İdeanest Blog

Proje Sayfasını Güncel Tutmak Destekçilerinizi Nasıl Etkiler?

Kitle fonlama kampanyası yürütürken belki de en önemli konulardan biri proje sayfasının güncelliğidir. Burada ‘güven’ ve ‘değişimi görme’ isteğinin ön planda olması, destekçilerinizi sık sık proje sayfanızı kontrol etmeye ister. Projede hangi aşamada olduğunuzdan, ne kadar bağış topladığınızdan, neleri hedeflediğinizden haberdar olmak ister ve bağışlarını eylemde görmekten memnun olurlar. Güncellemeler, bağışçılarınızı, destekçilerinizi ve projenizi takip edenleri ilerlemenizden haberdar etmenizin yanı sıra, diğerlerini bağışçı olmak için motive etmenin harika bir yoludur.

Güncellemelere Neler Dahil Olmalıdır?

Proje destekçileriniz sizden haber bekliyor! Neler yaptığınızı öğrenmek için ziyaret edecekleri ilk nokta elbette proje sayfanız. Burada uzun süreli bir sessizlik varsa onları hayalinize ortak etmeniz çok da mümkün olmayabilir. Tıpkı kendi sosyal medya hesaplarınız üzerinden projenize dair çağrılarda bulunduğunuz gibi, proje sayfanız üzerinden de gelişmeleri anlatmaları, insanların sizin gerçekten çaba gösterdiğinizi görmesini sağlamalısınız.

Peki, sayfanızı güncel tutmak için neler yapabilirsiniz? Gelin bu konuya biraz yakından bakalım:

Teşekkür etme fırsatını kaçırmayın.

“Şu ana kadar vermiş olduğunuz değerli destekleriniz için teşekkür ederim.”

Oldukça basit bir cümle, öyle değil mi? Ancak fena halde etkili. Teşekkür etmek doğru ve sıcak bir iletişim kurmanın en iyi yoludur. Sadece projenize bağış yaptıkları için değil, eylemlerinizi takip ettikleri ve projenizle ilgilendikleri için de memnuniyetinizi bildirmelisiniz. Bu tutumunuz muhtemel bağışçıları kendinize çekmeniz için de bir fırsat yaratacaktır.

İşlerin nasıl gittiğine dair bir güncelleme yapın.

“Kampanyanın 30. günündeyiz. Şu ana kadar yapılan bağışlarla bütçe hedefimin %40’ına ulaştım.” gibi… Bu durumu bütçe hedefinize ulaştıktan sonra da devam ettirebilirsiniz. Proje için gerekli olan ilk ekipmanlarınızın ulaştığını ya da geliştirdiğiniz üründe hangi aşamada olduğunuzu sadece birkaç cümle ile ifade etmeniz yeterli olacak.

Olumlu bir gelişmeyi kutlayın.

Varsayalım ki projenizle büyük bir bağışçının ilgisini çekmeyi başardınız ve hedeflediğiniz bütçenin %50’sini karşılama kararı aldığını bildirdi. İşte kutlamak için harika bir sebep! Proje sayfanız üzerinden hem bu bağışçıya teşekkürlerinizi bildirir hem de hedefe yaklaşmanızı sağlayacak bu büyük bağışı kutlayabilirsiniz.

Harekete geçme çağrısı yapın.

Proje sayfanızın destekçileriniz tarafından sık sık ziyaret edildiğini unutmayın ve onlara daha iyi gelişmeler görebilmeleri için harekete geçme çağrısında bulunun.

“Bütçe hedefime ulaşabilmem için son 10 gün. Projemi hayata geçirebilmem için kampanyamı ilgili arkadaşlarınızın görmesini sağlayın.”

Projenizi sosyal medya hesaplarında paylaşmaya ya da zaman kaybetmeden bağış yaptırmaya yönelik çağrılarda bulunmanız büyük ölçüde işe yarayacaktır.

Tabi tüm bunları yaparken bağışçı topluluğun ilgisini çekmek için fotoğraf ve videolar eklemeyi de unutmayın! Sık sık güncelleme yaparak insanları sayfanızı ziyaret etmeye devam etmelerini için teşvik edin.

İlginizi çekebilir: Harika Bir Kampanya Videosu Oluşturmanız için 10 İpucu!

Destekçi yorumlarını paylaşın.

Bağışçılar çoğu zaman yaptıkları bağış esnasında projeniz hakkında yorumlarını da dile getirirler. Onların bu nazik yorumlarına sayfanızda yer vermeniz hem onları memnun edecek hem de diğer takipçilerinizin bağış yapmaya eğilim göstermesine katkı sağlayacaktır.

Proje sayfanız için her 3-4 günde bir güncelleme yayınlayabilirsiniz. Bu şekilde bir standart yakalamak sayfanızı takip edenlere de bu periyotlarda yeniden ziyaret etme alışkanlığı kazandırır. Ancak önemli bir gelişme olduğunda güncelleme yapmak için beklemek yerine hemen paylaşmayı denemelisiniz. Sıcak bir gelişme her zaman ilgi çeker.

Güncelleme yapmak istiyor, ama bağışçılarınıza ne söyleyeceğinize, nasıl hitap edeceğinize karar veremiyorsanız, bağışçılara yakından bakmanızı sağlayacak blog yazımız işinizi kolaylaştırabilir.

Yorum Ekle

css.php