İdeanest Blog

Öğrenciler Tüketimden Önce Üretimi Öğreniyor!

Teknoloji, doğru ellerde kullanıldığında çocukların düşünme becerilerinin gelişmesine olanak sağlıyor. Gelecek teknoloji ile şekillenecek ve bu, şimdinin çocuklarının teknolojiye yakın olmasını gerektiriyor. Üretmeyi öğrenen çocuklar; daha iyi fikirler geliştirmeye, problem çözme becerisine sahip olmaya ve pratik düşünmeye başlıyor.

Eğitim dünyası da teknoloji ile iç içe olmanın öneminin farkında. Dünya genelinde birçok öğretmen, öğrencilerinin tüketimden önce üretimi öğrenmeleri için teknolojiye erişmeleri amacıyla fon desteği toplamaya çalışıyor. Rocket.fund da bu platformlardan biri.

ideanest koruncuk vakfı projesi

İngilitere’nin en büyük teknoloji vakıflarından biri olan Nesta bünyesinde kurulan Rocket.fund, sadece öğretmenlerin projelerini kabul eden bir kitlesel fonlama platformu. Öğrenciler için okullara kurulmak istenen teknoloji tabanlı sistemler ve sınıflar için burada destek toplayan öğretmenler, öğrencilerin yeni şeyler deneyimlemelerini sağlıyor. Öğretmenler öğrencilerinin robotik kitler kullanarak teknolojik deneyimler kazanması, STEM geliştirebilmesi ya da VR öğrenme deneyimi kazanabilmesi için Rocket.fund’a başvuru yapıyor.

Peki Bizde Durum Nasıl?

Büyükşehirlerde bulunan okullar, öğrencileri teknoloji ile buluşturmak için diğerlerine nazaran biraz daha şanslı diyebiliriz. Ancak küçük şehirlerde bilgisayar dersliğinin bulunması bile mümkün olmayabiliyor. Okullarda gelişmiş bir teknoloji laboratuvarı ya da maker atölyesi kurmak için her zaman devlet desteği de alınamıyor.

Projelerimiz arasında yer alan Koruncuk Vakfı Maker Atölyesi de çocukların teknoloji ile buluşmasını sağlamayı amaçlıyor. Bolluca Çocuk Köyü’den bulunan bilgisayar dersliğinin maker atölyeye dönüştürülmesi için fonlama başladı. Burayı teknolojinin filizlendiği bir alan haline getirmek amacıyla teknoloji kapasitenin artırılması hedefleniyor. Atölyeye 3 boyutlu yazıcı, el aletleri, vidalama & matkap seti, silikon tabanca, Arduino eğitim setleri, elektronik kitler, robot setleri gibi paketlerin temin edilmesi sağlanacak.

Bolluca Çocuk Köyü için maker atölyenin kurulması sadece buradaki çocuklar için fayda sağlamakla kalmayacak, eğer proje bütçe hedefine ulaşır ve atölye kurulursa Bolluca Köyü bir teknoloji atmosferine bürünmüş olacak. Burada düzenlenmesi hedeflenen maker panayırı sayesinde Bolluca Köyü sakinleri de teknoloji ile buluşma şansı yakalayacak. Her yaştan katılımcıya açık olacak olan bu panayır sayesinde bölgede teknolojiye olan farkındalık da artırılabilecek.

Korunmaya muhtaç çocukların sadece barınma ve diğer yaşamsal ihtiyaçlarını karşılamakla kalmayan Koruncuk Vakfı, onların iyi bir geleceğe sahip olabilmesi için gelişim gösterebilecekleri faaliyetler içerisine yer almasını da sağlamaya çalışıyor. Bir bakıma sadece çocukların geleceğini değil, toplumun da geleceğini iyileştirmeyi hedefleyen Koruncak Vakfı desteklerinizi bekliyor. Koruncuk Vakfı proje sayfası üzerinden detaylı bilgiye ulaşabilir, siz de bağış yaparak ya da ayni ihtiyaçları için yardımcı olarak desteğinizi gösterebilirsiniz.

Bolluca Çocuk Köyü çocuklarının gelecekte kendine güvenen yetişkinler olabilmeleri için hepimizin desteğine ihtiyaçları olduğunu unutmayın.

Yorum Ekle

css.php