İdeanest Blog
diatech ideanest

Diatech Hedefine Ulaştı: Bu Kadar Acı Yetti!

“İyi fikirler zorluklardan doğar” dedik onlardan bahsederken…

15 yaşında Tip 1 diyabet hastası olduğunu öğrenen bir genç, hastalıkla yaşamaya alışma süreci, günde birkaç kez tekrarlanan kan ölçüm uygulaması… Sevimsiz ve acılı… Bu acıyı yakından tanıyan proje sahibi Furkan Işıldak ve arkadaşlarının projesi: Diatech!

Kansız ve acısız şeker ölçüm cihazı Diatech ile diyabet hastalarının, özellikle de diyabetli çocukların yaşam standartlarını iyileştirmeyi hedefleyen Diatech, 58.500 bütçe hedefiyle ideanest projeleri arasında yerini almıştı. Ölçüm yapmak için ışık yolunu kullanan yerli bir ürün olarak dikkat çeken ve kan ölçümü için parmak delme zorunluluğunu ortadan kaldırabilecek olan Diatech, proje ekibinin kendi networklerini iyi bir şekilde kullanması sonucunda hedeflediği bütçeye ulaştı.

diatech ideanest, şeker ölçüm aleti

İdeanest’te fonlanan projeler içerisinde en yüksek bütçeye ihtiyaç duyan Diatech olmuştu. Bu durum elbette bütçeyi toparlama sürecinin biraz zor geçmesine neden oldu. Fonlama sürecinin bitmesine 3-4 gün kala hedefine ulaşmak için ihtiyacı olan açığı kapatmayı başaran Diatech, diyabet hastaları için umut ışığı oldu. Yeni geliştirmelerle birlikte ışık yolunu kullanarak şeker ölçümü yaparken %95’in üzerinde doğruluk elde etmeyi hedefleyen Diatech ekibi, teknolojiyi toplumsal fayda ile buluşturuyor.

İyi Bir Fikre Sahip Olmak Önemli, Ama Yeterli Değil…

Bugüne kadar ideanest’te fikirlerin önemine değindik ve ‘benim iyi bir fikrim var’ diyen, teknolojiyi insanlığa faydalı amaçlar için kullanmak isteyen herkesi davet ettik, ancak burada asıl çabanın fikir projelenip fon toplamaya başladıktan sonra sarf edileceğini unutmadık.

İdeanest kriterlerini aşan ve fonlama hakkı kazanan projeniz, ne kadar etkileyici bir fikirler ortaya çıkmış olursa olsun, onu tanıtamadığınız, insanların ondan haberdar olmasını sağlamadığınız müddetçe bağış toplamayı başaramayabilir. Bu yüzden proje sahiplerinin bütçe hedefine ulaşma adına yapması gereken şeylerin başında onu tanıtmak için doğru adımları atmak, doğru kelimeleri bir araya getirmek, doğru noktalara dokunmak gelir. Hatırlıyor olmalısınız, ‘Projemi nasıl pazarlayacağım?’ sorusunun cevabını daha önce bir blog yazımızda vermiştik. Interneti, sosyal medyayı, kendi çevrenizi ve basını doğru şekilde kullanmayı başardığınızda, projeniz daha geniş kitlelerce duyulacaktır. Tıpkı Diatech’te olduğu gibi…

Bu dünyada değiştirmek istediği şey için çabalayan, bu amaçla geliştirdiği projesini dijital mecralar üzerinden duyuran ve destek toplayan Diatech ekibi, üyelerin kendi networklerini de devreye sokmasıyla birlikte elini güçlendirdi. Geri sayım başlamışken aldığı son bağışla birlikte bütçe hedefini tamamlayan Diatech, yeni proje sahipleri için de bir başarı örneği oldu.

Yorum Ekle

css.php