İdeanest Blog

Şirket içi İnovasyon Geliştirmek için Kitle Fonlama Yapılabilir mi?

İnovasyon en yalın haliyle, ‘değer yaratan bir yenilik’ olarak tanımlanır. Toplumun ihtiyaçlarını ele alan yenilikler istiyorsak, inovasyon araştırmalarını ve politikalarını tartışmaya, farklı yolları görmek için daha geniş bir insan yelpazesinden fikir almaya ihtiyacımız var. Ulusal Bilim Vakfı‘na (NSF) göre, 2012 yılında ABD şirketleri araştırma ve geliştirmeye 317 milyar dolar harcadı. Bu inovasyon geliştirmek için büyük bir rakamdı, ancak karşılığı beklenen etkiyi göstermedi. Çünkü şirketler inovasyon yapması gerektiğini biliyor, ancak hangi problemleri çözeceğini bilmiyordu.

Halk ve karar vericiler arasında diyalogun başlamasıyla birlikte, problemlerin çözümüne yönelik inovatif fikirler de geliştirilmeye başlandı. Bunun sonucunda ise başka bir yeniliğe, şirket içi inovasyon geliştirmek için proje çağrısında bulunma fikrine imza atıldı. Bugün birçok büyük şirket, üretim sürecini iyileştirmek ya da müşteri beklentilerine cevap vermek için proje çağrısında bulunuyor. İnovasyon ve sürdürülebilirlik alanında topladığı fikirler sayesinde, dijital dönüşümünü tamamlama başarısını yükseliyor.

İnovasyon

İnovasyon, finansal faydalar yaratan ya da topluma değer katan yeni ürünler, hizmetler, pazarlar, süreçler ya da örgütsel modeller olarak tanımlanabilir. Özel şirketler ve kamu sektörü hizmet sağlayıcıları da dâhil olmak üzere tüm sektörler için önemlidir.

Sürdürülebilirlik

Sürdürülebilir kalkınma, gelecek nesillerin kendi ihtiyaçlarını karşılayabilme yeteneğinden ödün vermeden, mevcut nesillerin ihtiyaçlarını karşılayan bir gelişmedir.

 

Şirketler İnovasyon için Nasıl Proje Çağrısında Bulunabilir?

Bugün şirketlerdeki temel problemlerden, çalışanlarını işe alırken yeteneklerini keşfedemiyor olması. Sadece birkaç saat süren mülakatlarda her şey iyi yolunda gitse de zaman içerisinde çalışan verimsizliği söz konusu olabiliyor. Bu probleme karşı çözüm geliştirmek isteyen şirketler için kitlesel fonlama platformları bir yetenek keşfetme merkezi haline dönüşüyor. Teknoloji ve inovasyon projelerinin fonlandığı kitle fonlama platformları, erken aşama ürün ve fikirlerin şirketler tarafından keşfedilmesine olanak sağlıyor.

Bazı şirketler ise kurum içerisinde proje çağrısı yaparak çalışanlarının belirli bir konu ya da sorunun çözümü üzerine fikir geliştirmesini istiyor. Sonrasında bu fikirleri test etme yeri de yine kitle fonlama platformları oluyor. Bu konuda en iyi örneklerden biri General Electric’tir. Açık inovasyon hedefi ile oluşturduğu çalışma grubu FirstBuild kusursuz bir ‘birlikte oluşturma’ topluluğu haline geldi. FirstBuild çalışma grubunun üyeleri hem GE bünyesinden hem de harici olarak işe alınan kişiler olabiliyor ve ekip yeni tüketici ürünlerini pazara daha hızlı ulaştırmak için tüm aşamalarda birlikte çalışıyor. Küçük ev aletleri kategorisinde yeni ürün geliştirmeye odaklanan bu gruba teknik ekipman ve mentorluk desteği vererek Indiegogo’ya yönlendiren GE, kitlesel fonlama sayesinde minimum risk ile yenilik yapabiliyor. Yeni ürünlerinin ne kadar ilgi çekeceğini test etmek için de kitlesel fonlama platformları doğru bir ortam oluyor.

Kurum içi kitle fonlama…

Kurum içinde yenilikçi fikirlerin gelişmesi için bazı şirketler de herhangi bir platformu işine dâhil etmeden, kitlesel fonlama modelini kurum içine taşıma yoluna gidiyor, tıpkı IBM gibi…

IBM’de IT Proje Yöneticisi olan Roberto Henriquez, iş arkadaşlarının şirket içinde kullandıkları iletişim ağı aracılığıyla projeleri yönetmelerini sağlayan bir uygulama olursa daha verimli çalışabileceklerini düşündü. Şirket içerisinde iFundIT adını verdiği bir kurumsal kitle fonlama platformu oluşturuldu. Henriquez’in fikri, IT grubundaki çalışanlar için de fon almak isteyen diğer projeler için uygulanmaya başlandı. Proje sahiplerinin 8 hafta içerisinde bütçe hedefine ulaşması gerekiyordu. Şirketin en alt kademe çalışanlarından başka yardımcılarına kadar 300’den fazla katılımcıya sekiz haftalık bir sürede projeleri fonlamaları için 2,000 dolara kadar IBM doları tanımlandı.

IBM’de kurum içi kitlesel fonlama çözümünü devreye sokmak, çalışan bağlılığını ve motivasyonunu artırmaya katkı sağladığı gibi, yeni fikirlerin geliştirilmesi için de adeta yarış başlattı.

IBM, kurguladığı şirkete özel kitlesel fonlama platformu iFundIT ile hala çalışanların yeni iş ve proje fikirleri geliştirmesini sağlıyor ve bu fikirler globalde tüm IBM çalışanları tarafından oylanmaya ve desteklenmeye devam ediyor. Bir IBM çalışanı tarafından girilen fikri tüm şirket çalışanları görüntüleyebiliyor ve destek vermek istedikleri fikre her bir çalışan için tanımlanan IBM dolarlarını kullanarak katkı sağlayabiliyor. Şirketin geleceğine yön verecek projelerin seçimine aracılık eden bu platform, diğer birçok şirkete de örnek oluyor.

Kitle fonlama yeni fikirleri keşfetmek, test etmek, problem çözümü için iş geliştirilmesini sağlamak adına en doğru yöntemlerden biri. Kurum içinde değişim yaratmak için kitle fonlama mantığı ile neler yapabileceğiniz üzerine biraz düşünebilir, ideanest ile yapmak isteyeceğiniz iş birlikleri için idea@ideanest.org adresinden iletişime geçebilirsiniz.

Yorum Ekle

css.php