İdeanest Blog
fonlama aşamasındaki projeyi ilgi çekici hale getirmenin 4 yolu

Fonlama Aşamasındaki Projenizi İlgi Çekici Hale Getirmenin 4 Yolu!

Eureka!

Haydi biraz eskiye, bundan tam 2305 yıl önceye gidelim. O dönemin Sicilya Kralı Hieron ile saray çevresinde doğup büyüyen Arşimet’in arası oldukça iyiydi. Rivayete göre kral bir gün Arşimet’i saraya çağırıp tacını gösterdi ve tacın gerçekten saf altın olup olmadığını kontrol etmesini istedi. Günlerce bunu nasıl kanıtlayacağını düşünen Arşimet, bir gün hamamda yıkanırken aniden onu çok şaşırtan bir şey gözüne çarptı.

O an suya giren bir cismin hacmi kadar su taşırdığını keşfeden Arşimet aniden sudan çıktı ve “Eureka” diye bağırarak kendini şehrin sokaklarına attı.

Efsaneye göre kendini çırılçıplak sokağa atan Arşimet’in bu keşfi o zaman için oldukça büyük bir keşifti.

fonlama aşamasındaki projeyi ilgi çekici hale getirmenin 4 yolu

Projem Hazır, Ama Fonlamaya İhtiyacım Var!

Aradan 2305 yıl geçmesine rağmen insanoğlunun keşfetme ve keşfini geliştirme arzusu hiç dinmediğini söylemek mümkün. Ancak kabul edelim günümüz mucitlerinin kendilerine onları desteleyecek bir kral bulması hiç de kolay değil.

Onlarca, yüzlerce fikir arasında size “Eureka”dedirten bir fikriniz var, ancak onu finansal anlamda desteleyecek fon kaynaklarını bulmakta zorlanıyor musunuz?

Gelin birlikte fonlama aşamasındaki projenizi diğer projelerden daha ilgi çekici hale getirecek yollara göz atalım.

1.     Devir Network Devri

Kabul edelim, her ne iş yapıyorsanız yapın doğru insanları tanımak ve kendinizi, fikrinizi doğru insanlara tanıtmak oldukça önemli. Bu nedenle projenizi olabildiğince görünür hale getirmeli ve doğru insanlara ulaştırmalısınız.

Peki Bunu Nasıl Yapabilirim?

Evet, biliyoruz sorduğunuz ilk soru “projenizi nasıl daha görünür yapabileceğinizle” ilgili olacaktır. Cevabı basit!

Sizin gibi proje sahiplerinin bir araya geldiği etkinlikler, eğitimler, konferanslar, yarışmalar, seminerler ve hatta üniversitelerdeki özel etkinlikler bunun için birebirdir. Bu tarz etkinliklerle hem sizler gibi proje sahipleriyle tanışabilir hem de yatırımcılarla bir araya gelebilirsiniz.

Bu tarz etkinliklerde sizin gibi pek çok projenin yer aldığını düşünüyor ve biraz kendi gözünüzü korkutuyorsanız, yapmayın! Unutmayın ne kadar fazla platformda kendi adınızı ve projenizi duyurabilirseniz o kadar iyi!

2.     Sosyal Medyanın Gücünü Küçümsemeyin!

Günümüzde sosyal medya kullanıcısı olmayan insan bulmak zor! Pek çoğumuz akşam gideceğimiz restoranı sosyal medya üzerinden buluyor, konser ve seminer gibi etkinliklerden sosyal medya reklamları sayesinde haberdar oluyoruz. Üstelik sosyal medya sadece bir iletişim aracı değil, aynı zamanda kişilerin ve kurumların yüzü olma niteliğine de sahip.

Sosyal Medyadaki İzlenim Önemli

Bir kurumun veya işletmenin ne kadar kaliteli olduğuna dair ilk izlenimimizi çoğu zaman sosyal medya üzerinden ediniyoruz.

İşte bu nedenle siz proje sahipleri de sosyal medya hesaplarınızla projenize kaliteli ve dikkat çekici bir profil ve imaj kazandırmalısınız. Yapacağınız paylaşımlar hem projenizi yansıtmalı hem de takipçilerinize katma değer sağlamalı.

Bu sayede takipçi sayınız hızla artacak, proje fikriniz ve marka algınız çok daha kaliteli ve ilgi çekici bir hale gelecektir.

3.     Sosyal Sorumluluk Projelerine Destek Verin

Projenizi daha büyük şeyin parçası haline getirmeniz projenizin dikkat çekmesi ve doğru insanlara ulaşması için önemli bir adım olacaktır. Bu nedenle onu bir sosyal sorumluluk projesiyle desteklemeyi ve sivil toplum örgütleriyle ortak çalışmalar yapmayı düşünebilirsiniz. Özellikle projenizle doğrudan ilişki kurabildiğiniz hem kendinize hem de sosyal sorumluluk projesinin muhataplarına katkı sağlayabildiğiniz bir organizasyonun içerisinde yer almak itibarınıza büyük katkı sağlayacaktır.

4.     Google Dostu Adımlar Atın

Günümüz dünyasında her şeyi, ama her şeyi danışabildiğimiz bir yer varsa o da Google! O nedenle Google’da görünürlüğünüzü arttıramadığınız sürece ilgi çekmeniz kolay olmayabilir. Sizin projenizle ilgilenebilecek ve size maddi destek sağlayabilecek insanların dikkatini çekmek için onların arama radarına girmeniz oldukça önemli. Bunun için projenizle ilgili bir siteye sahip olabilir, sitenizin trafiğini arttıracak altyapı ve SEO adımları atabilirsiniz. Bu konuda uzman desteği almak da işinizi kolaylaştırabilir.

Unutmayın günümüz dünyasında projenizle birilerine “Eureka” dedirtmek istiyorsanız atmanız gereken adımlar bu kadar kolay! En başından itibaren süreci planlamalı ve bu plana uygun hareket etmelisiniz.

Fonlama aşamasındaki projenizi daha geniş kitlelere tanıtmak için ideanest önerilerini takip etmeye devam edin!

Yorum Ekle

css.php