İdeanest Blog

Coca-Cola Deneyimledi: Kitle Fonlama İnovasyonu Hızlandırıyor!

Kitle fonlama, şirketlerde inovasyonu hızlandırabilir mi? Coca-Cola’nın atılımı kitle fonlamanın inovasyonun hızlı yolu olabileceğini gösteriyor.

Indiegogo’da premium su markası Vasler için kampanya başlatan Coca-Cola, dev şirketlerin inovasyonu teşvik etmek için bir start-up ​​kültürü benimsemesi gerektiğini gösteren bir hamle yapmış oldu.

Büyük şirketlerin belki de en önemli eksikleri bir start-up ruhuna sahip olmamaları. Özgür, cesur ve çevik olmamak düşünülenden çok daha fazla şey kaybettirebilir. Peki, yeni bir ürün ya da hizmet geliştirmede start-up’lar gibi hızlı hareket edemeyen şirketler için kitle fonlama kolaylık olabilir mi?

Büyük şirketler için piyasaya yeni ürünler sürmek yıllar alabilir. Ürün raflara çıkmadan önce kapsamlı bir araştırma-geliştirme yapmak, yüzlerce test gerçekleştirmek ve tabi ki hedef kitlenin talebini ölçmek gerekir.

Ancak her zaman değil!

Bu kadar uzun bir süreç gerçekleştirmek istemeyen Coca-Cola, ABD’li tüketicilere özel ürettiği su markalı Valser için talebi ölçmek adına beklenmeyen bir hamle yaptı. İlk kez çevik olmayı seçen şirket, kitle fonlaması platformu Indiegogo’yu kullandı. Bu suyu Kuzey Amerika’da pazarlamak için kampanya başlattı ve kampanya bir ay içerisinde bütçe hedefine ulaştı. Şimdi Atlanta’daki seçkin restoranlarda Valser tercih ediliyor.

Coca-Cola sadece bir ay içerisinde yeni bir ürünü piyasaya sürmüş oldu. Tabii ki kampanya öncesinde bu hamle için epeyce fikir geliştirmişti, ancak geleneksel pazardan ziyade bir kitle fonlama platformu kullanarak, yeni bir ürünü piyasaya sürmek için gereken süreyi kısaltmayı başardı. Onun Indiegogo’da başlattığı kampanyada bu kadar başarılı olmasında insanlara yeni bir şeyler keşfetme hissi vermesi de etkiliydi.

ABD’de Valser’i deneyen ilk 500 kişiden biri olun! – Harekete geçirici bir başlangıç…

Kitle fonlama kampanyası ile şirket Valser’ın şişesi, tadı, marka sempatisi ve fiyatı hakkında geri bildirim sağladı. Tüm kampanya Coca-Cola’nın Kuzey Amerika’daki inovasyon ekibi tarafından yönetildi. Şirket bu atılımı sayesinde tüketicilerin istediği her şeyi öğrenebilmenin hızlı ve kolay bir yolunu da bulmuş oldu.

Bu türden bir inovasyon adımının atılması Coca-Cola’nın CEO’su James Quincey’in çalışanlarına vermiş olduğu cesaretle de ilgili. Çalışanlarının “hata yapmasını” ve daha hızlı inovasyon yapmak için başarısızlıktan korkmamalarını söyleyen James, ekibini yeterince teşvik etmiş görünüyor.

Değişime adapte olan kazanıyor!

Kurumsal dünyada büyüme sağlayabilmek için oyunun kuralları değişiyor. Rekabet her zamankinden daha fazla ve içecek devleri artık tahtının sallanabileceğinin farkında. Bu nedenle sadece Coca-Cola değil, en yakın rakibi PepsiCo da yeni arayışlar içerisinde. Bir süre önce PepsiCo liderinin de yönetim kadrosundan istifaların olacağını ve yenilikçi yaklaşımlar geliştirebilecek personel arayışı içerisinde olduklarını ifade etmişti.

Görünen o ki ileriye dönük büyümenin anahtarı inovasyon olacak. Şirketlerin her zamankinden daha hızlı, daha iyi ve daha farklı düşünmesi gerekiyor. Eğer bir kurumda ürün geliştirmek uzun zaman alıyorsa, hızlı başarısızlık modeli de işe yaramayacaktır. Başarı şansını en üst düzeye çıkarmak ve kurumun zarar görmesini en aza indirmek için inovasyonun hızlı ve ekonomik bir şekilde yapılması gerekir. Bu açıdan kitle fonlama yaklaşımı kurumlar için kritik öneme sahiptir.

Coca-Cola kitle fonlamanın faydalarına ulaşma konusunda istekli olan tek şirket değildi. Hem Heineken hem de Procter&Gamble ürünlerini test etmek ve piyasaya sürmek için Indiegogo’yu kullanmıştı. Coca-Cola başlattığı kampanya sayesinde risk almadan kısa sürede daha geniş bir kitleye ve daha hızlı bir sonuca ulaştı. Pazarın beklentilerini öğrenmenin kolay bir yolunu bulmuş olduğu gibi onların sempatisini de kazanmayı başardı. Yeni bir şey deneyimleme, özel bir ürüne ilk sahip olanlardan biri olma gibi cazip fikirler sunan Coca-Cola, genç bir kitleden destek topladı. Ayrıca marka değerine zarar gelmesi ihtimalini de en aza indirmişti.

Eğer sizin de topluma fayda sağlayacağına inandığınız teknoloji ya da inovasyon tabanlı bir fikriniz varsa, kitle fonlama bu fikri test etmek için en doğru yol olabilir. Toplumdan geri bildirim alarak eksiklerinizi görebilir, risk almadan başlangıç yapabilir, hedef kitlenizin beklentileri hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. Teknoloji tabanlı projenize prototip üretmek için ihtiyacınız olan fon desteğini de kitle fonlama ile toplayabilirsiniz.

Ülkemizde bağış bazlı kitle fonlama modelinin özgün bir örneği olan ideanest hakkında bilgi almak için https://ideanest.org/ ‘u ziyaret edebilirsiniz.

1 Yorum

  • Gerçekten araştırılmış ve özenilmiş bir yazı, farklı bir fikir geliştirmem için zemin hazırladı. Şirketlerin bu inovasyon atılımları ülkemiz markalarına da örnek olmalı.

css.php