İdeanest Blog

Filantropi Kültürü Nasıl Oluşturulur?

Sadece Türkiye’de değil, dünyanın dört bir yanında gelişim uzmanları ‘filantropi kültürü’ üzerine konuşuyor. En genel hatlarıyla hayırseverlik kültürünü tanımlamak gerekirse, toplumun refahını artırmak için belirli sorunlara çözüm geliştirmek adına kendini adamış bir topluluğa sahip olmayı ifade eder. Filantropik değerlere sahip olan bir toplum için yaşayan ve güçlü adımlarla ilerleyen bir toplum diyebiliriz. Peki, asıl konumuza gelecek olursak bunu nasıl başarabiliriz?

Bir toplumda filantropi kültürü nasıl oluşturulur?

Öncelikle şunu bilmek gerekiyor, bir sihirli değneğe ya da bir anda toplumda hayırseverlik kültürü oluşturmaya olanak sağlayacak düğmeye sahip değiliz. Yani bir gecede böyle duruşa sahip olmak mümkün değil. Kültürel evrimler çoğu zaman birkaç yıldan uzun sürer. Eğer yerleşmiş bir hayırseverlik eğilimi varsa, bu toplumlarda filantropi kültürü oluşturmak ve yaygınlaştırmak daha kolay olacaktır. Tıpkı bizim toplumumuzda olduğu gibi. Yüzyıllardır var olan hayırseverlik kültürü çeşitli sebeplerden ötürü kan kaybetmiş olsa da gerekli şartlar sağlandığında ve her şeyin şeffaf ilerlediği gözler önüne serildiğinde filantropi kültürünün benimsenmesi de daha kolay olacaktır.

Filantropi kültürüne sahip bir topluluk oluşturmak için öncelikle aynı frekansa sahip insanları bir araya getirmekle işe başlayabilirsiniz. Bu aynı okuldan mezun olan ya da aynı alanda çalışan insanlar olabilir. Mezunlar derneği oluşumları bunun en iyi örneklerinden biri. Önce ortak noktalara sahip insanları bir araya getirebilir, sonrasında oluşturduğunuz topluluk için misyon, vizyon ve değerleri oldukça net bir şekilde belirleyebilirsiniz. Topluluğunuzun her bir üyesi neyi amaçladığınızı, oraya ulaşmak için nasıl hareket edeceğinizi ve her zaman korunacak olan değerleri benimsemelidir. Konuşmak ve keyifli zaman geçirmek için bir arada olmak eğlencelidir, ancak topluluğunuz belirli bir amaç uğruna bir arada olduğunu ve bir şeyler yapması gerektiğini unutmamalıdır.

Güçlü bir filantropi kültürü oluşturabilmek için şu konulara odaklanmalısınız: Kaynaştırma, şeffaflık, yetkilendirme, iş birliği ve kutlama.

Kaynaştırma

Filantropi kültürü oluşturmak istediğiniz topluluk için en önemli unsurlardan biri kendi içlerinde iyi bir iletişime sahip olmalarıdır. Bu nedenle onları kaynaştırmak için kurum içerisinde büyük organizasyonlar yapabilirsiniz. Bağış odaklı organizasyonlar gerçekleştirdiğinizde topluluk üyelerinize ‘eşit’ olduklarını da hissettirmelisiniz. Küçük bağış yapan üyelerin büyük bağış yapan üyeler karşısında kendisini kötü hissetmesi ihtimalinin önüne geçmeniz gerekecek. Burada asıl önemli olan nokta bağışın miktarı değil, aynı amaç uğruna bir şeyleri değiştirmek için ortak çaba sarf edilmesidir. Topluluk sık sık bir araya geldiğinde daha kısa sürede ‘birlikte yapma’ mücadelesine girebilecektir.

Şeffaflık

Filantropi için şeffaflık şart! Çünkü güven oluşturan ana unsur budur. Kimse güvenmediği bir organizasyonun içerisinde yer almak istemez. Şeffaflık kritik bir öneme sahiptir, çünkü insanlar ne için bağış yaptıklarını bilmek, bu bağışların ne şekillerde kullanıldığını öğrenmek ve elbette etkisini görmek ister. Topluluk içerisinde ne kadar şeffaf olursanız, güven kazanmanız ve yeni insanları da filantropik çalışmalara dâhil etmeniz o kadar kolay olacaktır.

Yetkilendirme

İnsanlara ne kadar yetki verirseniz, onlara o kadar seslerini duyurma şansı da verirsiniz. Topluluğunuzdaki kişileri organizasyona dâhil etmek ve onlara yetkiler vermek gerçek anlamda paydaşlara sahip olmanızı sağlar. En basit örnekle, geniş bir network ağına sahip olan topluluk üyelerinden birini yeni üyelere topluluktan bahsetmek için yetkilendirebilir, onu topluluğunuzun ‘hikâye anlatıcısı’ olarak yetkilendirebilirsiniz. Kendisine böyle bir yetki verildiğinde bulunduğu her ortamda topluluk olarak neler yaptığınızdan, neleri amaçladığınızdan ve neleri değiştirmek istediğinizden keyifle bahsedecektir.

İş Birliği

Topluluk içerisinde önemli unsurlardan biri de iş birliği yapmaktır. Topluluk üyelerinin gruplar halinde çalışması için gerekli ortamı oluşturarak ‘birbirini destekleme’ hissinin gelişmesini sağlayabilirsiniz. Özellikle bir problemin çözümü üzerine çalışacak olan gruplarda, farklı uzmanlık alanları olan kişilerin bir araya gelerek birbirleri için de fayda sağlamasına fırsat verebilirsiniz. Üyelerin iş birliği yapmasını sağladığınızda güvene giden ilişkiler ve ağlar oluşturabilir, üretken bir iş birliği kültürü geliştirebilir ve filantropi kültüründe ‘destek olma’ felsefesinin daha iyi anlaşılmasını sağlayabilirsiniz.

Kutlama

Filantropi kültürü oluşturmak için belki de en önemli adım kutlamadır. Herkes takdir edilmek ister ve topluluk içerisinde cömertliğini gösteren bir üye takdir edildiğinde bunu yeniden yapmak için çaba gösterir. Kutlamalar illa büyük organizasyonlar şeklinde olmak zorunda değildir. Bir topluluk üyesinin takdir edilecek davranışı sadece sosyal medya üzerinden bile duyurulabilir. Burada önemli olan samimi olmanız ve takdire değer en küçük davranışı bile gözden kaçırmamanızdır. Dönemsel olarak yaptığınız topluluk organizasyonlarında üyelerinizin tamamını da kutlamayı unutmamalısınız.

Filantropi kültürü oluşturmak zaman alır, ancak değişim yaratmak için harcanan zamana da emeğe de değer. Bir şeyleri değiştirmek istiyor ve bunun insanların birlikte göstereceği çaba ile olabileceğine inanıyorsanız, hemen bugün aynı amaç etrafında toplanmaya başlamalısınız.

Türkiye’de Bağış Kültürünün Dünü, Bugünü ve Geleceği başlıklı yazımız da bu konuda ilginizi çekebilir.

Yorum Ekle

css.php