbet geçirdi ve bir sonraki nöbetin nerede olacağı konusunda endişeliydi. Yine de cihazla ilgili heyecan duymaya devam eden Jenkins, geri ödeme isteğinde bulunmak gibi bir plana da sahip değildi.

Yaşantımız içerisinde sağlık söz konusu olduğunda üzerine daha önemli bir konu olamıyor. Kitlesel fonlamada da aynı durum söz konusu. Dünya genelinde sağlık alanında ürün geliştirmenin yanı sıra araştırmalar için de kitlesel fonlama kampanyaları başlatılmaya devam ediyor. Öyle ki sadece sağlık alanında yardımda bulunup fon desteği yapabileceğimiz bir platform bile hayata geçirildi. Samahope adı verilen bu platform aracılığı ile Güney Asya ve Latin Amerika’da kadınları ve çocukları tedavi eden doktorlara fon desteğinde bulunulabiliyor. Ve bugün Samahope dünyanın birçok noktasından destekçi topluyor.

Ülkemizde üretim odaklı sağlık sürecinin gelişimi için…

Teknolojik gelişmelerin büyük fayda sağladığı alanlardan biri de sağlık sektörü. Teknoloji geliştikçe tıbbi ürünlerde de bir adım öteye gidiliyor. Daha iyi bir geleceği mümkün kılmak için tıbbi gelişmelere destek vermek şart. Sağlık alanında verilen her destek, aslında her insanın kendi geleceği adına attığı önemli bir adımken, ideanest platformunda da bilim ve teknolojiyi sağlıkla buluşturan projelere destek olduk. Kök hücre araştırması için fon desteği toplayan İnci Kadribegic, şeker hastaları için geliştirilen kansız şeker ölçüm cihazı Diatech ve şu an fonlama aşamasında olan Hemşirelikte İnovasyon Akademisi projesinde olduğu gibi.

Bu yazıyı hazırladığımız sırada 49.500 olan bütçe hedefinin %62’sine ulaşmış durumda olan Hemşirelikte İnovasyon Akademisi; inovasyon sürecini destekleyen ve yeni ürünler geliştiren inovatif bir hemşirelik grubunun projesi. Hasta bakımına yenilik getirmek, bakım maliyetlerini azaltmak ve hemşirelik hizmetinin kalitesini artırmak amacıyla farklı projeler geliştiren inovatif hemşireler, 2016 yılında ‘İnovatif Hemşirelik Derneği’ni kurdular. Ülkemizde üretim odaklı sağlık sürecinin gelişime Hemşirelik İnovasyon Akademisi’ni kurarak destek vermek isteyen inovatif hemşireler, sizlerin de desteğini bekliyor. Kuracakları akademi sayesinde birçok hastalığın tedavi süreci hızlanabilir, hastanın daha rahat etmesi sağlanabilir ve tıbbi buluşlara imza atılabilir. Sağlıkta ülkemizi bir adım daha öteye taşımak hepimizin görevi. Bugün vereceğiniz küçük bir destek, yarın sizin de sağlığınızı etkileyecek bir buluşun hayata geçirilmesini sağlayabilir.

Yorum Ekle

css.php