İdeanest Blog

Kitle Fonlama Kampanyasında Doğru İletişim Stratejileri

Kitle fonlama kampanyası yürütürken potansiyel destekçi kitle ile sürekli etkileşim kurmanız gerekir. Bu da hedef kitleye doğru içeriği, doğru kanallar üzerinden ve elbette doğru zamanlama ile sunmak anlamına gelir. Kampanyanın farklı aşamalarında iletişim şeklini de farklılaştırmak gerektiği için, bu konuda işinize yarayacağınızı düşündüğümüz bir iletişim stratejisi geliştirdik:

Kampanya Başlangıcında İletişim

Kampanyanızı nasıl başlattığınız genel başarısı için kritik bir öneme sahiptir. Bu nedenle başlangıçta iyi bir iletişim diline sahip olmanız, ilerleyen aşamalarda kendinizi daha iyi ifade edebilmenize olanak sağlayabilir. Bu ilk aşamada destekçileriniz genellikle aile ve akrabalarınız, yakın çevreniz ve projenizin konusuna özel ilgi duyan kişiler olacaktır. İlk benimseyenlere özel bir grubun parçası olduklarını hissettirecek mesajlar verdiğinizde onları hikâyenizin bir parçası haline getirebilirsiniz.

Bu aşamada iletişim stratejiniz şöyle olabilir:

E-posta: Potansiyel destekçilerinizi kampanyanıza bağış yapmaya davet eden bir e-posta gönderin. Bu e-postada mutlaka heyecanınızı, düşüncelerini ve elbette projenizle ilgili hayallerinizi anlatın. Onlara gerçekleşmesini isteyecekleri bir hayal sunmalısınız.

Sosyal Medya: Kampanya başlangıç aşamasında sosyal medya kanallarını iyi kullanmalısınız. Hangi tür içeriklerle kendinizi daha iyi anlattığınızı düşünüyorsanız onlarla ilerleyin. Yazılı, görsel odaklı ya da video içeriklerle projenizi tanıtmaya başlamalısınız.

Kampanya Ortasında İletişim

Kampanya ortası en aktif olmanız gereken süreçtir. Tüm iletişim kanallarından yararlanmalı ve destekçilerinizi heyecanlandırmak, ilgilerini çekmek için hedefli mesajlar göndermelisiniz.

Bu aşamada iletişim stratejiniz şöyle olabilir:

Proje Sayfası: Kampanya ortasındayken proje sayfanızda artık güncel bilgilere yer vermeye başlamanız gerekir. Bütçe hedefinizin yüzde kaçına ulaştınız, ne bekliyorsunuz, ne kadar zamanınız kaldı? Bu soruların cevaplarını proje sayfanız üzerinden vermeli, insanların buradan sizinle iletişime geçerek soru sorabilmelerine de imkân tanımalısınız.

Sosyal Medya: Kampanya ortasında potansiyel destekçilerin dikkatini çekmek ve onları bağış yapmaları konusunda motive etmek için fotoğraflara, grafiklere ve videolara yer verin. Görsel içeriklere odaklanmalı ve tabi ki bağışçılarınıza teşekkür etmeyi unutmamalısınız. Sosyal medya ağlarınız üzerinden onları da etiketleyerek cömert katkıları için teşekkür edebilirsiniz.

E-posta: Bu aşamada e-posta gönderirken konunuz şu ana kadar yapılan bağışlar için duyduğunuz minnet olabilir. Profesyonel bir ipucu vermemiz gerekirse eğer, teşekkür ederek başlanan mailler her zaman daha çok açılır ve ilgi çekmeyi başarır.

Etkinlik: Potansiyel bağışçılarınızla bir arada bulunabileceğiniz etkinliklere katılmaya özen gösterin. Eğer sağlık alanında etki yaratacak bir projeye sahipseniz, sağlık sektöründe düzenlenen etkinlikleri takip ederek bir network oluşturabilirsiniz. Ayrıca kendi etkinliğinizi düzenlemeniz de iyi bir fikir olabilir. Aileniz ve yakın çevrenizin desteği ile birkaç saat sürecek olan kısa bir etkinlik yaparak projenizi anlatabilir, bağış çağrısında bulunabilirsiniz. Yüz yüze iletişimde olmak bazen online platformlarda kurduğunuz iletişimden çok daha etkili olabilir.

İlginizi çekebilir: Fonlama Aşamasındaki Kampanyanızı İlgi Çekici Hale Getirmenin 4 Yolu

Kampanya Sonunda İletişim

Kampanyanızın tamamlanmasına bir-iki hafta kaldı ve artık iletişiminizde daha stratejik davranmanız gerekiyor. Yaklaşan son tarihi yayınlayarak potansiyel bağışçılarda aciliyet hissini arttırın.

Bu aşamada iletişim stratejiniz şöyle olabilir:

E-posta: Harekete geçirici bir mail hazırlayın. Artık kampanyanızın bitmesine çok az bir süre kaldığını ve hala destek beklediğinizi belirtin. Hedefinizi ve kalan zamanı içeren bir mesajla onları projeniz için harekete geçmeye teşvik etmelisiniz. Bu mailde hemen destek olabilmelerini sağlayacak hızlandırıcı bir butona yer vermeyi de ihmal etmeyin.

Sosyal Medya: Kampanyanızda bugüne kadar gerçekleşen her şeyi gösteren bir grafik yayınlayın. Aldığınız yolu ve ne kadar mesafeniz kaldığını gösterin. Son haftaya kadar yakaladığınız büyük başarıyı hedef kitlenize gösterdiğinizde, amacınıza ulaşmanız için gereken son desteği gösterme konusunda daha istekli olacaklardır. Sosyal medya üzerinden ne kadar desteğe ihtiyacınız olduğunu ve bunun için ne kadar sürenin kaldığını gösteren içerikler yayınlayın. Destekçilerinizden bu içerikleri kendi sosyal medya kanallarında da paylaşmalarını isteyin.

Kampanyanız için iletişim stratejisi oluştururken, ideanest’te proje sayfanızı nasıl yönetebileceğinize dair ipuçlarına yer verdiğimiz blog yazımıza da göz atabilirsiniz.

 

 

Yorum Ekle

css.php