İdeanest Blog
ideanest projeler

İdeanest’te Projeler Bağış Toplamaya Başladı!

Türkiye’nin ilk bağış bazlı kitlesel kaynak yaratma platformu olan ideanest’te iyi fikirler destek toplamaya başladı!

Teknolojiyi topluma faydalı kılan projelerin, ihtiyacı olan maddi desteği toplayabilmesi ve ayni gereksinimlerinin karşılanabilmesi için TTGV güvencesiyle yürütülen ideanest, teknoloji bağışçılığı’ kavramını yaygınlaştırmayı amaçlıyor. Tamamen gönüllülük esasına dayalı bir platform olan ideanest’te, proje sahipleri için madde destek sağlayabileceğiniz gibi, projelerini gerçekleştirmeleri için gereken para dışındaki ihtiyaçlarına da destek olabilirsiniz. Kim bilir belki de yeni bir başarı hikâyesinin yazılmasında en büyük rol sizin desteğiniz olacaktır.

ideanest projeler

İdeanestte Hangi Projelere Destek Verilebilir?

Teknoloji ve inovasyon tabanlı fikirlerin, araştırma projelerinin ve faaliyetlerin kendisine yer bulduğu ideanest’te, dört proje bağış toplama aşamasına geçti. Projelerin kendi sayfaları üzerinden hedeflerini öğrenebilir ve gelişmelerini takip edebilirsiniz. Bu sayfalarda yer alan ‘desteklemek istiyorum’ butonunu kullanarak bağış işlemlerinizi de gerçekleştirebilirsiniz. Peki, bu projeler neler?

Robotel: Hayata Daha Sıkı Tutunsunlar Diye…

Yaşama dört elle tutunmak isterken bazen doğuştan gelen problemler, bazen de sonrasında yaşanan aksilikler buna pek de imkân vermeyebilir. İki elimizle bile üstesinden gelemediğimiz zorluklara rağmen, mücadeleye ellerimiz olmadan devam etmek zorunda kalabiliriz. Üstelik çocukken… Evet, bu hiç de adil değil. İşte tam da bu noktada engellerin üstesinden gelme hedefiyle yola çıkan Robotel, el ve parmak deformasyonu olan çocuklara ‘robot el’ adını verdiği mekanik uzuvları, 3D yazıcılar aracılığıyla üreterek ücretsiz teslim ediyor.

robotel ideanest proje

Ülkemizin hemen her yerinde elinde meydana gelen deformasyon nedeniyle yaşama tutunmakta zorlanan çocuklar var. Hem onlar hem de mülteciler ve gaziler gibi yetişkin yaştaki ihtiyaç sahipleri için ücretsiz robot el sunmaya devam etmek isteyen ekip, talepleri karşılamak için var gücüyle çalışıyor.

Tamamen gönüllülerden oluşan Robotel ailesi, yetişkin insanlar ve belli bir yaşı geçmiş gençler için de mekanik uzuv yapabilmelerine olanak sağlayacak bir 3D yazıcının hayalini kuruyor. Robotel ailesinde şu an sadece çocuklara uygun boyutlarda robot el yapabilmelerine izin veren bir yazıcıları bulunuyor. Yetişkinler için yapmak istediklerinde parçaları birleştirme yoluyla hareket edilmesi, kullanışlı bir robot el üretmelerini engelliyor. Daha fazla insana umut olabilmeleri için, el ele vermeye ihtiyaçları var.

Bazen tek başına hayata sıkı sıkı tutunmak mümkün olmaz. Sizi yukarı çekmesi için bir elin uzanmasını dilerseniz. İhtiyaç sahiplerinin dilediği o ‘el’ siz olabilirsiniz. Robotel proje sayfasını ziyaret etmek için tıklayın.

‘Koruncuk’ Çocukları Geleceği Tasarlayacak…

Kurduğu ‘Çocuk Köyleri’ ile ihmal görmüş, varlığı tehdit altında ve korunmaya muhtaç olan çocukların, hayata sağlıklı bir şekilde hazırlanabilmesi için çabalayan Koruncuk Vakfı, onları Maker Atölyelerle buluşturmayı hedefliyor. Çocukların nitelikli birer eğitim alarak iyi bir geleceğe sahip olmaları ve yaratıcı düşünebilme becerilerinin gelişebilmesi için teknoloji ile iç içe olabilecekleri bir ortam planlıyor. Bu amaçla tasarlanan Maker Atölye’de; kodlama, tasarım, robotik ve elektronik teknolojiler üzerine eğitilmelerini istiyor.

koruncuk ideanest proje

Bolluca Çocuk Köyü’nde bulunan bilgisayar dersliğinin Maker Atölye’ye dönüştürülebilmesi için desteğinize ihtiyacı olan Koruncuk Vakfı, geleceği tasarlayan çocuklar yetiştirmeyi diliyor. Bugün çocuklar için atılan her adımın, gelecek adına atılan bir adım olduğunu unutmayın. Onların tüketim yerine üretim kültürünü benimsemesi, bilgisini paylaşmayı öğrenmesi ve yeni nesil beceriler kazanabilmesi için Maker Atölyelere ihtiyaçları var.

