İdeanest Blog
robotik kol

Robotik Kol Genç Bilim İnsanı Tarafından Geliştiriliyor!

 Belki de bir şeyler değiştirebilmek için önce basit düşünmek gerekiyordu…

Colorado’da bir dağ kasabasında yaşayan Easton LaChappelle, basit düşünerek geliştirdiği robotik kol sayesinde bilim dünyasına adını yazdırmayı başardı.

Aslında her şey bir merakla başladı. Ne kod bilgisine sahipti ne de mekanik eğitimi almıştı. Nasıl çalıştığını merak ettiği için oyuncakların motorunu, mikrodalganın içini parçalayan LaChappelle, 14 yaşında ilk robotik kolunu oluşturdu. Üstelik bunun için kullandığı malzemeler balıkçılık sicimi, LEGO parçaları ve oyuncak bir uçağın motoru oldu.

Derme çatma malzemelerle ortaya çıkardığı robotik kolu zaman içerisinde iyileştiren genç bilim insanı, diş teli lastiklerini kullanarak parmaklarını hareket ettirmeye, araba sileceğini dirsek olarak kullanmaya başladı. Hedefi bu kolun el sıkışabilir, top oynayabilir, hatta insanlarla etkileşime girebilir hale getirmekti. Geliştirdiği protez kolu ailesinin hediye ettiği 3D printer sayesinde insanlara faydalı olmak adına kullanan LaChappelle, dünyanın birçok yerine uzuv problemi yaşayanlara faydalı olmayı amaçlıyor.

Easton LaChappelle, robotik kol

Bugün 22 yaşında olan LaChappelle, geliştirdiği protez kolla düşük maliyetli, özelleştirilebilir uzuvlarla sadece protez endüstrisini değiştirmekle kalmadı, aynı zamanda amputelerin yaşamalarını da değiştirmeyi başardı. Bugün ise daha fazla insanın yaşamını değiştirebilmek için şirketi Unlimited Tomorrow için kitlesel fonlama kampanyası yürütüyor.

“Protezleri onlara ihtiyaç duyanlar için daha erişilebilir hale getirmek adına teknolojiyi kullanmak benim görevim.”

Easton LaChappelle

Küçük Bir Kızla Tanıştı, Kendisini Projesine Adadı

Easton LaChappelle, robotik kol

15 yaşında Colorado’daki evinin yatak odasından dünyaya duyurulan protez kol ile bilim dünyasına adımı atan LaChappelle, Uluslararası Bilim Fuarı’nda yerini almıştı. Ve çok kısa bir süre sonra Başkan Obama ile görüşmek üzere Beyaz Saray’da göründü. Sonraki adımı ise NASA oldu. NASA’da geliştirilen robotların hareket kabiliyetini iyileştirme üzerine çalışan LaChappelle, bilim fuarında protez kol takan küçük bir kızla karşılaşmasının ardından, kendisini düşük maliyetli robotik kol geliştirmeye adadı. Artık yatak odasında merak ve heyecanla başlayan protez kol geliştirme macerası, insanlara gerçekten yardımcı olabilme isteğine dönüşmüştü.

Protezlerin çoğu ağırdı, kullanımı zordu ve maliyetleri yüksekti. Düşük maliyetli tarayıcılar ve 3D yazıcılar sayesinde amputeler için özel tasarlanan protez kol üretebilirdi. Amputelerin en çok istediği şey olan hareket kabiliyeti için beyin dalgaları teknolojileri üzerinde çalıştı. Bu konuda kendisini geliştiren ve robotik kolu daha iyi bir aşamaya getirmek için çaba harcayan genç bilim insanı kendisiyle yarışıyor. Daha fazla insanın yaşamına dokunabilmek için projesini şirketlendiren Easton LaChappelle, Indiegogo’da fon topluyor.

Robotik Kol Destekleri Artıyor

robotik kolu olan küçük kız

ideanest’te fonlanan projelerden Robotel’i hatırlayın. El ve parmak deformasyonu olan çocuklar için mekanik uzuvlar geliştiren Robotel Derneği, tamamen ücretsiz teslim ettiği bu eller için 3D yazıcıya ihtiyaç duyuyordu. Yeni yazıcılar sayesinde hem daha fazla mekanik uzuv geliştirebilecek hem de yetişkinler için de üretim yapabilecekti.

40 bin TL olan bütçe hedefi olan Robotel Derneği, ‘el ele verdiğimizde çok kişinin yaşamını değiştirebiliriz, inanın’ dedi ve hedefine ulaştı.

IndieGoGo’da Unlimited Tomorrow için finansman desteği toplayan LaChappelle, şirketine 100 cihaz kazandırarak daha fazla robotik kol geliştirmek istiyor. Şu an için 5 bin dolar olan protez kol maliyetini daha da düşürmeyi amaçlayan LaChappelle, bütçe hedefine ulaştığında üretilen ilk 100 robotik kol ücretsiz olarak ihtiyaç sahiplerine ulaştıracak.

Önce robotik kol üzerinde uzmanlaşmayı ve sonrasında robotik ayak geliştirme operasyonuna başlamayı planlayan LaChappelle, robotik uzuvları insan vücuduna en yakın şekle ve yeterliliğe getirmek için çabalıyor. Ancak hayal ettiği noktaya gelebilmesi için bütçe gerekiyor…

Büyük resmin içerisinde olabilmek, insanların yaşamına dokunabilmek ve bir şeyleri değiştirmek aslında düşündüğünüz kadar zor değil. Bağışlarınızla bu değişime ortak olabilme gücünüz var. İyi ki var…

Yorum Ekle

css.php