İdeanest Blog
ideanest proje ekibi

Proje Ekibime Kimleri Dâhil Etmeliyim?

Başarı hikâyeleri tek başına yazılmıyor. ideanest’e kabul edilen projenizin başarıya ulaşmasını istiyorsanız, iyi bir ekibe sahip olmanız sizi çok daha güçlü kılacaktır. Herkesin aynı konu üzerinde uzmanlaştığı bir ekip, aslında tam anlamıyla ‘iyi’ bir ekip olmayabilir. Bu nedenle ideanest yolculuğunuza başlarken, yapmanız gereken şeylerden biri de görevleri belirlenmiş kişilerden oluşan bir ekibe sahip olmanız. Projenin tanıtılma, pazarlanma ve uygulanma aşamasında yapılması gerekenleri maddeleyerek, bunlara uygun yeteneklere sahip kişileri ekibinize dâhil etmelisiniz. Üstelik dikkat etmeniz gereken tek şey yetenek değil. Bu kişilerin aynı zamanda aşırı stresle başa çıkma konusunda başarılı olabilecek, ekip çalışmasına uyum sağlayabilen ve yaratıcı düşünme becerileri bulunan kişiler olması da önemlidir.

ideanest proje ekibi

Dünya genelinde başarılı projelerin arkasındaki ekibe baktığımızda genelde 5 kişiden oluştuklarını görüyoruz. Kendi görev ve yeteneklerine göre yetkilendirilmiş 5 kişi… Peki, bu efsane beşli nasıl olmalı? Hangi özellikler bulunmalı? Kimler ekibe dâhil edilmeli ya da edilmemeli? Şimdi bu soruların cevaplarına bakma vakti:

Takım liderini belirleyin.

İyi bir takım lideri projeyi daha kısa sürede, daha doğru adımlarla ve zamanı daha iyi yöneterek tamamlamanıza olanak sağlayabilir. Bu nedenle takım içerisinden bir lider belirlerken bulundurması gereken özellikler konusunda seçici olmak gerekir. Projede fikir sahibi siz olsanız bile, liderlik için gerekli vasıflara tam olarak sahip değilseniz, lider olamayabilirsiniz. Peki, iyi bir takım liderini nasıl tanımlarız?

Takım lideri çok yönlü düşünebilen, gözlem yapabilen, ekiple doğru iletişim kurabilen ve elbette stratejik düşünebilen biri olmalıdır. Ekibin proje gidişatından memnun olup olmadığını gözlemlerken, arkadaşlarıyla iletişim kurmada problem yaşamaması gerekir. Burada önemli olan çok iletişimde olmak değil, doğru iletişimi kurmaktır. Noktaları birleştirmeyi başaran ve büyük resme bakarak stratejik kararlar verebilen bir ekip üyesi, takım lideri olma konusunda bir adım önde olacaktır. Takımın hedef belirlemesinde etkin olan ve bunun için doğru zaman-doğru hesaplamaları yapabilen biri, ekibinize liderlik etme konusunda başarılı olabilir.

Bir uzmanı ya da danışmanı takıma dâhil edin.

Projenizin konusu ne ise mutlaka o konuda uzman biri takım içerisinde yer almalıdır. Onun bilgisi ve deneyimleri sayesinde daha doğru kararlar alınabilir ve başarılı adımlar atılabilir. Aynı zamanda uzman birinin ekip içinde bulunması ya da danışmanlık yapması projenize daha fazla güven duyulmasına da olanak sağlayacaktır. Eğer sürekli olarak ekibiniz içerisinde bulunup çalışmalarınıza dâhil olacak uzman biri yoksa, danışman olarak fikir alabileceğiniz birini bulmanız da iyi bir fikir olabilir.

ideanest proje ekibi

Teknik bilgisine güvendiğiniz biri sorun çözmeyi kolaylaştırır.

Ekip içerisinde teknik konularda ihtiyaçlarınızı karşılayabilecek birinin bulunması, projenizin uygulama aşamasında karşılaştığınız sorunları daha kısa sürede çözüme ulaştırmanızı sağlar. Pratikliği sayesinde zamanı iyi kullanmanıza da yardımcı olur. Bu nedenle teknik operasyonlardan sorumlu olabilecek bir ekip üyesi belirlemeniz iyi olacaktır.

İkna kabiliyeti olan biri hedef kitlenize kolay ulaşır.

İyi bir proje fikrine sahipsiniz, ekibiniz kafası zehir gibi çalışan insanlarla dolu ve projeniz tamamlandığında topluma oldukça fayda sağlayacak. Ancak insanların bu projeden haberi yok… Ne kadar başarılı olursanız olun, bunu insanlara gösteremiyorsanız projenizin hedefine ulaşması gecikir. Siz proje üzerine çalışmalarınızı yaparken, onun kitleler tarafından duyulmasını, öğrenilmesini ve desteklenmesini sağlayacak birine ihtiyacınız olacak. İşte bu konuda yardımcınız olabilecek pazarlama yeteneğine sahip biri ekibiniz içerisinde yer almalıdır. ideanest’te yayınlanan projenizin farklı kanallar üzerinden tanıtılmasını ve fon desteği toplaması sağlayacak olan kişi, aslında ekibinizin en önemli üyelerden biridir.

Sosyal medyanın gücünden yararlanın.

Reklamın yeni adresi sosyal medya! Bu nedenle projenizi ve fon toplama çabanızı sosyal medya üzerinden duyurduğunuzda, hedefe ulaşmanız daha kolay olabilir. Profil gücü yüksek birini ekibe dâhil ettiğinizde, projenizi daha kısa sürede geniş kitlelere duyurur ve doğru anlaşılmasını sağlar. Tabi bu durum projenize bağış desteği olarak geri döner. Bu nedenle ekipten birinin sosyal medya konusunda uzmanlaşmış olması büyük ölçüde öne çıkmanızı sağlayacaktır.

Yorum Ekle

css.php