İdeanest Blog
iş hayatında kadın

İş Hayatında Kadın İhtiyacı Var! Kitlesel Fonlama Bunu Mümkün Kılabilir mi?

İş dünyasının daha çok kadına ihtiyacı var, ama bunun sebebi yalnızca şirketlerde cinsiyet eşitliği sağlamak değil. Yeni başarılara imza atmak… McKinsey & Company araştırmasına göre kadınlar şirketlerde erkeklere göre daha iyi performans gösteriyor.

Rakamlar yalan söylemez…

2007’den beri her yıl şirketlerin üst yönetiminde yer alan kadınların iş durumunu araştıran McKinsey, Women Matter raporunda üst düzey birimlerde yaklaşık %30 ve daha fazla kadına sahip olan şirketlerin daha iyi performans gösterdiğini ortaya koydu. Bu şirketler, önemli görevlerde daha az kadına yer verilen şirketlere kıyasla %11,4’lük bir özkaynak kârlılığına erişmiş durumdalar. Hisse senedi fiyatlarının da daha iyi durumda olduğu gözlemleniyor. Marissa Mayer ve Sheryl Sandberg gibi iş dünyasının başarılı kadınları, kadınların bir şirkette potansiyeli ne kadar yükseltebileceğinin de en güzel örnekleri oluyor.

Araştırmanın karşımıza çıkardığı ilginç bir sonuç da oldu. Kadınların başarılarının çok göz önünde olmamasının sebebinin başarıyı bir ekibe ya da bir başka şeye atfediyor olmaları şeklinde bir kanı var. Bir kadına projesinin altında yatan başarı sorulduğunda genel olarak verdiği cevap ‘şanslı’ oldukları oluyor. Costa Rica’nın ilk kadın başkanı Laura Chinchilla, kadınların iş dünyasında zayıf görünme nedenini şu sözlerle açıklıyor: “Başarıyı sadece bir kişinin sonucu olarak değil, bir takımın sonucu olarak görüyoruz.”

İş Hayatında Kadın Başarısında Kitlesel Fonlama Faktörü

İş dünyasında daha çok kadın istiyorsak, biraz eski erkek tüyolarından yararlanmamız gerekecek. Eski bir yöntem olsa da hala işe yarayan bir yol var: Erkek kulüpleri. Erkeklerin iş dünyasında iyi bir network kurmasına ve destek toplamasına olanak sağlayan çoğunlukla bu kulüplerdi. Eski Amerikan filmlerini hatırlayın. Meşhur tenis kulüplerini… The Guardian’da bu konu hakkında detaylı bir yazı da yer alıyor. Yıllardır süregelen meşhur ‘cam tavan sendromu’ndan kurtulmak için kadın kulüpleri iyi bir bağlantı aracı olabilir. Ama kadınların iş dünyasında daha fazla yer almasını sağlamak için “kitlesel fonlama” daha iyi ve geçerli bir yöntem olabilir.

iş hayatında kadın

Kadınlar, erkeklere göre şirketlerini finanse etmekte zorlanıyor. Çoğu zaman kendisini sınırlayan cam tavandan kurtulmuyor olmasının arkasında yatan sebep de yeterli finansman problemleri oluyor. Bu nedenle kadınlar için ideali, potansiyellerini tam olarak geliştirebilmelerine olanak sağlayacak, ama daha az öz kaynak sağlayacağı bir şirket. Çözüm: Kitlesel fonlama…

McKinsey araştırma raporunda göze çarpan bir bilgi daha var: Indiegogo’da başarılı projelerin %42’sinin kadınlar tarafından yürütüldüğü bilgisi. Bu kampanyalarda kadınların fon toplamasını sağlayan da yine kadınlar oldu. Kadın projeleri ağırlıklı olarak kadınlar tarafından finanse edildi. Araştırma raporuna bakılırsa kadınlar erkeklere göre daha iyi yatırımcı bulma konusunda da öndeler. Bu yatırımcılar üzerinde kadınların iş dünyasında yer alması gerektiği fikri etkin olduğu gibi, kadınlar tarafından yönetilen şirketlerin daha yüksek potansiyele sahip olduğunun görülmesi de etkili oluyor. Kadınların güçlü iletişim beceleri de kendilerini daha iyi anlatabilmelerine ve dolayısıyla da daha güçlü yatırımcılar kazanabilmesine olanak sağlıyor. Özellikle ABD’de kadınlar kitlesel fonlamaya katılarak projelerini şirketlendirmeleri konusunda destek görüyor.

Bir TTGV platformu olan ideanest’te de bütçe hedefine ulaşarak fon desteği toplayan ilk proje bir kadının, İnci Kadribegic’in projesi olmuştu. Şu an ise dijital kız kardeşlik platformu BinYaprak ile iş birliği yaparak, kadınlardan gelecek olan proje başvurularını bekliyoruz. Dünyanın her yerinde iş dünyasının kadınlara, kadınların da şirketleşebilmek için kaynağa ihtiyacı var. Daha fazla kadının projeleriyle platformumuzda yer almasını umuyor, kitlesel fonlama ile iş dünyasına adım atmalarını diliyoruz.

1 Yorum

css.php