İdeanest Blog

Case Study: Fikirleri Ürüne Dönüştüren Arçelik Garage!

“Fail fast, fail early and then succeeded!”

Hızlı elde edilen başarısızlıklar, sonsuz başarı için itici bir güç olabilir mi? Tıpkı Arçelik Garage’ın mottosunda söz ettiği gibi…

Gerçekten iyi bir fikrin ortaya çıkabilmesi için hız şart! Başarısızlığı göze alarak hızlı olmak, hızlı test etmek, belki de neyin olacağını tahmin etmeden önce neyin olamayacağını deneyimlemek gerekiyor. İyi fikirlerin ürüne dönüştürüldüğü Arçelik Garage, erken başarısızlık için ideal ortamı sunuyor. Burada çalışanlar tarafından geliştirilen hangi fikirlerin müşteriye değer katabileceği belirleniyor ve o fikrin geliştirilmesi için emek sarf ediliyor. Değer katmayacağına inanılan fikirler ise deneyimlendikten sonra hızlı bir şekilde rafa kaldırılıyor.

Fikirlerin üretim üssü olarak tanımlanan Arçelik Garage, bugün ülkemizde teknoloji ve inovasyon alanında hayata geçirilen en iyi uygulamalardan biri. Apple, Microsoft ve Walt Disney gibi firmaların garajda özgür çalışma modeliyle ortaya çıkmasından esinlenerek hayata geçirilen bir proje. Hayal edilen ise geleceğin mucitleri için özgürce çalışabilecekleri bir fikir üretim üssü olabilmesi. Eğer öngörüler doğru çıkarsa, burası şu an için 20 bin fikrin ve 200 ürünün doğduğu nokta olacak ve geleceğin ürünleri Garage’da şimdiden üretilmeye başlanacak.

Sadece ülkemizde değil, tüm dünyada dijital beceri ihtiyacı giderek artıyor. Profesyonel işlerde dijital dönüşümün sağlanabilmesi ve özellikle genç nüfusun bu dönüşümde etkin rol alabilmesi için rahat çalışma ortamlarına ihtiyaçları var. Bunu sağlamak amacıyla yeni olanakların geliştirilmesi, gençler için kendilerini daha iyi ifade edebilecekleri ve birlikte öğrenebilecekleri ortamların oluşturulması gerekiyor. Gençlerin kendi fikirlerini kendi tasarlayabileceği, kendi ürün prototipini yapabileceği, kısacası teknolojiyi uzaktan gözlemlemek yerine işin mutfağında yerini alabileceği çalışma alanları yaratılmak herkesin görevi.

Şirket içi inovasyon için de Garage!

Teknoloji üretme konusunda bundan 5-10 yıl öncesine kadar daha istekli durumda olsak da inovasyon geri planda kaldığımız konulardan biri. Şirketlerde hala inovasyonun kimin görevi olduğu tartışılıyor. Ancak inovasyon lideri konumundaki şirketlere bakarak şunu rahatça söyleyebiliriz; inovasyon bir kişinin değil, tüm şirket çalışanlarının görevidir ve bu nedenle birlikte çalışmayı gerektirir.

Arçelik Garage inovatif fikirlerin geliştirilmesinde de ideal ortama sahip. Şirketin her biriminden çalışanlar bir araya gelerek yenilikçi ve özgün fikirlerini ortaya koyabilecekleri bir çalışma yapabiliyor. Çalışanlar sahip oldukları çevik (agile) çalışma sistematiği sayesinde hızlı aksiyon almak ve ivmeyi yakalamak için süreci alt üst etmeyi başarıyor. Her zaman dinamik, araştırmaya meraklı ve başarısız olmaktan korkmayan çalışanlar sayesinde şirket içi inovasyon başarısı da her geçen gün yükseliyor.

Ülkemizden neden Apple gibi bir dünya markası çıkmıyor?

Herkesin ortak sorusu bu… Gelecek ileri teknoloji ile birlikte geliyor ve bunu fark eden birçok kişi, aynı soruya yanıt arıyor. Teknoloji sürekli gelişirken, bizim ülkemizde neden hala bir Apple ya da Microsoft çıkmıyor? Aslında buna sebep olan çok sayıda faktör var. Bunlardan biri genç beyinlerin özgür çalışma alanlarına sahip olmaması ve bir diğeri de geliştirdikleri fikirler için destek bulamıyor olmaları. İhtiyaç duyulan fon desteğinin sağlanamaması belki de bir dünya markasının çıkmasını sağlayacak o ilk adımların atılmasını engelliyor. Bütçe desteği alan ve uygun çalışma ortamlarına sahip olan gençler, teknoloji üretmeye de keşfetmeye de daha açık hale geliyor. Bizlerin ideanest’te sadece teknoloji ve inovasyon fikirlerini kitle fonlamaya açmamızın altındaki sebep de ‘teknolojiye destek’ eksikliğini kapatma çabasıdır.

Teknoloji üzerine bir ürün ya da araştırma projesi geliştiren gençlerin ihtiyacı olan sadece çalışma ortamı değil, projelerini gerçekleştirebilmelerini sağlayacak bütçedir. Teknoloji tabanlı ürün ya da hizmet fikirleri için proje sahipleri ideanest’e başvurarak kitle fonlama kampanyası başlatabilir ve ihtiyaç duydukları fon desteğini toplayarak hedeflerine yaklaşabilir. Ayrıca teknoloji ve inovasyon ekosistemini geliştirecek faaliyetler ya da akademik araştırma projeleri için de fonlama kampanyası başlatılabilir. Bağış bazlı kitle fonlama yolu ile kaynak geliştirmeyi hedefleyen bir TTGV arayüzü olarak kurguladığımız ideanest ile iyi fikirlerin hem bireysel hem de kurumsal destekçilerle buluşmasını sağlıyoruz. Gençlerin aldığı destekler sayesinde yaptığı keşifler ve kazandığı deneyimler, bizim de bir dünya markamızın olması hayal olmaktan çıkabilir. Maker gençler garajdan dünyaya açılmanın bir yolunu mutlaka bulacaktır.

ideanest projelerin desteklenmesi, Arçelik Garage da ürün geliştirecek ortamın sağlanması konusunda umut verici birer örnek. ideanest’te erken aşama ürün ya da hizmet fikirleri keşfedilerek toplulukla buluşturuluyor. Garage’da gençler gerçek ürün kalitesinde prototipler üretiyor, erken aşamada müşteri geri bildirimi alabiliyor, böylece teknoloji geliştirme süreçlerinde kullanıcı odak nokta olabiliyor. Tüm bunlara ek olarak Garage içinde, şirket içinden ve dışından konuşmacıların katılımıyla Garage Talks etkinlikleri düzenliyor. Bu etkinlikler sayesinde çalışanlar farklı görüşleri öğrenebiliyor ve yeni fikir geliştirebilmeleri için yolları aydınlatılıyor. Ancak teknoloji üreten bir ülke olma çabası güden her kurumun benzer işlere öncülük yapması gerekiyor. Kurum olarak ilk adımı, bütçe hedefine ulaşmayı bekleyen projelerimizi destekleyerek atabilirsiniz.

Yorum Ekle

css.php