İdeanest Blog

LEGO FORMA ve Kitlesel Fonlama Yolculuğu

2004 yılında iflasın eşiğinden öncen Danimarka menşeli oyuncak üreticisi LEGO Group, 2015 yılında Forbes tarafından dünyanın en güçlü markasına aday olarak gösterildi. LEGO’ya bu kadar hızlı ve iyi bir dönüş yaptıran şey, dünyanın en başarılı inovasyon stratejilerini keşfetmeleri oldu.

Arie De Gues’in araştırmalarına göre ortalama şirket ömrü fena halde düşüşe geçti. Almanya’da bir şirket ömrünün 45 yıldan 18 yıla, Fransa’da 13 yıldan 9 yıla ve İngiltere’de 10 yıldan 4 yıla düştüğü gözlemleniyor. “Dünyanın En Büyük 500 Şirketi” araştırmasına katılan şirketlerin ortalama ömrü ise 40 yıl. Anlaşılan o ki, ister bir start-up olsun, ister Forbes500 şirketlerinden biri, yaşam sürenizi uzatabilecek olan tek şey, sürdürülebilir inovasyon…

1998-2003 yılları arasında büyük bir mali sorun yaşayan LEGO, aynı durumla karşılayan birçok şirket gibi sektörden silinen ve bugün tatlı bir anı olarak hatırlanan markalardan biri olabilirdi. Ancak o küçülmenin üstesinden gelmeyi başardı. Uğradığı 300 milyon dolarlık zarardan kurtulmak için yapabileceği en iyi şey inovasyondu ve inovasyon yolculuğuna hayran kitlesini kucaklayarak başladı.

Açık inovasyonun en güzel örneği: LEGO Ideas

LEGO, genç ve yetişkin hayranları için kendi oyuncaklarını tasarlayabilecekleri bir platform oluşturdu. LEGO Ideas adını verdiği bu platforma üye olanlar kendi özgün LEGO’larını tasarladılar. Tasarlanan oyuncakların diğer kullanıcılar tarafından keşfedilebildiği bu online platformda, üyeler oyuncaklar için puan verebildiği gibi, geri bildirimler de yaptı. On binin üzerinde puan alan oyuncak LEGO tarafından üretildi ve dünyanın dört bir yanında satılmaya başladı. Satışa sunulan bu tasarımın sahibi satışlar üzerinden belirli bir pay alabildiği gibi, oyuncağın ambalaj tasarımında bile söz sahibi oldu. LEGO yaptığı bu inovasyonla sadık müşterilerini değişime dahil ettiği gibi, onların yaratıcılıklarını ortaya koymasını sağladı ve girişimcilikleri ödüllendirmiş oldu.

LEGO’nun keşfettiği ucuz ve etkili yenilik, onu iflasın eşiğinden çevirdiği gibi, sektörün önde gelen şirketlerinden biri olmasına da zemin hazırladı. Teknolojiyi ve tüketiciyi inovasyonuna dâhil eden LEGO, bu model sayesinde 2008 yılında %38 büyüme yakaladı. LEGO’yu bu kadar başarılı kılan şey yeni bir ürün değil, yeni bir fikirdi. Ve yine farklı bir fikirler karşımıza çıktı: Kitlesel fonlama…

Açık inovasyonda ikinci adım: LEGO FORMA

Kitlesel fonlama artık sadece start-up şirketlerinin değil, daha olgun şirketlerin de seçimi olmaya başladı. Potansiyeli giderek büyüyor ve dünya devlerinin de seçimi oluyor. Daha önce paylaştığımız bir yazıda sizlere Coca-Cola’nın crowdfunding serüveninden bahsetmiştik. Coke bu konuda yalnız değil, bütçe toplamak için gittikçe yaygınlaşan bir yol haline gelen kitlesel fonlama, LEGO’nun da seçimi oldu. Şirket, yetişkinler için geliştirdiği oyuncağı LEGO FORMA’yı Indiegogo’da fonlamaya açtı.

LEGO FORMA dünyanın en büyük oyuncak şirketinin yeni bir ürünü. Elbette mağaza raflarında bulunmuyor. Bu deneysel ürün şu an için sadece Indiegogo üzerinden sunulmakta. Bir FORMA kiti 294 parça ve iki ana bölümden oluşuyor. Parçaları birleştirerek oluşturulan bir animasyonlu alan ve yüzeyini kaplamak için kullanılan bir bölüm. Parçaları birleştirdiğinizde bir Koi ya da köpekbalığı oluşturabiliyorsunuz. Mimari LEGO’lar kadar heyecan verici olmadığı açık.

Bu, LEGO Group’un bir crowdfunding platformu ile ilk çalışması. Kitlesel fonlamanın risk alma konusunda cesaret vermesi ve insanların neyi düşündüklerini duymanın kolay yolu olması, şirketi bu konuda motive etmiş gözüküyor. İnovasyon yaklaşımını sürdürmek ve her zaman yeni ürün geliştirmek isteyen LEGO Group, yetişkinlerin de oyuncaklarıyla ilgilenmesinden oldukça memnun. Firmanın hazırladığı son rapora göre 9.000 kişiyle yapılan bir araştırmaya katılan ebeveynlerin %90’ı çocuklarıyla LEGO oynamaktan keyif aldığını dile getirmiş. Bu durumda şirketin Lego FORMA ile hangi kitleyi hedeflediğini tahmin etmek çok zor olmasa gerek.

LEGO, kitlesel fonlama ile yeni ürününü pazara sunmadan evvel bu ürüne ilişkin pazar potansiyelini test etme ve tüketiciler arasında farkındalık yaratma şansına sahip oldu. Sınırlı sayıda Lego FORMA’ya sahip olmak için kampanyasına destek olan fon sağlayıcılar, gerçek tüketicilere dönüşebilir. Eğer gerçekten beğenilerini kazanırsa da bilgi yayma işlemini severek üstleneceklerdir. Bu, şirketlerin pahalı reklam kampanyaları ile hedefledikleri bir sonuçken, Indiegogo üzerinden başlattığı kampanya ile bunu başarmak, LEGO için sevindirici bir sonuç olsa gerek.

Indiegogo Pazarlama Başkan Yardımcısı Natasha Raja, Indiegogo’nun küçük şirketlerde start-up ​​araştırması yapmak ve LEGO Group gibi şirketlere açık inovasyon için kullanılan en verimli ortamı sunduğunu düşünüyor. Bu diğer kitlesel fonlama platformları için de geçerli. Ülkemizde bağış bazlı kitlesel fonlama modelinin ilk ve özgün bir örneği olan Ideanest de bireysel olarak fikrinizi doğrulatmak ya da ürün fikriniz için pazar potansiyelini test etmek için hızlandırıcı olabilir. Platformumuzda daha önce fonlama kampanyası başlatan ve şu an fonlanmakta olan projeleri keşfedin!

Peki, siz LEGO’nun bu atılımı hakkında ne düşünüyorsunuz? LEGO’nun daha yeni fikirleri tüketicilerle kitlesel bir şekilde bir araya getirmesinin iyi bir fikir olduğu açık. Ancak dışında plastik bir kaplamanın olması LEGO gibi görünmesini engelliyor. Yine de bu oyuncaklar bir çalışma masasında oldukça havalı görünebilir.

LEGO FORMA’yı incelemek ve Indiegogo’da yürüttüğü kampanyanın detaylarını görmek için buraya tıklayın! Ve şirketin bu çalışması hakkında ne düşündüğünüzü yorum olarak bizimle paylaşmayı unutmayın!

Yorum Ekle

css.php