İdeanest Blog
ideanest red şartları, gülen ve ağlayan yumurta

İdeanest Proje Ret Kriterleri

Bir fikrim var diyorsanız, ideanest’e başvurmadan önce bu yazıyı mutlaka okuyun!

“Aslında ben her şeyi tam yaptım, ama reddedildim.”

“Bence güzel projeydi, onlar kaybetti.”

Bu cümleler size tanıdık mı geliyor?

ideanest red kriterleri, üzgün heykel

İdeanest’te ilk günden beri üzerinde durduğumuz konu, yalnızca teknoloji projelerini kabul ediyor olmamızdı. Hatta bu konuda gerekçelerimizi anlatmak için ayrı bir yazı sunmuştuk.

Bknz: Bu Platformda Neden Yalnızca Teknoloji Projelerine Destek Veriyoruz?

Şimdi hangi sebeplerle projeniz reddedilebilir, bu konuya biraz yakından bakalım:

Projeniz yenilikçi değilse…

Bir TTGV platformu olarak elbette teknoloji üreten bir ülke konumuna gelmek istiyoruz. Bu sebeple teknoloji dünyasında bir adım öne taşınacağımız her yeniliğe açığız. Dolayısıyla ideanest projeleri içerisinde de aradığımız temel niteliklerin başında ‘yenilikçi’ olması geliyor. Bu nedenle zaten var olan bir ürün fikri ile başvuru yaptığınızda bu durum projenizin reddedilmesine neden olabilir.

Bütçe 50 bini aşarsa…

İdeanest’te teknolojiyi toplumsal fayda ile buluşturacak noktalarda projelerin destek toplamasına aracı olmak istiyoruz. Ancak bizim de bir bütçe sınırlamamız var. Toplanacak fonun bağış olarak toplanacağını unutma. Eğer projen için gerekli olan bütçe 50 bin TL’sını aşıyorsa, reddedilmesi an meselesi olabilir. Bu nedenle ihtiyacın olacak tutarın 50 bin TL’sının altında olmasını öneririz. Daha fazla bir tutara ihtiyacın varsa ideanest senin için uygun bir platform olmayabilir.

Proje hedefleri ile bütçen uyumsuz olursa…

Platforma başvuru yaparken belirlediğiniz bütçe üzerinde analiz yapıyor, hedeflerinizin doğrultusunda bu bütçenin ne derece uygun olduğunu belirlemeye çalışıyoruz. Eğer proje bütçeniz hedefleriniz için çok düşük ya da çok yüksekse, bu durum projenizin gerçekçiliğini olumsuz etkiler ve maalesef reddedilmesine neden olabilir.

Yasal ya da teknik sıkıntılar doğurursa…

İyi bir amaçla başladığınız projeniz yasal bir problem doğurabilecek durumdaysa bu durumda ideanest kriterlerinden geçemeyebilir. Teknik ya da yasal sıkıntılar yaşatma ihtimali öngörülen bir proje başvurusu büyük ihtimalle olumsuz sonuçlanacaktır.

Toplumsal bir fayda sağlamıyorsa…

İdeanest’te amacımız teknolojiyi toplumsal fayda ile buluşturan ve fon desteğine ihtiyaç duyan projelerin kitlesel destek toplayabilmesi sağlamak. Bu nedenle teknoloji ya da inovasyon tabanlı projeniz toplumsa bir sorunu çözmeye yardımcı olmuyor ya da topluma fayda sağlamıyorsa reddedilebilir.

Yetersiz bilgi verilmişse…

Projenizi iyi bir şekilde değerlendirebilmemiz için bize biraz ondan bahsetmeniz gerekiyor. Evet, sizden kısaca anlatmanızı istedik, ama bu yetersiz bilgi vereceğiniz anlamına gelmiyor. İşe projenizin temel noktalarını, hedefinizi, kısaca yol haritanızı anlatarak başlayabilirsiniz.

Bir mobil uygulama ya da e-ticaret projesiyle…

Teknoloji ve internet birbirinden bağımsız olarak düşünülemiyor. Ancak ideanest’te sadece internet odaklı projeler değerlendirmeye alınmıyor. Yani bir pazar yeri projesi ya da yerli Facebook fikriniz çok yaratıcı olsa bile ideanest kriterlerinden geçemeyebilir.

Oyun projesiyse…

Oyun dünyası da her geçen gün gelişiyor ve teknoloji ile doğru orantılı şekilde ilerliyor. Ancak bu durum oyun projelerinin teknoloji odaklı projeler olarak ideanest’te fon toplayabileceğini düşündürmemeli. Eğer yaratıcı bir oyun projeniz varsa, bunu fonlamak için daha uygun bir platform aramalısınız.

Kitle fonlamaya uygunluk…

İdeanest’te her şeyden önce proje sahiplerinin kitlesel fonlamanın ne olduğunu bilmesine ve o vizyona sahip olmasına dikkat ederiz. Eğer projeniz kitlesel fonlamaya uygun değilse başvurunuz reddedilebilir. Başvuru yapmadan önce bu konuda iyi bir araştırma yapmanızı ve ‘İdeanest’in Farkı Ne?’ başlıklı yazımızı okumanızı öneririz.

Projeyi yapacak alt yapıya sahip değilse…

Proje sahibi projeyi gerçekleştirecek bir bilgi ve birikime sahip değilse, bu durum reddedilme sebebi olabilir. Projenizi tek başınıza ya da ekibinizle gerçekleştirebilecek alt yapıya sahip olduğunuzdan emin olmalı ve sonrasında başvurunuzu yapmalısınız.

Projenizi bu kriterleri göz önünde bulundurarak yeniden değerlendirmenizi öneririz. Bu konularda bir sıkıntı yoksa ön başvurunuzu buradan yapabilirsiniz.

Yorum Ekle

css.php