İdeanest Blog
kitle fonlama kampanya videosu

Mashable’dan Harika Bir Kampanya Videosu Hazırlamanız için 10 İpucu

Mashable, bazen kitlesel fonlama kampanyası yürütmek isteyenler için kusursuz bir kaynağa dönüşebiliyor. Kampanya tanıtım videosu hazırlama konusunda araştırma yaparken, Mashable’da karşılaştığımız Brandon Smith tarafından hazırlanan bir makale bize fazlasıyla ilham oldu. O makaleden yola çıkarak kişisel tanıtım videonuzu daha etkileyici hale getirmenize yardımcı olacak 10 ipucunu bir araya getirdik:

Harika Bir Video Çekmek için Bilmeniz Gerekenler

  1. Nasıl göründüğünüz önemli: Kendinizi nasıl iyi hissedecekseniz öyle giyinin.

Kıyafetler çoğu zaman kişiliğiniz hakkında mesajlar verir. Bu nedenle özellikle geniş bir kitleye hitap etmeyi planladığınız kampanya videosunda gerçek kişiliğinizi yansıtacak giysileri tercih etmelisiniz. Sırf daha güzel göründüğünüz için aslında hiç de kişiliğinize uygun olmayan bir şey giymeniz, video sırasında kasılmanıza ve kendinizi başkasının kıyafetleri içerisinde gibi hissetmenize neden olacaktır. Eğer resmi bir açıklama yapmayacaksanız, takım elbise giyim kravat takmanıza gerek yok. Ayrıca takı kullanmayı da minimuma indirmenizi öneririz.

  1. Anneniz haklıydı: Dik oturun.

Dik oturmak güçlü bir duruş kazanmanıza olanak sağlar. Duruşunuz zayıfsa videonuzu izleyenler fikirlerinizden çok da etkilenmeyebilir. Ancak dik durmak için fazla kasılmak da robot gibi olduğunuzu düşündürür. Enerjinizi yansıtacak pozisyonda, dik ve kontrollü olmalısınız. Kendinize inandığınızı duruşunuzla da hissettirmelisiniz.

  1. Beden dili herkesi ele verir.

Kitlesel fonlama kampanyanız için tanıtım video çekmeden önce beden dili hakkında biraz araştırma yapmanızı öneririz. Özellikle ellerinizi doğru şekilde konumlandırmanız gerek. Ağzınızdan çıkan sözcükler kadar beden diliniz de önemli.

  1. Samimi bir gülümseme her zaman etkilidir.

Sıcak ve samimi bir gülümseme her zaman harikalar yaratır, kampanya videosu çekerken de öyle! Dişlerinizi göstermeden, gözlerinizle sıcak bir gülümseme takının. Bir gülümsemenin gerçek olup olmadığını gösteren en doğru şey gözlerdir. Bu bazen zor olabilir, ama videonuzla birilerini etkilemek istiyorsanız, doğru gülümseme şart.

  1. Doğal sesinizi kullanın.

Kampanya videosu çekerken belki de en sık yapılan hatalardan biri haber spikeri ya da radyo programcısı gibi konuşmak. Aklınızdan geçen şey “Günaydın canım Türkiye’m!” gibi bir başlangıç yapmaksa, hemen bu düşünceden kurtulun! Kendiniz olun, en doğal haliniz en iyi halinizdir. Kameraya karşı tıpkı bir arkadaşınızla konuşur gibi, ses tonunuzu değiştirmeden konuşun. Emin olun insanların beklediği şey tam olarak bu.

  1. Üslubunuza dikkat edin.

Bazen ‘nasıl’ dediğiniz ne dediğinizden daha önemli olabiliyor. Bu nedenle konuşma tarzınıza ve tavrınıza dikkat etmeli, asla argo kelime kullanmamaya özen göstermelisiniz. Eğer konuşma tarzınız güven eşiğini geçerse, fon toplama konusunda daha şanslı olabilirsiniz.

  1. Kameraya bakın.

Çekim esnasında doğrudan kameraya bakmamak güven kaybettiren kusurlu hareketlerden biri. Sanki bir arkadaşınızla yüz yüze konuşur ve göz teması kurar gibi kameraya bakmalı, samimiyetinizi yansıtmalısınız. Gözlerinizi çok fazla açıp kapatmanız da samimi hissettirme eşiğinizi aşağı çekebilir.

  1. Su molası verin.

Kuru bir ağız her zaman konuşma düşmanıdır. Sadece video çekimi sırasında değil, etkili konuşma yapmanız gereken her an su içme molası vermelisiniz. Bu şekilde hem ağzınızı nemli tutabilir hem de gerginliğinizi yatıştırabilirsiniz.

  1. Sakinleşin.

Hızlı kalp atışları ve terli avuçlar kamera önüne geçmeden önce kurtulmanız gereken şeyler. Kendinizi sakinleştirmek için elinizden ne gelirse yapın. Duş alın, müzik dinleyin, bir şeyler okuyun, dans edin, size kendinizi sakin hissettirecek bir şeyler yaptıktan sonra çekime başlayabilirsiniz.

  1. Derin bir nefes alın.

Derin bir nefes almak sadece video çekimi için değil, yaşam için de gerekli. Her zaman kendinizi daha iyi ve daha güçlü hissetmenize olanak sağladığı bir gerçek. Eğer çekim esnasında nefesinizi kontrol etmekte problem yaşarsanız, mutlaka mola verin ve derin bir nefes aldıktan sonra kaldığınız yerden devam edin. Tek seferde çekim yapmak zorunda değilsiniz. Video editörleri sizin için var!

Projenizi tanıtmak için video çekmeyi düşünüyorsanız, nasıl ilerleyeceğinizi artık biliyorsunuz. Kitlesel fonlama kampanyanızı başarılı şekilde nasıl yönetebileceğinizi öğrenmek için ise ideanest platformuna üye olarak proje rehberinde bulunan eğitim videolarını izleyebilirsiniz. Unutmayın, videoları üye olmadan göremezsiniz.

1 Yorum

css.php