İdeanest Blog
ideanest robotik kitler yarını inşa et

Robotik Kitler Çocukları Geleceğe Hazırlıyor!

Teknoloji her geçen gün gelişiyor ve yeni gelişmelere ayak uydurabilmek için bir sonraki gelişmeyi tahmin edebilecek becerilere sahip olmak gerekiyor. Bu öngörüye sahip olabilmek için özellikle çocukların ve olgun yaştaki öğrencilerin motor becerilerinin gelişmesi oldukça önemli. Robotik kitler tam olarak bu konuda etkinliğini gösteriyor. Çocukların mekanik düzeneklerin nasıl çalıştığını keşfedebilmesine yardımcı olan robotik kitler hem oldukça eğiticiler hem de iyi bir zaman geçirme aracı haline dönüşüyorlar. En büyük faydası gelecek adına olduğu için, bugün birçok marka robotik kit üreterek çocuklar için ulaşılabilir hale gelmesini amaçlıyor. Bu markalardan biri de Sony…

Japonya menşeli teknoloji liderlerinden Sony, kısa bir süre önce çocuklara yönelik bir kodlama ve robotik kiti olan KOOV ile karşımıza çıktı. Üstelik bu kitler için bir IndieGoGo kampanyası başlatarak. 8 yaş ve üstü çocukların geleceğin teknoloji becerilerine sahip olmasını hedefleyen Sony; sensörler, aktüatörler ve diğer bileşenlerle donatılmış renkli bir blok seti kullanarak robotlar oluşturmasına izin veren KOOV ile çocukları geleceğe hazırlamak için harekete geçmişti. Sadece kit sunmakla kalmayacak, aynı zamanda teknoloji geliştirme becerileri kazanmalarını sağlayacak bir eğitim programına katılmalarına fırsat vermekti. Bu amaçla başlattığı kampanyada finansman hedefini 100.000 dolar olarak belirlemişti ve hedefine ulaştı.

Çocukların 21’inci yüzyıl becerilerini geliştirmelerine yardımcı olmak ve onları yarının yenilikçileri haline getirmek için çabalayan Sony gibi dünya genelinde karşımıza çok sayıda örnek çıkmaya başladı. Ülkemizde de çocukları robotik kitlerle buluşturmayı hedefleyen projeler yapılıyor. Tıpkı ‘Yarını İnşa Et’ projesi gibi…

ideanest robotik kitler yarını inşa et

Yarını İnşa Et: Bir TTGV Hareketi…

Teknoloji üreten bir ülke konumuna gelebilmek için önce, geleceğin yetişkinleri olan çocukların ve gençlerin akıllarına dokunabilmemiz gerekiyor. Onlara belirli becerilere sahip olduklarına neler yapabileceklerini fark ettirmek ve problemlere çözüm üretebilecek yaklaşımlar geliştirmelerine destek olmak hepimizin görevi. Bu görev bilinci ile TTGV bünyesinde başlatılan Yarını İnşa Et projesi, Türkiye’nin doğusu veya batısı fark etmeksizin her yanına robotik kit ulaştırmayı hedefliyor.

9, 10 ve 11.sınıflara yönelik dijital dönüşüm eğitim programı kapsamında, gençlerin akıllı cihazlar ve algoritmalar geliştirerek neler yapabileceklerini keşfetmeleri amacıyla ilerliyor. Programa gönüllü olarak katılan öğretmenler TTGV tarafından kendilerine ücretsiz sağlanan kitlerle 2 günlük uygulamalı elektronik ve programlama eğitimi alıyor ve eğitim almış olan her öğretmen, 4-5 gönüllü öğrenciden oluşan takımını kuruyor. Oluşturulan bu öğrenci takımları, öğretmenlerinin rehberliğinde kendilerine TTGV tarafından sağlanan ücretsiz kitlerle belirli sorunların çözümü için proje geliştirmeye başlıyor. Çevre ve enerji, akıllı şehirler, sağlık gibi konu başlıklarında geliştirilen projelerle birlikte gençler yenilikçi düşünme becerilerine de sahip oluyor. Geliştirilen projelere dair bilgilere ve fotoğraflara TTGV web sitesinde yer verilerek bağımsız bir jüri tarafından değerlendirmeye alınması sağlanıyor. Her dönemin en beğenilen projesi de elbette ödüllendiriliyor.

ideanest robotik kitler yarını inşa et

Onları Geleceğin Mesleklerine Birlikte Hazırlayalım!

Dünya Ekonomik Forumu (WEF) tarafından yapılan ‘İstihdamın Geleceği’ (Future of Jobs) araştırması sonuçlarına göre 2020 yılında geçerli olacak meslekler farklı beceriler gerektirecek. Çocukların şimdiden bu meslekler için gerekli becerilere sahip olması gerekiyor. Kompleks problem çözme, isabetli karar verme ve sistem analizi gibi sistemsel yetenekler ile kodlama, veri analizi ve güvenliği gibi becerilere sahip olunmasında robotik kitlerin etkisi büyük. Kitler yardımıyla yeni yaklaşımlar deneme, teknoloji üretme ve geliştirme konusunda daha duyarlı hale gelecek olan gençler, geleceğin mesleklerine de hazırlanmış olacaklar.

Teknoloji üreten bir ülke olabilmek için sadece teknolojiyi kullanmak yetmiyor, aynı zamanda onu geliştirebilmek gerekiyor. Gençlere teknoloji geliştirebilecek beceriler kazandırmayı amaçlayan bu hareket kapsamında sadece öğrenciler değil öğretmenler de eğitiliyor. Öğrencileri araştırmaya, anlamaya ve çözüm üretmeye iten robotik kit, deneysel öğrenme etkinliği yapılmasını sağlıyor. 2017 yılında başlayan ve 2018’de aldığı MEB onayı ile ulaşabilirlik ağını genişletmeyi hedefleyen Yarını İnşa Et hareketi, bu yıl gençler tarafından geliştirilecek projeler için 200 robotik kit sağlama amacıyla ilerliyor.

Neden Destek Olmalısınız?

Bugün birçok genç bir şey üretmekten ve geliştirmekten korkuyor. Bunun için yeterli becerilere sahip olmadığını düşünüyor. Onların eğlenceli bir ortam içerisinde üretmeyi öğrenmelerini sağlamak, bir değişim yaratabileceklerini fark etmelerine ve kendilerine inanmalarına fırsat vermek için yapabileceğiniz çok şey var. Projeye desteğinizi göstermek belki de yapabileceğiniz şeyler içerisinde en basiti. Nisan 2018 itibariyle Eskişehir, Mersin, Bafra ve İskenderun’da öğretmen eğitimlerini tamamlayan Yarını İnşa Et ekibi, Türkiye’nin doğu ya da batı fark etmeksizin her noktasına robotik kitleri ulaştırarak gençleri geleceğe hazırlamak istiyor.

Siz de bu kitlerin öğrencilere ulaştırılmasına destek olmak için Yarını İnşa Et proje sayfası üzerinden bağış yapabilirsiniz. Yapabileceğiniz bağış miktarının küçük olması, destek olmayacağınız anlamına gelmiyor. Yarını İnşa Et hareketi için istediğiniz tutarda bağış yapabilirsiniz. Teknoloji üzerine kurulu bir geleceğe ve dijital dönüşüme hazırlanmak için gençlerin kendisine inanmasına fırsat verin.

Yarını birlikte inşa etmek için desteğinizi bugün gösterin…

Yorum Ekle

css.php