İdeanest Blog
ideanest proje bütçesi belirleme

Proje Bütçesi Nasıl Belirlenmeli?

Proje bütçesini belirlemeden önce bağışla fon toplamanın gerçekten emek gerektiren bir süreç olduğunu bilmeli ve buna göre hareket etmelisiniz. Yardımsever bir toplum olduğumuzu düşünsek de bağış konusunda hala tedirginiz. Dolayısıyla proje bütçeniz ne kadar yüksek olursa, bütçe tutarınızı bağış toplayarak hedefe ulaşmanız o kadar zor olacaktır. Bu nedenle daha düşük bir bütçe çıkarabilmek için ekip olarak beyin fırtınası yapmalı, ayni olarak talep edebileceğiniz ihtiyaçlarınızı proje bütçe kalemleriniz içerisinden çıkarmalısınız. Böylece bağış olarak toplaması daha kolay olacak bir bütçe ortaya belirleyebilirsiniz.

ideanest proje bütçesi belirleme

Proje Bütçesinde Hangi Kalemler Yer Alabilir?

Ekipman

Bir fikri gerçeğe dönüştürmek istediğinizde elbette ekipmana ihtiyacınız olacak. Projeniz için satın almanız gereken ekipmanları belirleyerek bunları proje bütçenize dahil edebilirsiniz.

Deney-laboratuvar malzemesi

Denemeden doğru sonuca varmanız pek de mümkün değil. Ürün ya da araştırma projeniz için deney ve laboratuvar ihtiyaçlarınız söz konusu olacaktır. Bu konuda yapmanız gereken deneyler için kullanacağınız materyallere ve laboratuvar ihtiyacınıza da proje bütçesinde yer verebilirsiniz.

Üretim hammaddesi

Diyelim teknolojiyi toplumsal fayda ile buluşturacak bir ürün fikriniz var ve onu üretmek için hammaddeye ihtiyacınız olacak. Üretim hammaddesi olarak kullanılacak unsurlar da proje maliyet kalemleri içerisinde yer alabilir.

Proje ile ilgili konferans-eğitim katılım bedeli

Projenizi geliştirmek ve daha yararlı hale gelmesini sağlamak için konferansa katılmak ya da araştırma projeniz için eğitime katılmak isteyebilirsiniz. Bu da proje bütçesine dahil edilebilir.

Kitap-süreli yayın üyeliği

Projeniz için fayda sağlayacağını inandığınız kitaplar ya da süreli yayınlar için belirlediğiniz giderler de proje bütçesi içerisinde yer alabilir.

Veri satın alma gideri

Projenizi test etmek ya da geliştirmek için veri desteğine ihtiyacınız olacaksa, buna da proje gideri olarak bütçeniz içerisinde yer verebilirsiniz.

Prototip geliştirme destek hizmetleri

Bir ürün fikriniz varsa, prototip geliştirmek için ihtiyacınız olan 3D yazıcı, CNC tezgâh gibi ekipmanları, lazer kesici kiralamayı ya da prototip için almanız gereken danışmanlık hizmetini de bütçeye eklemelisiniz.

Seyahat ve konaklama

Bilimsel araştırma ya da ekosistem faaliyeti projeniz için seyahat etmeniz gerekebilir. Bu durumda seyahat ve konaklama masraflarınız da proje bütçesi içerisinde yer almalıdır.

Organizasyon giderleri

Organizasyon giderleri çoğunlukla teknoloji ve inovasyon ekosistemi faaliyetlerine dair projelerde bir gereksinim olacaktır. Bu tür projeler için organizasyon giderlerinin de bütçe kalemleri içerisinde yer alması gerekir. Projenizi tanıtmak için yapacağınız organizasyonların bu kaleme dâhil olamayacağını da bilmelisiniz.

Maaş ve ofis giderleri proje bütçesine dahil edilemez.

Proje bütçesini belirlerken bilmeniz gereken bir şey de ‘maaş giderleri’nin bütçe kalemleri içerisinde yer alamayacağıdır. Eğer projeniz için çalışmak üzere ekibinizde yer alan biri için maaş ödemesi yapmayı düşünüyorsanız, buna proje bütçeniz içerisinde yer veremezsiniz. Aynı şekilde projenin gelişimi için bir ofis kullanacaksanız, ofis giderleri de bütçe kalemleri içerisinde yer almamalıdır.

İdeanest bağış bazlı kitlesel kaynak yaratma platformu olduğu için, 50 bin TL ve üzeri bütçelere sahip olan projeler için fon toplamak zorlayıcı olabilir. Dolayısıyla 50 bin TL üzerinde bütçe hedefi bulunan projelerin başvuruları kabul edilmeyebilir. Bu konuya ideanest Proje Ret Kriterleri başlıklı yazımızda da değinmiştik. Proje bütçenizi belirlerken bu rakamı aşmamasına dikkat etmeli, mümkün olduğunca bütçeyi düşürmeye çalışmalısınız.

Bütçe Kalemlerini Belirlemek Neden Önemli?

İdeanest’te projeler bütçe hedefine ulaştığında, direkt olarak toplanan fon proje sahibinin hesabına aktarılmaz. Şeffaflık gereği bütçe TTGV bağış hesabında toplanır ve bütçe kalemlerine göre ödemeler ya da satın almalar direkt TTGV tarafından yapılır. Yani proje sahibinin eline doğrudan bir paranın geçmesi söz konusu değildir. Proje için ihtiyaç kalemleri belirlenmeli ve buna göre doğru bir bütçe çıkarılarak sunulmalıdır. Bütçe ve proje gider kalemlerinin birbirine uygun olmaması halinde de projenizin reddedebileceğini bilmelisiniz.

Yenilikçi fikirlerinizin bağışla gerçekleşmesini istiyorsanız, proje bütçenizi bir kez daha gözden geçirmeniz iyi bir fikir olabilir.

Yorum Ekle

css.php