İdeanest Blog
ortadan vurulmuş ok, proje fonlama

Projeniz Fonlanıyor: İlk 3 Günü İyi Değerlendirin!

Kitlesel fonlama her geçen gün daha popüler hale geliyor. Her geçen gün yeni bir proje fon toplama macerasına başlarken, oldukça ilginç projelerin de fonlandığına tanık oluyoruz. Pi Pie Pans gibi mesela… Bir Pi sayısı meraklısı tarafından geliştirilen bu proje, sadece Pi şeklinde bir pasta yapmayı kolaylaştıracak pişirme kalıbını hayata geçirmek için başlatılmıştı. Proje sahibi o kadar dahice davrandı ki, sadece 2 bin dolar bütçe hedefi olmasına rağmen, 17 bin 542 dolar fon topladı.

Pi Pie Pans, dünyaya ya da topluma fayda sağlayacak bir proje değildi, ama proje sahibi dijital mecraları o kadar iyi kullandı ki, insanlar sadece eğlenmek için bile projesini destekledi. Sadece Pi Pie Pans değil, bütçe hedefine ulaşmayı başaran hemen her projede aynı ortak noktanın olduğunu görüyoruz: Süreci planlamak…

Süreci Doğru Planlayan Fon Toplamayı Başarıyor!

Proje sahiplerinin belki de yaptığı en büyük hata, asıl kırılma noktasının projenin kabul edilmesi ve fon toplamaya başlaması olduğunu düşünmeleri. Bu elbette aşılması gereken ilk aşama, ama asıl mesele bundan sonra başlıyor. Dünyanın en iyi fikrine dahi sahip olsanız, onu insanlara anlatma konusunda yol alamadığınızda, tanıtım için süreci planlayamadığınızda projenizin hedefe ulaşması zannettiğiniz kadar kolay olmayacaktır.

çalışan insanlar, proje fonlama

Eğer bir proje sahibiyseniz, fonlama sürecine dair her şeyi adım adım planlamanız gerekir. Buna platform seçimi de dâhildir. Doğru bütçenin belirlenmesi, sosyal medyayı etkili bir şekilde kullanabilmek için gerekli gözlemlerin yapılması, destekçi toplamak için doğru içeriklerin oluşturulması konusunda planlamalar yapılmalıdır. Bunlar için en doğru zaman, elbette fonlama kampanyanız başlamadan önceki zamandır. Peki, ya sonra?

İlk 3 Gün Önemli!

Projeniz fonlanıyor! Artık elinizi her zamankinden daha hızlı tutmalı ve projenizi daha geniş kitlelere duyuracak olan adımları atmalısınız. İlk gün projenizin yayınlandığını ve artık fon desteğine ihtiyacınız olduğunu bütün sosyal medya kanallarınız üzerinden paylaşın. Paylaşırken platforma dair bilgilere de burada yer vermeyi unutmamalısınız.

“TTGV’nin kitlesel kaynak yaratma platformu ideanest’te görme engellilerin hayatını değiştirecek cihaz projem fonlanıyor. Değişime ortak olmak için bana destek olun.”

Sadece bu kadar kısa bir cümleden sonra ideanest web sitesindeki proje sayfanızın bağlantısını ekleyerek paylaşmak bile yakınlarınızın ilgisini çekmeyi başarmanıza fırsat verecektir. İyi bir başlangıç daha kısa sürede hedefe yaklaşmanıza olanak sağlar. Bu nedenle onları nasıl yakalayacağınızı iyi düşünmeli, destekçi kitlenize göre doğru kanallar üzerinden paylaşımlarınızı yapmalısınız.

İkinci gün artık kendi çevrenizden çıkarak yeni destekçilerin ilgisini çekmeniz gerekiyor. Kitlesel fonlama forumları, bloglar, ilgili siteler bu konuda iyi bir iletişim ağı yaratabilir. Burada projenizi anlatan içerikler oluşturarak konuya ilgi duyan kişilere ulaşma şansına sahip olabilirsiniz. Bu platformlarda var olmanız sadece proje destekçisine ulaşmanızı sağlamakla kalmayacak, aynı zamanda konuyla ilgili bir farkındalık yaratmanıza imkân tanıyacaktır.

Fonlamanın üçüncü gününde artık ilk iki günün etkilerini görmeye başlamış olacaksınız. Yavaş yavaş destek almaya başladığınızı göreceksiniz. Ancak bir sosyal medya fenomeninin ya da ünlü bir simanın ilgisini çekmek, projenizi tanıtma konusunda işinizi bir hayli kolaylaştıracaktır. İnsanlar bir konuda destek olması, büyük ölçüde önemsedikleri kişilerin o konuya destek vermesini örmesine bağlıdır. Toplumda öne çıkan isimler, yakın çevrelerinden bir ya da birkaç kişi bir projeye destek olduğunda, onlar da destek olma eğilimde olacaklardır.

İlk üç gün etkin bir şekilde dijital mecralarda projenizi tanıtarak iyi bir başlangıç yapabilir, proje hedefinize daha kısa sürede ulaşmak için zemin hazırlayabilirsiniz. Proje Sayfasını Doğru Yönetmek için İpuçları başlıklı yazımız da başlangıç aşamasında faydalı bilgiler edinmenizi sağlayacaktır.

Yorum Ekle

css.php