İdeanest Blog

Kitle Fonlamada Referans ve Güvenilirlik Faktörü

Stephen Covey’e göre, “Güven, insan motivasyonunun en yüksek biçimidir.” Ve yaşamın her alanında insanlar için en değerli faktörlerden biri olduğu gerçeği herkes tarafından bilinir. Söz konusu yeni bir fikir olduğunda güven duygusu daha fazla ihtiyaç haline gelir. İnsanlar daha önce duymadıkları, görmedikleri, deneyimlemedikleri şeylere karşı önce diğerlerinin güvenmesini bekler. Söz konusu bilimsel bir araştırma projesi ya da teknoloji tabanlı bir proje olduğunda da durum değişmez. Kanaat önderi olarak nitelendirilebilecekleri, görüşlerine önem verdikleri bir kişinin bir proje üzerine yapmış olduğu yorumlar, toplumun büyük bir kesimi tarafından dikkate alınır. Bu nedenle kitle fonlama projelerinde referans metinleri oldukça önemli ve etkilidir.

Destekçileri projelere bağış yapmaya ikna eden faktörleri anlamak, kitle fonlama kampanyalarının artan popülaritesi ile gittikçe önem kazanmaya başladı. Bu konuda en bilinen faktör ise elbette fikirlere duyulan güven. Proje sahibi kampanyasını başlattığında ona güven duyacak olan ilk kitle, ailesi ve yakın çevresinden oluşacaktır. Ancak diğerlerinin güvenini kazanmak için bir ‘onay’ etkili olabilir. Referans metinleri; araştırmacıların yetkinliği ve projelerin yararlılığı hakkındaki uzman görüşleri sayesinde projenin destekçi güveni kazanmasına yardımcı olur.

ideanest’te Nasıl Referans Gösterilebilir?

ideanest platformunda kampanya sayfasında ‘referans’ bölümü yer alıyor. Proje sahipleri isterlerse projeleri için hocalarından ya da proje konularında uzman olan kişilerden referans talep edebilirler. Proje sahibi projesi için görüşünü bildirmesini istediği kişiden referans metni yazmasını isteyebilir. Böyle bir istekte bulunduğunda söz konusu kişi platforma üye olur ve proje sahibi adına referans metni yazar. Burada proje sahibinin referans metnini kendi kendine yazma ihtimalinin bulunmaması da güven uyandıran başka bir noktadır.

Referans içeren projeler daha kısa sürede fonlanıyor.

Kitle fonlama üzerine yapılan gözlemler sonucu varılan kanılardan biri de şu: Referans içeren projeler daha kısa sürede fonlanıyor. Bir konunun uzmanı tarafından onaylandığında, değerlendirildiğinde ve gerçekleştirilmesi gereken bir proje olduğu görüşünü hakim olduğunda potansiyel destekçilerin bağış yapma eğilimi de yükseliyor.

Araştırma projelerinde genellikle profesörlerden fonlama fırsatları için referans mektubu yazmaları isteniyor. Referans mektupları, projeye ayni ya da nakdi bağış için kritik öneme sahip. Ayrıca projenin güçlü yanlarını vurgulayarak diğer adaylar arasından sıyrılmasına da yardımcı oluyor. Eğer projenizin ‘onay’ alarak güven vermesini istiyor ve potansiyel destekçilerinizi motive edecek bir adım atmayı düşünüyorsanız, referans metni talep edebileceğiniz kişileri şimdiden düşünmeye başlayabilirsiniz.

“Proje Sayfasını Güncel Tutmak Destekçileri Nasıl Etkiler?” başlıklı yazımız da ilginizi çekebilir.

Yorum Ekle

css.php