İdeanest Blog
inci kadribegic

Fikrin Var Ama Adım Atmakta Zorlanıyor Musun? İşte Seni Motive Edecek Bir Başarı Hikâyesi

Tam tamına yüz doksan üç ret…

“Asla pes etme!” Bu belki de yıllardır duyduğunuz en klişe cümle, ama günün sonunda kazananların sözlüğünde ‘pes etmek’ kelimesinin yer almadığını görüyoruz. Gerçekleştirmeyi çok istediğiniz bir hayalinizin olduğunu düşünün. 8 yaşından beri kurduğunuz bir hayale hayatınızı adıyorsunuz. O hayal için üniversite eğitimini yarıda bırakıp başka bir bölümde sıfırdan başlıyorsunuz. Riskler alıyorsunuz. Hedefinize ilerlediğinizi düşünürken, ardı ardına yaptığınız her başvuru için olumsuz yanıt alıyorsunuz. Üstelik tam 193 kez!

Siz olsanız ne yapardınız?

Çoğunuz bu soruyu şöyle cevaplıyor olmalı: Üçüncü ya da dördüncü kez ret cevabı aldıktan sonra o hayalimin peşinden gitmeyi bırakırdım.

Üzgünüz, bu tam da korkaklara göre bir cevap. Cesurlar mı? Onların şu an başarı hikâyeleri yazılıyor. 194.başvurusunda araştırma fikrini kabul ettirmeyi başaran, kök hücre araştırmacısı olarak bilim dünyasında ışığımız olan İnci Kadribegiç’ten bahsediyoruz; onun yazılmaya başlanan başarı hikâyesinden. “Kanseri beraber yenelim!” diyen İnci Kadribegiç’in proje detaylarına buradan ulaşabilirsiniz. Biz gözleriyle bakanların göremeyeceği bir şeyden bahsedeceğiz: İnanmaktan…

Hayallerinin Peşinden Giden Bir Bilim Kadını

Çoğu zaman şu iki şeyi ayırt edemeyiz: Hayalperest olmak ve hayallerinin peşinden giden olmak… İkisi temelde aynı olsa da uygulamada birbirlerinden oldukça farklılar. Ne kadar iyi hayallere sahip olursanız olun, onları uygulamaya dökmediğinizde, onlara yeterince inanmadığınızda ve mücadele etmediğinizde, başarıya ulaşamazsınız. Adınız kendi tarihinizde yalnızca bir hayalperest olarak anılır. Ama onların peşinden yılmadan, korkmadan koştuğunuzda, hayallerinizi amaç edindiğinizde başarı merdivenlerini adım adım çıkmaya başlarsınız. “Yapamazsın!” diyenlere teşekkür ederek kendi yolunu çizen ve o yolda ilerleyen İnci Kadribegiç; kendisinden bahsederken tam da şöyle diyor: “Hayalperest değil, onların peşinden koşan, onları amaç edinen biri oldum.”

inci kadribegiç ideanest

ideanest projeleri içerisinde araştırma fikriyle yer alan ve yalnızca bir hafta içerisinde bütçe hedefine ulaşan İnci Kadribegiç; Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencisi, ama aynı zamanda genç bir kök hücre araştırmacısı. Amerika Ulusal Sağlık Enstitüsü’nde kök hücre araştırmalarına katılan genç bilim kadını, kanser hakkında gizli kalmış gerçekleri açığa çıkaracak bir araştırma yolculuğuna çıkmak istiyordu. Gerçekleştirmek istediklerine inandı, onlar için mücadele etti ve asla umudunu kaybetmedi. Bu başarılarının ve kendisine olan inancının sonucu olarak ideanest’te 21.100 TL olan bütçe hedefine bir hafta gibi çok kısa bir süre içerisinde ulaştı. Biliyoruz ki bu bütçeyi en iyi şekilde değerlendirmeyi başaracak ve bizler de onun adını daha fazla duymaya başlayacağız.

Peki, O Bütçe Hedefine Ulaşmayı Nasıl Başardı?

Kitlesel kaynak sağlama platformlarında projelerin bütçe hedefine ulaşabilmesi için, onu iyi bir şekilde pazarlayabilmek gerekiyor. Bu konuda yapmanız gerekenleri “Projem Bağış Toplamaya Hazır! Peki Pazarlamamı Nasıl Yapacağım?” başlıklı yazımızda anlatmıştık. Hikâyenizden bahsedin ve bunu yaparken kanallarınızı iyi kullanın dedik. Çevresine projesini anlatan, yapmak istediklerinden söz eden, çevrimiçi ve çevrimdışı araçları en iyi şekilde kullanan İnci Kadribegiç, herkesi kansere karşı çıkmak istediği yolculukta heyecanına ortak etmeyi başardı. Bu da bağışın kısa sürede toplanması olarak yansıdı.

Sosyal medya kanallarını iyi kullanan, alanıyla ilgili sık sık etkinliklere katılan, bu etkinliklerde projesinden bahsetmekten çekinmeyen ve tabi ki BinYaprak gibi bir topluluğun da desteğini alan İnci Kadribegiç, artık hayalini gerçekleştirmeyi başaracak ve tabi ki onun başarısı herkes için bir ilham kaynağı olacak. Özellikle hayallerinin peşinden koşmak isteyen kız çocukları için…

Projesini tanıtmak için bütün kanalları kullanan ve kardeş kuruluşların da desteği ile bir hafta içerisinde projesi için gerekli desteği toplayan İnci Kadribegiç belki de hepimizin umudu olacak! Çıktığı bu yolculuk için herkesi seferber ederek topladığı destekle hangi çalışmalara imza attığını proje sayfası üzerinden takip edebilir, kansere karşı geliştireceği tedavi hakkında bilgi edinme şansına sahip olabilirsiniz.

Yorum Ekle

css.php