Çocukları sormaya, öğrenmeye, yeni fikirler üretmeye teşvik edecek olan Maker Atölye’de; teknoloji, tasarım, robotik ve elektronik faaliyetler gerçekleştirilirken, geleceğin dili olan kodlama konusu üzerine de eğitim almaları sağlanacak. Bolluca Çocuk Köyü çocuklarının nitelikli bir eğitim alarak hayata hazırlanmaları, iyi bir geleceğe sahip olabilmeleri ve ülkemizin geleceğine katkıda bulunabilmeleri için hepimizin desteğine ihtiyaçları var. Maker Atölye proje sayfasını ziyaret etmek için tıklayın.

DiaTech: Diyabetlilerin Yaşam Standardını İyileştirecek…

Deneyimlenen bir zorluktan doğan, iyi bir fikir… 15 yaşında diyabet hastası olduğunu öğrenen Furkan Işıldak’ın, arkadaşlarıyla birlikte geliştirdiği ‘kansız şeker ölçüm cihazı’ DiaTech, diyabet hastalarının yaşam standardını iyileştirecek bir cihaz olma yolunda ilerliyor. Sadece kendisi için değil, tüm diyabet hastaları için bir şeyler yapmak isteyen ve bunun hayaliyle prototipi üretilen DiaTech, kansız ve ağrısız olarak şeker ölçümü yapılabilmesine olanak sağlıyor.

diatech ideanest proje

Diyabet hastaları için parmaklarını delerek kan ölçümü yapmak hem can yakıcı hem de her ortamda yapılması mümkün olmayan bir işlem. Özellikle çocukların bu işlemi gerçekleştirebilmesi oldukça zor. Son dönemde diyabet hastalığının çok küçük yaşlarda ortaya çıktığı da bir gerçekken, ışık yolunu kullanarak kan şekeri ölçümü yapma şansı tanıyan DiaTech, birçok kişi için umut olacak…

Kansız ve acısız ölçüm yapma olanağı sunan DiaTech, ışık yoluyla ölçüm yaparken, bilgilerin bluetooth üzerinden cep telefonlarına aktarılarak istatistik tutulabilmesine, ayrıca bulut ortamda depolanabilmesine izin veriyor. Projenin daha önce TTGV’den “ideanest Özel Ödülü” aldığını da belirtelim.

Tüm verileri daha iyi gözlemleme şansı tanıyan kansız şeker ölçüm cihazı, çocukları uzaktayken onların şeker kontrollerini gerçekleştiremeyen ebeveynlerin, sosyal ortamda ölçüm yapmakta zorlanan gençlerin ve diğer tüm diyabet hastalarının yaşamını kolaylaştıracak. Cihazın %85’lik doğruluk oranını %95’in üzerine çıkarmak isteyen ekip ve elbette tüm diyabet hastaları desteklerinizi bekliyor. Proje sayfasını incelemek için tıklayın.

Kansere Karşı Araştırma Yolcuğuna Çıkan Bir Türk Bilim Kadını…

Kanser hastalarının sayısı her geçen gün biraz daha artıyor. 2030 yılında 23.6 milyon yeni vakaya ulaşacağı tahmin ediliyorken, kök hücre tedavisinin intestinal kanser tedavisi üzerinde yetersiz olması yeni araştırmaların yapılmasını gerektiriyor.

inci kadribegiç ideanest proje

Kök hücre tedavisinin yetersiz kalışının altındaki nedenleri bulmak için bir araştırma yolculuğunun hayalini kuran İnci Kadribegiç, eğitim bursu ile resmi olarak kabul edildiği Almanya’da bulunan Max Planck Enstitüsü ve Amerika’da bulunan Cold Spring Harbor Laboratuvarı’nda konu üzerine canla başla çalışmanın hayalini kuruyor.

“Kök Hücre” teknolojisi üzerine yaptığı çalışmalarla ülkemize bir gurur yaşatmak isteyen bilim kadını, başarılarla dolu çalışmalarına yenilerini eklemek, kanse tedavisine taptaze bakış açısı ile yeni bir yaklaşım getirecek görüşleriyle hedefine ilerlemek istiyor. Yılda 8.2 milyon kişinin ölümüne sebep olan kanser hastalığına karşı savaş açan, tıp öğrencisi ve kök hücre araştırmacısı İnci Kadribegiç, ‘‘Biz kazanalım, kanser kaybetsin!’’ mottosuyla yola çıkıyor.

Kanser tedavisi üzerine yapacağı çalışmalar için çıktığı yolculukta bazı gereksinimleri için desteğimize ihtiyaç duyuyor. Onun bu yolculuğu başarıyla tamamlayabilmesi için siz de destek olabilirsiniz. Proje sayfası üzerinden araştırmalarına dair detaylı bilgiler edinebilir, destek olmak için harekete geçebilirsiniz.

Yorum Ekle

css.php