İdeanest Blog

Neden Sivil Toplum Kuruluşları Aracılığıyla Bağış Yapılmalı?

Bağışçılık, yani kültürümüzdeki yaygın adıyla hayırseverlik, aslında toplumsal özelliklerimiz içerisinde öne çıkan değerlerden biri; ya da biz öyle zannediyoruz… Türkiye Üçüncü Sektör Vakfı (TÜSEV)’in ‘Türkiye’de Bireysel Bağışçılık ve Hayırseverlik’ konulu araştırması, aslında beklenmeyen bir sonuçla karşılaşmamıza neden oldu. Evet, hayırsever bir toplumuz, ama bağışımızı doğru adreslere değil, dilencilere yapmayı tercih ediyoruz. Araştırma sonuçlara bizlere toplumun %88’inin ihtiyaç sahiplerine doğrudan yardım etmeyi tercih ettiğini, %12’sinin ise ilgili kurumlar aracılığıyla bağış yaptığını gösteriyor.

Uzun süredir toplumumuzda süregelen ‘yardım etme’ kültürüne rağmen, büyük ölçüde ‘güven’ ve maddiyata bağlı sebepler nedeniyle çekimser davranmaya başladık. Ekonomik durumun belirsizliği bağış konusunda çok fazla istekli olmamızı engelleyebildiği gibi, güven duygumuzu kaybetmemiz de öne çıkan ‘yardımlaşma’ değerimizi yitirmeye başlamamıza neden olabiliyor. Bağış konusunda kafamızın bir hayli karışık olması, bu konuda sivil toplum kuruluşlarını tercih etmenin daha doğru olacağını gösteriyor.

sivil toplum kuruluşu ile bağış

Türkiye ve dünya çocuklarının ihtiyaçları için kaynak yaratan UNİCEF, lösemili çocuklar için umut ışığı olan LÖSEV, anne ya da babası hayatta olmayan çocukların geleceğini aydınlatan Darüşşafaka ve eğitimle birlikte çağdaş topluma ulaşma amacı günden Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği ve diğerleri… Farklı amaçlarla kurulmuş olsalar da ‘topluma fayda sağlamak’ gibi aynı amacın etrafında bir araya gelen STK’lar, gelişime ve değişime katkıda bulunuyor. Aslında insanların hayatlarına dokunmak ve ‘iyi’leşmesini sağlamak zannettiğiniz kadar zor değil. Kendi çatıları altında büyük bir güce ve güçlü bağlara sahip olan STK’lar, kişilerin tek başına yapamayacağı toplumun yararına olan çalışmaların, el birliği ile yapılmasını sağlıyorlar. Üstelik bu çabayı gösterirken herhangi bir kâr amacı da gütmüyorlar.

STK’lar, bağışını ihtiyaçtan emin bir şekilde, şüphe duymadan gerçekleştirmek isteyenler için de doğru adres oluyor. Özellikle online sistemler üzerinden kart kullanarak yapılacak olan bağışlarda, arada bir sivil toplum kuruluşunun bulunması güvenlik açısından son derece önemlidir. Bağışçının kişiler bilgilerinin güvenliği sağlandığı gibi, hakları da sözleşme ile korunur.

Bilinçli Bağışçı mısınız?

Sivil toplum kuruluşlarının belki de en büyük faydalarından biri, daha önce karşılanmamış olan bir ihtiyacın varlığından haberdar olunmasını sağlamalarıdır. Bilinçli bağışçı sivil toplum kuruluşlarının gündemlerini takip eden ve bağış yapmadan önce kendisine ‘Neyi değiştirmek istiyorum?’ sorusunun cevabını veren kişidir. Bu soruya cevap verdikten sonra artık amacını bulur ve STK’ların konuyu onun gündemine taşımalarını beklemeden araştırmaya başlar. Amacı doğrultusunda çalışan bir STK bulduğunda ise onun aracılığıyla neler yapabileceği konusunda bilgi edinir. Bağış yalnızca nakdi değildir. Ayni ihtiyaçlar için ya da gönüllü çalışmak üzere de bağış yapılabilir.

