İdeanest Blog
meme kanseri kitle fonlama

Meme Kanserine Karşı Kitlesel Fonlama Kampanyası

Meme kanseri dünyanın birçok noktasında artışa devam ediyor ve maalesef erken teşhis konulamadığında beklenen kötü sonlarla bir bir karşılaşılabiliyor. Bilim insanları özellikle kadınları hedef alan bu sinsi hastalığa çözüm bulmak için her geçen gün çalışmalarına devam ediyor olsa da bazı bölgeler geri planda kalabiliyor. Montgomery County gibi… Eğitim ve teknoloji alanında ileriye dönük yaklaşımlarla dikkatleri üzerine çeken Montgomery County, kadınların sağlığı konusunda birkaç adım arkada kalmış görünüyor.

Montgomery County’de bulunan Virginia Tech Üniversitesi’nde araştırmacı olan Susan G. Komen ve Virginia Blue Ridge ortaklığı ile yapılan araştırmanın raporlarına göre, Montgomery County’deki yeni meme kanseri vakalarının yarısından fazlası geç evreye ulaşıncaya kadar teşhis edilemiyordu. Bu yerel erken tespit oranı, ulusal ortalamanın %44 altındaydı. Durumun ciddiyetini fark eden araştırmacılar, meme kanserinde ulusal ortalamanın altına düşmek için bir hareket başlatmaya karar verdi. Bunu kendileri için bir sorumluluk olarak gören Virginia Tech öğretim üyeleri, meme kanseri tarama hizmetlerini doğrudan Virginia Commonwealth’deki en fakir, coğrafi olarak en çok izole edilen topluluklara getirmek için harekete geçti.

Mamografi Cihazı için Kampanya Başlatıldı

Ekim ayı dünya genelinde ‘Göğüs Kanseri Bilinçlendirme Ayı’ olarak kabul ediliyor. Bu bilinçlendirme ayı kapsamında izole bölgelerde beş gün çalışacak olan mobil mamografi birimi kurmak isteyen araştırmacılar yeterli finansmana sahip değildi. Bu nedenle kitlesel fonlama kampanyası başlatmaya karar verdiler. 45 gün süren fonlama aşamasının ardından mobil mamografi birimini ekim ayında bölgeye ulaştırmayı başardılar, ama hedefleri bununla sınırlı değildi.

Virginia Tech’i çevreleyen popülasyonları inceleyen Carla Finkielstein ve G. Komen, kadınların neredeyse yarısının tıbbi olarak yetersiz olan bölgelerde yaşadığı bilgisine ulaştı. Bu bölgelerde yaşam, her yıl meme kanseri için kontrole gidilmesini büyük ölçüde zorlaştırıyordu. Virginia Blue Ridge’in misyon koordinatörü Elizabeth Hand, bir mobil mamogram ünitesini doğrudan bu topluluklara göndererek, kadınların uzun vadeli sağlığını korumak için karşılaştıkları en büyük engellerden birini ortadan kaldırma teklifinde bulundu. Virginia Tech topluluğuna meme kanserine karşı başlattıkları mücadelede ortak olan Virginia Blue Ridge, kadınların her an ulaşabilecekleri mamogram ünitesinin izole bölgelerde sürekli olarak bulundurulması için desteğini gösterdi.

Hedefleri Meme Kanserine Bağlı Ölümleri %50 Azaltmak

Kansere bağlı ölümlerde ilk sırada akciğer kanseri yer alıyor. İkinci sırada ise meme kanseri… ABD’de her 8 kadından biri, Batı Avrupa’da ise her 10 kadından biri meme kanseri nedeniyle yaşamını yitiriyor. Dünyanın hemen her noktasında kadınları tehdit eden meme kanserine karşı, düzenli olarak her yıl yapılan mamogramlar kritik bir ilk savunma unsuru olabiliyor. Cancer Research UK’den elde edilen son veriler, erken teşhisin iyileşme oranlarını üç katına çıkarabildiğini gösteriyor. Özellikle meme kanseri için, erken tanı konan hastaların %99’u sağ kalabiliyor.

2026 yılında meme kanserine bağlı ölümleri %50 azaltmak istediklerini bildiren Finkielstein, bu hedefe ulaşmak için herkesin temel tarama hizmetlerine erişimini kolaylaştırmayı hedeflediklerini bildirmişti. 2008 yılından beri devam eden çalışmalar kitlesel fonlama desteği ile sürüyor. Bilim insanları araştırma projeleri için kitlesel fonlama kampanyalarından güç alırken, platformumuzda kök hücre araştırma projesi için fon toplayan ve bütçe hedefine ulaşan tıp öğrencisi İnci Kadribegic’i de unutmamak gerekiyor.

Finansman desteği olduğu müddetçe bilim de teknoloji de ilerliyor. Bu nedenle toplumsal fayda sağlayacak projelerde herkesin desteğini göstermesi gerek. Emin olun küçük destekler bir araya geldiğinde büyük değişimler yaratabiliyor.

Yorum Ekle

css.php