İdeanest Blog

Sosyal Fayda için Teknoloji – II

Teknoloji, ancak insanların teknolojinin yaşamlarına değer katacağına inanmaları halinde bir etki yaratabilir. Toplumun bütün beklentileri için teknoloji üretilmediğinden, ne kadar yarar sağlayacağına dair net bir kanıya sahip olmamaları da şaşırtıcı bir durum değildir. Çünkü gelişmekte olan toplumlarda teknoloji genellikle kâr elde edilmesine olanak sağlayacak uygulamalar için kullanılır. Fayda sağlayacak kâr amacı güdülmeyen teknolojinin geliştirilmesi ise genelde ikinci planda kalır. Faydalı ve kârlı uygulamalar arasındaki uçurumu kapatmak, bizim gibi gelişmekte olan ülkeler için öncelikli hedeflerden biri olmalıdır. 

Sosyal fayda için daha fazla teknoloji aracına ihtiyaç var ve bu alanda teknolojiyi kullanmanın önündeki engeller her geçen gün azalıyor. Sosyal fayda için teknoloji konusunda daha önce de yazdığımız gibi, her şeyden önce piyasa başarısızlığı riski diye bir durum söz konusu değil. Çünkü sadece maddi kazanım elde etmek hedeflenmediği için bu teknolojileri geliştirmemek adına bir bahane de yok. Şu an ihtiyacımız olan şey yalnızca agile (çevik) sosyal girişimlerle aradaki uçurumu kapatmak…

Teknolojiye Hangi Alanlarda İhtiyaç Duyuluyor?

Neredeyse yaşamın her alanında teknolojiye ihtiyaç var. Kişisel ihtiyaçlar, sağlık, eğitim, çevre, hatta insan haklarının savunulması konusunda bile teknoloji geliştirmek gerekiyor. Ve bu nedenle dünyanın pek çok noktasında fayda sağlayacak teknolojinin üretilmesi için çaba sarf ediliyor. The Child In Need Institute teknolojinin sosyal fayda için kullanılmasına en güzel örneklerden birini sergiliyor. Accenture Labs ile birlikte, ergenlik sürecindeki savunmasız gençleri ve sağlık, beslenme, eğitim, barınma gibi konularda desteğe ihtiyaç duyan kadınları güvende tutmak için Girl Power adı verilen yenilikçi bir dijital çözüm geliştirdi. Onların koşullarındaki değişiklikleri izlemek, gerçek zamanlı analiz yapmak ve gözlemlemek için mobil sistemleri, analitik ve bulut teknolojilerini kullanıyor. Girl Power sayesinde bir yıl içerisinde 200’den fazla kızın kadın ticareti ve çocuk yaşta evlilikten kurtulmasını sağladı. Bu umut verici bir sonuç.

Bilgi teknolojisi sektöründe de çok sayıda sosyal girişim örneği bulunuyor ve giderek farklı coğrafyalarda örnekler çoğalıyor. Groundspring.org, toplumun ihtiyaçlarını karşılamak için bir veritabanı aracı olan eBase’i geliştirdi. Techsoup.org, kâr amacı gütmeyen kuruluşlara indirimli yazılım ürünleri sunmak için çalışan bir oluşum. Benetech, Bookshare.org adını verdiği online kütüphanesinde, görme engelliler için sesli kitaplar sunuyor. Ülkemizde de İhtiyacharitasi.org gibi ayni ihtiyaçların karşılanmasına yönelik sosyal fayda sağlayan bir girişim söz konusu. Dünyanın pek çok noktasında dijital çözümler problemlerin giderilmesinde kritik rol oynamaya başladı. Ve eğer daha fazla destek verilirse, bütün toplumlarda refah seviyesini yükseltecek gelişmelerin yaşanacağına eminiz.

Herkes Kahraman Olabilir!

Teknoloji üretmek söz konusu olduğunda herkes milyon dolarları hayal eder. Ancak her zaman yüksek maliyet söz konusu olmayabilir. Sosyal fayda sağlayacak teknoloji projeleri için herkes kendi imkanları çerçevesinde desteğini göstererek, ihtiyaç sahiplerinin kahramanı olmayı başarabilir. Ancak bu alanda en büyük destek iş dünyasının liderlerinden geliyor diyebiliriz.

Yeni nesil teknoloji filantropistleri dünyayı iyileştirmek için ellerini taşın altına koyma konusunda oldukça istekliler. eBay’ın kurucularından Jeff Skoll, vakfı aracılığıyla hem Silikon Vadisi’ne hem de dünyanın önde gelen sosyal girişimcilerine fon sağlıyor.  Aynı zamanda bu alanda daha fazla akademik araştırmaya katkı vererek insanlığa fayda sağlayacak teknolojinin gelişimini destekliyor. World Economic Forum’un kurucusu olan Klaus Schwab, sosyal girişimcileri tanımak ve onları iş dünyasının liderleri ve siyasi liderlerle buluşturmak için bir vakıf kurdu. Bu vakıf sayesinde birçok proje liderlerin kadrajına girmeyi başarıyor. Gates Vakfı, kâr amacı gütmeyen ilaç üreticisi OneWorldHealth’e dünyanın her noktasındaki ihtiyaç sahiplerine hayat kurtarıcı ilaçlar getirebilmesi için büyük destek sağlıyor. Internette kısa bir araştırma yaparak sağladığı devasa desteği öğrenebilir, Bill ve Melinda Gates’e bir kez daha hayran kalabilirsiniz.

Teknoloji ve sosyal girişimin evriminde kritik bir kesişme noktasındayız. Eğer ihtiyaç noktalarını fark eder ve onların çözümü için teknoloji üretilmesi konusuna eğilirsek, uzun vadede fayda sağlayacak oluşumların hayata geçirilmesine fırsat verebiliriz. Topluma fayda sağlayacak teknoloji geliştirmek için fırsat da ihtiyaç da çok. ideanest platformu olarak bizler bu tarz projeleri desteklemek için doğru ortamın oluşturulmasında rol oynuyor ve toplulukla buluşturmaya çalışıyoruz. Sosyal açıdan faydalı uygulamaların fark edilmeye ve desteklenmeye ihtiyacı var. Bugün bu tarz projeler için göstereceğiniz destek, yarın en çok size ya da sevdiklerinize fayda sağlayabilir.

Geleceğe güvenle gidebilmek adına sosyal fayda sağlayacak projeler için desteğinizi şimdi gösterin!

Yorum Ekle

css.php