Bilinçli bağışçının çok iyi bildiği bir şey daha vardır ki; yapılan bağışın miktarının küçük olması, değişimin bir parçası olamayacağı anlamına gelemez. Deniz yıldızlarının hikâyesini hatırlayın: Binlerce deniz yıldızının karaya vurduğu bir kumsalda adamın biri deniz yıldızlarını denize atma çabası içerisine girer. Onu gören başka bir adam diğer binlerce deniz yıldızını göstererek “Bu çaban neyi değiştirecek ki?” diye sorar. Adam bir deniz yıldızını daha eline alır ve denize fırlatır. “Onun için çok şey değişti.”, der. Değişimi başlatacak şey sizin ‘küçük’ olduğunu düşündüğünüz bağışınız olabilir.

Dünyanın neresine giderseniz gidin değişmeyecek bir şey vardır: Küçük bağışlar, büyük etkiler yaratır.

Bağış Yaparken Stratejik Düşünün…

Bağış sadece birilerinin barınma ihtiyacını, eğitim masraflarını ya da sağlık giderlerini karşılamak amacıyla yapılmaz. Aslında toplum olarak değiştirmemiz gereken algılardan biri de budur. Birinin hayallerini gerçekleştirmek, daha iyi bir seviyeye gelmesini sağlamak, topluma fayda sağlayacak bir projesini hayata geçirmesine yardımcı olmak için de bağış yapılabilir. Stratejik bir yaklaşımla; sonucunda nelerin değişeceğini, nasıl fayda sağlayacağını ve bundan kimlerin etkileneceğini düşünerek bağış yapmalısınız.

Topluma fayda sağlayacak bir projesi olan kişiler sokakta yürürken pat diye karşınıza çıkmaz, sizden doğrudan destek isteyemez. Onların çağrı yapabilmesine sivil toplum kuruluşları aracı olur. Kuruluş, güvendiği projeler için bağış sürecini başlatır ve sizin için de yardım etme şansı doğar. STK aracılığıyla bu projeler için ne kadar olduğu fark etmeksizin bağışınızı yaparken, toplanan paranın nasıl kullanıldığını, sonucunda nelerin değiştiğini adım adım takip edebilirsiniz. STK’ların faaliyetlerini takip ederek desteğinizle nelerin değiştiğini görmek, düzenli bir bağışçı haline gelme içgüdüsü oluşturabilir.

Ülkemizde teknolojinin toplumsal fayda ile kesiştiği noktalardaki projeleri destekleyen sivil toplum kuruluşu da TTGV (Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı) oldu. Teknoloji fikirlerinin finansman desteği toplamasını sağlamak amacıyla ideanest platformunu kuran TTGV, bağış bazlı kitlesel kaynak geliştirmeyi hedefliyor. Bu amaçla ideanest’te teknoloji tabanlı erken aşama ürün ve hizmet fikirleri, teknoloji ve inovasyon ekosistemini geliştirecek faaliyetler, teknoloji ve bilimsel konularda yapılan akademik araştırma projeleri için fon desteği toplanıyor.

ideanest diatech

Şu an fonlanan projelerimiz arasında bulunan Diatech de desteğinizle birçok kişinin hayatını kolaylaştırabilecek bir proje. Şeker hastalarının her gün en az bir kez yapmak zorunda olduğu acı veren şeker ölçümü uygulamasını, kansız ve acısız hale getirecek olan Diatech, kendisi de bir diyabet hastası olan Furkan Işıldak ve ekibince geliştirildi. İdeanest platformuna giriş yapana dek belki de bu cihazdan haberiniz yoktu. Projeye desteğinizin belki sizin için küçük, ama diyabet hastaları için büyük bir değişim sağlayacağını unutmayın. Şimdi ve daima insanlığa fayda sağlayacağına inandığınız fikirleri desteğiniz ile hayata geçirebilirsiniz!

Yorum Ekle

css.php