İdeanest Blog
bilim insanı, back to the future

Bilim İnsanları Araştırmalarını Desteklemek için Kitlesel Fonlamaya Yöneliyor!

Çoğu bilim insanı; laboratuvar, ekipman ve diğer araştırma masrafları için resmi kurumlardan finansman almaya çalışıyor. Ulusal enstitüler ve vakıflardan hibe alma yoluna gittiğinde ise bütçe düşük bile olsa rekabetin fazla olduğu görülüyor. İşleyişin yavaş ve rekabetin fazla olması, bilim insanlarını hibe almak yerine kitlesel fonlama uygulamalarına katılmaya yönlendiriyor.

bilim insanı, araştırma projesi, kitle fonlama

Bilimsel araştırmalar için resmi kurumlardan araştırma giderleri hibe desteği almak her zaman kolay olmuyor. Düşük bütçede bile rekabetin yüksek olması, birçok bilim insanını araştırma masraflarını karşılamak için bağış bazlı uygulamalardan yararlanmaya teşvik ediyor.

UC San Diego Üniversitesi’nde yüksek lisans öğrencisi olan Alex Piel de bu bilim insanlarından biri. Tanzanya savanlarındaki şempanzelerin aile dinamikleri ve yaşam alanları üzerine eğitim alan Piel; araştırması için hayvanları izlemek, dışkı numunelerini almak ve daha sonra genetik bağlantılarını doğrulamak için testler yapma gereksinimi duyuyordu. Ancak bunlar tahmin edildiği gibi hiç de ucuza gelmeyecekti.

Araştırma projesi için gerekli masraflarını karşılamak isteyen Alex Piel, eşi ve aynı zamanda işbirlikçisi olan Fiona Stewart ile şansını internette denemeye karar verdi. Kitlesel fonlama amaçlı bir web sitesi bulan çift, projeleriyle ilgilenen bu platformda kabul görerek taleplerini halka duyurdu. Tabi ki beklenen sonuç oldu ve bu girişimleri işe yaradı. Kitlesel fonlama uygulaması ile 9,055 dolar fon toplayan çift, hedeflerinin bile üzerinde fon desteği aldılar. Üstelik destek verenlerin çoğu yabancı oldukları insanlardı. Toplanan 9,055 dolar fonun yalnızca 600 dolara yakın bir kısmı aile ve arkadaşlarından gelmişti.

Alex Piel ve eşi bu konuda yalnızca bir örnek; dünya genelinde birçok genç bilim insanı kimyasal kaynakları, laboratuvarları ya da araştırma gezilerini finanse etmek için bağış toplama fikrini benimsiyor. Bunun güzel örneklerinden biri kök hücre araştırmacısı İnci Kadribegic’in ideanest projesi ile de görüldü. Kansere karşı çözüm üretmek amacıyla bir araştırma yolcuğuna çıkmak isteyen tıp fakültesi öğrencisi İnci Kadribegic, ideanest’te sadece bir hafta içerisinde 21.360 TL bağış toplayarak bütçe hedefine ulaştı. Hedefi tamamlayan bu projenin detaylarına proje sayfası üzerinden ulaşabilir, Kadribegiç’in başarı hikayesini ise bu yazımızdan inceleyebilirsiniz.

inci kadribegiç

Duygusal Çekim Bağış Yapmaya Teşvik Ediyor!

Kitlesel fonlama uygulamaları ile bağış toplayan projeler düşünüldüğünde, kısa sürede bütçe hedefini tamamlayanların genellikle duygusal çekim avantajına sahip olduğu gözleniyor, bilim adamlarının bir kısmı da bu fikre katılıyor.  Duygusal çekim hissedilen projelerin daha fazla rezonansa sahip olduğunu düşünülüyor. Mesela kanser tedavisi gören ya da ailesinde kanserle mücadele eden biri bulunan kişiler, kanser araştırmacı için başlatılan projelere daha fazla bağış yapma eğilimi gösterebiliyor.

Profesör Michael Pirrung ve ekibinin, böbrek kanseri tedavisi için çalıştığı laboratuvarın ihtiyacı olan 5 bin doları toplaması da aynı duygusal çekim sayesinde hızlı bir şekilde gerçekleşmişti. Ekip, laboratuvarda çalışmaya ancak bir ay daha devam edebilecek durumdaydı. Araştırmalarının devamlılığı için 5 bin dolara ihtiyaç duyuyorlardı ve bir kitlesel fonlama platformuna başvurdular. Sonucunda ise hastalığa karşı kişisel ilgi duyan bağışçılar sayesinde ihtiyaçları olan bağışı topladılar. Burada da duygusal çekimin diğer etkenler ile karşılaştırıldığında çok daha güçlü bir etken olduğunu tekrar görebiliriz.

Indiana Üniversitesi’nde Lilly Family School of Philanthropy’de araştırma direktörü olan Una Osili, bilimsel araştırmalar için kitlesel fonlama uygulamalarına katılan bir topluluğun inşa edildiğini düşünüyor. Bu düşüncenin oluşmasında orta yaşlarda bilim insanlarının da genç meslektaşlarını takip ederek crowdfunding uygulamalarına başvurmaları etkili olmuş olabilir. Yurt dışında bilim insanlarının bu uygulamalara çok fazla yönelim gösteriyor olması, bazı üniversitelerin de kendi bünyelerinde fonlama kampanyaları başlatmalarına ve bunu online platforma açmalarına neden olmaya başladı. Yakın gelecekte çok daha fazla web tabanlı bağış toplama platformunun hayata geçirileceği düşünülüyor.

bilim araştırma projesi, kitle fonlama

Teknoloji ve inovasyon tabanlı fikirleriniz, araştırma projesi gibi ekosistem faaliyetleriniz için ideanest platformuna başvurabilirsiniz. Ancak öncesinde ‘Fikrim ideanest’e uygun mu?” sorusuna cevap vererek projenizin kriterlere uygun hale gelmesi için hazırlık yapmanızı öneririz.

Kaynak: http://articles.latimes.com/2014/feb/19/local/la-me-crowdfunding-20140220

Yorum Ekle

css.php