İdeanest Blog
ideanest pazarlama

Projem Bağış Toplamaya Hazır! Peki Pazarlamamı Nasıl Yapacağım?

Projeniz bağış toplamaya hazırsa, ideanest platformundaki ilk etabı başarıyla tamamlandığınızı söyleyebiliriz. Fikir aşamasından fonlama aşamasına geçen projenizin, hedeflediğiniz bütçeyi toplayabilmesi için artık daha çok çalışmanız gerekecek. Çünkü insanlara projenize “neden” destek olmaları gerektiğini en iyi şekilde anlatmanız gerekiyor.

Önerimiz kendinizi bağışçıların yerine koyarak düşünmeye başlamanız. Projenizi onların anlayabileceği şekilde nasıl anlatırdınız? Hangi kelimeleri seçerdiniz? Nasıl bir anlatım tekniği kullanırdınız? Tüm soruların cevabını bulduktan sonra projenizi, daha doğrusu fikrinizi pazarlamak için çalışmaya başlayabilirsiniz.

ideanest pazarlama

Bir hikâyeniz varsa kazanırsınız, yoksa bir hikâye yazarsınız. 

Projenizi pazarlamanın en iyi yolu, potansiyel bağışçılara hikâyenizden bahsetmeniz. Proje fikrinizin nasıl doğduğunu anlatmakla işe başlayabilirsiniz. “Her şey bir elma ağacının gölgesinde dinlenirken başladı. Yere düşen elmalar…” Hayır hayır, o hikâye çoktan anlatıldı. Biz gerçekten kendi hikâyenizden bahsetmenizi öneriyoruz. Belki de hayatınızı derinden etkileyen bir olay o proje fikrinin ortaya çıkmasına zemin hazırlamıştır. Neden olmasın? İşte önce bunu anlatmakla başlayın.

İnsanların birden çok duyusuna hitap ettiğinizde çok daha akılda kalıcı olabilmeyi başarırsınız, elbette onları hikâyenizin etkisi altına almayı da… Gerçek bir hikâye anlattığınızda, onların ilgisini çok daha kolay çekebilirsiniz. Ancak diğerlerinin arasından sıyrılmak için daha fazlasını yapmanız gerekir. Eğer sadece bu yeterli olsaydı, dünyanın en ünlü insanları hikâye anlatıcıları olurdu.

Sizin bir hikâye yazmaktan çok daha fazlasını yapmanız gerekiyor. O hikâyeyi herkesin öğrenmesini sağlamak için iyi bir pazarlama stratejisi belirlemelisiniz. Projenizle alakalı hazırladığınız içeriği yani hikâyenizi sosyal ağlarınızda da paylaşmanız ‘pazarlama’ aşamasına geçmenizi sağlayacaktır.

Video Hazır, Peki Nasıl Pazarlayacağım?

Popüler video paylaşım platformlarına videonuzu eklemeniz gerekiyor. Doğru etiketlemeleri yaparak videoyu kanalınıza yükledikten sonra, burada abone kitlesi oluşturabilir, proje konunuzla ilgili olan birçok kişi ya da kuruma ulaşma imkânına sahip olabilirsiniz. Sadece video kanallarını değil, tüm sosyal medya kanallarını kendiniz için kullanmalı, teknoloji ve inovasyon odaklı Facebook gruplarında ve sayfalarında paylaşmayı unutmamalısınız. Bir şekilde teknoloji dünyasına ilgi duyan herkesin projeniz hakkında bir şeyler biliyor olmasını sağlamalısınız. Bunu sadece kendi paylaşımlarınızla değil, arkadaşlarınız da paylaşım desteği ile başarabilirsiniz.

ideanest sosyal medya pazarlaması

Yorulduğunuz ve umudunuzu kaybetmeye başladığınız anlarda S. Keth Moorhead’in şu cümlesini hatırlayın:

“Kimse başarı merdivenlerini eli cebinde tırmanmamıştır.”

Bunun dışında aktif olarak kullanmanız gereken bir platform da Twitter. Burada kısa cümlelerle kendinizi iyi ifade ettiğinizde insanların dikkatini çekmeyi başarabilirsiniz. Projenize uygun ve gündem olan ‘hashtag’ler aracılığıyla videonuzu paylaşmanız ya da doğru cümlelerle hikâyenizi anlatmanız, ilgi çekmenize yardımcı olacaktır.

Çevrimdışı Ortamlarda Projemi Nasıl Pazarlarım?

Online platformları kullanarak projenizi tanıttınız diyelim. Belirli bir kitleye ulaştınız, ama projenizi gerçekleştirmek için hedeflediğiniz bütçeye ulaşabilmeniz için aktif internet kullanıcısı olmayan kişilere de projenizden bahsetmeniz gerekir. Nasıl mı?

Projenizi anlatan broşürler tasarlamak, afişlerden ve açık hava reklamı unsurlarından yararlanmak iyi bir fikir olabilir, ama çevrimdışı pazarlamada en etkili hareket ‘etkinlikler’ olacaktır. Projenizi anlatmak için bir etkinlik düzenleyebilirsiniz. İlgileneceğini düşündüğünüz kişileri ve kurum temsilcilerini davet edeceğiniz etkinlik, projenizi daha fazla kişiye duyurmanıza olanak sağlar ve onları da çalışmalarınıza ortak eder. Etkinlikte sizi dinleyen, projenizi beğenen ve destek olmaya karar veren kişiler, bundan sonra gönüllü pazarlama elçileriniz gibi projenizi etraflarındaki insanlara anlatmaya başlayacaklardır.

ideanest pazarlama etkinlik

Etkinlik düzenlemek her zaman ekonomik olmayabilir. Böyle bir şeye imkân bulamıyorsanız, etrafınızda gerçekleşen ve projenizle ilişki kurabileceğiniz etkinliklere katılmayı deneyin. Bu tek başınıza etkinlik düzenlemeye göre çok daha ekonomik bir pazarlama yolu olacaktır. Aynı zamanda katılımcı açısından da geniş bir kitle söz konusu olacağı için, daha iyi bir duyuru yapma şansı tanır.

Peki hiçbir etkinliğe dahil olamazsanız ne yapmanız gerekiyor? Hemen umutsuzluğa kapılmayın ve kendi çevrinizden yola çıkın. Akrabalarınıza, arkadaşlarınıza, onların ailelerine, tanıdıklarınıza projenizi birebir anlatmayı deneyin. İnsanlarla yakın ilişkiler kurarak projenizi anlattığınızca, fikirlerinizi benimsemeleri ve destek olmaya ikna edilmeleri daha kolay olacaktır. Yani her durumda bir çıkış yolu bulmanız mümkün. Yeter ki bunu yapmak isteyin ve hayallerinizi gerçekleştirmek için çabalamaktan çekinmeyin.

Yorum Ekle

css.php