İdeanest Blog
ideanest teknoloji

Bu Platformda Neden Yalnızca Teknoloji Projelerine Destek Veriyoruz?

Her yeni gün, teknoloji dünyasında yeni gelişmeleri de beraberinde getiriyor. Bu hızlı gelişim takip edilemezse dünya örneklerinin gerisinde kalmak mümkün. Bugün teknolojinin geldiği noktayı düşünün: sağlık sektöründen pazarlama sektörüne, modadan güvenliğe kadar yaşantımızı etkileyen birçok alanda teknoloji kullanılıyor.

Teknoloji ve inovasyon tabanlı fikirlerin kitlesel kaynak toplamasını sağlamak amacıyla hayata geçirdiğimiz TTGV platformu ideanest’te yalnızca teknoloji fikirlerine yer vermemiz, teknolojinin öneminin altını çizebilme amacına dayanıyor. İdeanest projeleriyle toplumu teknoloji dünyasına dâhil etmeyi amaçlıyoruz. Teknolojinin sadece bir kavram olarak değil anlam olarak da özümsenmesini, değer bilinci yaratılmasını ve destek olma gerekliliği hissedilmesini sağlamayı amaçlıyoruz.

ideanest teknoloji

Teknoloji, Kültür ve Değerle Alakalıdır.

Toplum üzerinde teknoloji ile ilgili şöyle bir algı yerleşmiş olabilir: teknoloji yalnızca teknikle alakalıdır. Ancak durum tam olarak böyle değil. Düşünce tarihi bizlere teknolojinin teknik bilgiden öte, kültürle ve değerlerle fazlasıyla alakalı olduğunu gösteriyor. Evet, teknolojiyi bir araç olarak kullanmak için teknik bilgiye ihtiyaç vardır, ancak teknoloji üretecek bir fikri geliştirebilmek için teknik bilgiden fazlası gerekir. Teknolojik bir fikir üretebilmek için bilgi birikimine, farklı bir bakış açısına, gerekli ortamı ve hedefleri belirleyebilecek değerlere sahip olmalıyız. İşte bu değerlerin oluşabilmesi için teknoloji projelerine destek veriyor ve teknolojiyi sınırlandıran ‘teknik’ kavramların ortadan kalkmasını sağlamaya çalışıyoruz.

Son 10 yıl içerisinde yaşanan gelişmeler teknoloji üzerine kurulan sert kalıpların yıkılmasını sağladı. ideanest’te teknoloji fikirlerine destek olmamız; toplumun, özellikle de gençlerin teknoloji bilincine sahip olmasına, ondan korkmamasına ve aksine hayranlık duymasına olanak sağlama amacına dayanıyor. Hayranlığın etkisiyle birlikte teknoloji üzerine çalışma isteği duymaları, araştırma projeleri içerisinde yer almak istemeleri ve toplumsal fayda sağlayacak fikirler üretmek için çabalamaları, gün sonunda en büyük kazanımlarımızdan biri oluyor.

Eğitim ya da sağlık alanında geliştirilen fikirler daha kolay fon desteği bulurken, sonunun herkes tarafından görülemiyor olması teknoloji fikirlerinde aynı durumun söz konusu olmamasına neden olabiliyor. Günümüz şartlarında teknoloji neredeyse yaşamın her yerinde kullanıldığı için, ideanest olarak teknoloji ve inovasyon fikirlerine destek olmamız, bizlere büyük fayda sağladığımızı hissettiriyor.

‘Bağış’ Teknolojik Başarıyı Tetikler!

‘Teknoloji üreten Türkiye’ ilkesinin gelişmesine katkıda bulunacak olan ideanest projelerinin ilerleye süreçte ülke ekonomisini de olumlu etkileyeceği fikrindeyiz. Bilindiği üzere ekonomik koşullar teknolojiyi doğrudan etkiliyor. Birçok teknoloji fikri, ekonomik problemler sebebiyle ilerleme sağlanamadığı için geri plana atılmış durumda. Kötü sonların yaşanmış olması, birçok fikir sahibi için de motivasyon kırıcı olabiliyor.

Kitlesel fonlama platformlarının hayatımıza girmesiyle birlikte bazı proje sahipleri fikirlerini hayata geçirmek için ihtiyacı olan ekonomik desteği bulmayı başardı. ideanest’te teknolojik fikirlerin ‘bağış’ olarak ihtiyaç duyduğu fonu toplamasını sağlamak, teknolojik başarıyı tetikliyor. Ekonomik koşulların teknolojik başarıyı, teknolojik başarıların da ekonomik gelişmeyi karşılıklı olarak beslediğini unutmamak gerekiyor.

ideanest teknoloji

ideanest ‘bağış’ bazlı bir platform olduğu için, burada bir projeye destek veriliyorsa, sebebi gerçekten fikre inanmak, güvenmek ve başarılı olmasını istemek durumuna bağlı oluyor. Fikirlerine güvenildiğini gören proje sahibi ise almış olduğu destekle birlikte fikrini hayata geçirmek için daha büyük istek ve heyecan duymaya başlıyor. Böylece topluma fayda sağlayacak fikirlerin daha kısa sürede ürün ya da çözüm olarak karşımıza çıkması da sağlanmış oluyor.

Toplumsal teknoloji bilincinin yaratılması ve iyi fikirlerin bir an önce hayata geçirilerek topluma fayda sağlaması için ideanest projelerine göz atın.

Yorum Ekle

css.php