İdeanest Blog

Sosyal Fayda için Teknolojinin Kullanımı – I

Endüstri Devrimi (1750-1850), insanlara istedikleri alanda kendilerini geliştirecekleri eğitimleri alabilmeleri için daha fazla boş zaman fırsatı tanımıştı. 20. yüzyılın ikinci yarısında bilgi paylaşımı sağladığı için televizyon önemli bir eğitim aracı olarak görüldü. 21. yüzyılda ise artık öğrenmek değil, üretmek isteyen toplumlar teknoloji geliştirmeye eğildi. Ve bugün teknolojiyi kullanma şekli o toplumların yaşam şekillerini de değiştirdi.

Daha iyi bir yaşam için teknoloji fırsatlarından nasıl yararlanabiliriz? Aslında 21.yüzyılda diğer toplumlar gibi bizim de üzerine düşünmemiz gereken konuların başında bu soru geliyor. Teknoloji insanların ve şirketlerin dünyayı daha iyi bir yer haline getirmek için üzerlerine düşen görevi yerine getirmelerinde büyük bir yol oynuyor. Ve dakikalar içerisinde değişiyor. Ülkemizi bu sürekli değişen dünyaya en iyi şekilde hazırlamak için bizlere düşense yeni teknolojilerin geliştirileceği ortamı hazırlamak ve fikirlere destek olmak…

Teknoloji toplumla, hatta insana yardımla fazlasıyla ilgilidir.

Teknoloji üretmek sadece daha önce yapılmayanı yapmak, kimsenin düşünmediğini düşünmek ya da hayranlık uyandıran bir ürün geliştirmek değildir. Teknoloji toplumla, hatta insanlara yardım etmekle de fazlasıyla ilgilidir. Toplumun refah seviyesini yükseltmek için de teknoloji geliştirmek gerekir. Yani hedef sadece teknoloji ile para kazandıran uygulamalar yapmak değil, teknolojiyi sosyal fayda için kullanmak olmalıdır.

Eğitim, sağlık, çevre ve diğer alanlarda toplumun daha fazla teknoloji aracına ihtiyacı var ve bu sosyal fayda için teknolojiyi kullanmanın önündeki engeller her geçen gün azalıyor. Topluma fayda sağlamak için teknoloji geliştirmek sadece maddi kazanç elde etme amaçlı bir şey olmadığı için piyasa başarısızlığı kaygısı duyma gibi bir durum da söz konusu değil. İhtiyaç çok ve yeni fırsatlar doğuyor. Tıpkı kitlesel fonlama kampanyaları gibi… İyi bir fikre sahip olan ancak projesini geliştirmek için yeterli finansmana sahip olamayan birçok fikir sahibi, ideanest gibi platformlarda kitle fonlama yoluyla projesi için gerekli bütçeyi toplayabiliyor.

Teknoloji uzmanları problemleri çözmeyi severler; belki de en iyi yaptıkları şeylerden biri budur. Bugün ihtiyacımız olan şey de teknolojiyi kullanarak sosyal problemlere büyük ölçüde çözüm üretebilmek. Büyük resme baktığımızda teknolojinin milyonlarca insana fayda sağladığını görebiliyoruz. Tıbbi teknolojinin gelişmesiyle yapay kalp pompası gibi hayat kurtarıcı cihazlar üretiliyor, NASA’nın bilim insanları tarafından uzay araştırmaları için icat edilen robotik kol, şimdi ameliyathanelerde kullanılıyor. Dijital gelişmelerle birlikte bilgiyi paylaşmak her geçen gün daha kolay hale geliyor. Bloglar ve sosyal ağlar sayesinde dünyanın neresinde olursa olsun herkes sesini duyurma şansına sahip oluyor. Aslında sosyal fayda için teknolojinin kullanılması dezavantajlı toplulukların kendilerine yardım etmesine bile fırsat veriyor.

Hindistan’da bir kâr amacı gütmeyen kuruluş olan Aurolab, katarakt operasyonlarına takılan intraoküler lensi Hindistan’da 4 dolara satıyor. ABD’de ise satış fiyatı 100 dolardan fazla.  Aurolab, bu lenslerin ikinci en büyük üreticisi haline geldi ve aslında sosyal fayda için ürettiği bu lenslerden para kazanıyor.  Programlanabilir bir işitme cihazının ABD’de satış fiyatı yaklaşık 1600 dolar. Üretim maliyeti ise 45 dolar. Kaliforniya merkezli bir sosyal girişim olan Project Impact ise aynı şekilde bir işitme cihazı üreterek farklı pazarlarda 600 dolara satmayı planlıyor. Cihazı daha kolay ulaşılabilir hale getirerek teknolojinin sosyal fayda için kullanıma bir örnek daha oluşturuyor.

Teknolojiyi sosyal fayda için kullanmak isteyen girişimler tarafından düşünülen her proje, karşılanmayı bekleyen yüzlerce ihtiyaç anlamına geliyor. Ve bu çözüme ihtiyaç duyan binlerce kişinin varlığını kanıtlıyor.

Teknolojiye sahibiz, ama onu tüm insanlığa tam olarak fayda sağlaması için nasıl kullanacağız?

İmkân yoksa, teknoloji de yok! Yeni nesil teknoloji filantropistlerinin dünyayı iyileştirmek için yapabilecekleri en güçlü eylemlerden biri, toplumsal sorunlar için çözüm üretenleri keşfetmek olmalı. Onlara ihtiyaç duydukları kaynakları sağlamak, daha çok fikrin ve elbette çözümün geliştirilmesine ilham olacaktır. Konu ne olursa olsun, teknolojiyi toplumsal fayda ile kesiştiren projelerin, ‘Teknoloji Üreten Türkiye’ vasfına sahip olabilmek adına da desteklenmesi gerekiyor.

Sosyal fayda için teknolojinin kullanımına destek veren bir platform olarak şuna inanıyoruz: İyi fikirler imkânlarla bir araya geldiğinde sosyal sorunların çözümü için bir yol mutlaka bulunuyor. ideanest’te kansız şeker ölçüm cihazı Diatech gibi sosyal fayda sağlayacak projelerin daha fazla yer almasını ve hayata geçirilmesini isterken, toplumun da bu projelere katkı vermesini sağlamak ve ‘sürekli’ bir farkındalık yaratmak istiyoruz.

Dünyayı değiştirebilecek bir etki yaratabiliriz, başkalarının hayatlarına dokunabildiğimiz müddetçe… Siz de projelere göz atarak bu heyecan verici harekete katılın. Eğer topluma fayda sağlayacak teknolojik fikirlere şimdi katkı sağlarsanız dünya çok daha iyi bir yer olacak. Birlikte geleceğe güvenle gidebilmek için toplumun teknolojiye, teknolojinin desteğe ihtiyacı var.

Yorum Ekle

css.php