İdeanest Blog
manzara karşısında kahve ve gözlük

Projen Başarısız Mı Oldu? Her Şey Daha Yeni Başlıyor!

Hedefi tam on ikiden vurmak her zaman kolay olmuyor ve bazen üzerine düşündüğünüz, araştırdığınız, zamanınızı harcadığınız ve her şeyden önemlisi de başarılı olacağına inandığınız bir proje; bir başarısızlık örneğine dönüşebiliyor. Ancak günün sonunda başarılı olanlar; başarısızlıklarla karşılaştıklarında yeniden denemeyi, daha iyisini yapmayı düşünenler oluyor. Yani ideanest’te projenizin başarısız olması, asla her şeyin bittiği anlamına gelmiyor.

Projen Neden Başarısız Oldu?

ideanest’te fonlamaya açılan projeniz 60 gün içerisinde hedeflediğiniz bütçeye ulaşamazsa, başarısız sayılır. Aslında bu durum için tam olarak başarısızlık demek doğru değil. Ancak bazı şeyleri eksik yapmanız, bütçenizi yanlış belirlemiş olmanız, yeterince kendinizi anlatamamış veya kanallarınızı iyi kullanamamış olmanız, projenizin bütçe hedefine ulaşmasını engellemiş olabilir. Bütçe hedefine ulaşamadığınızda yapmanız gereken şey, önce “Neden başarısız oldum?” sorusuna cevap vermek olmalıdır.

ok atan adam

Projeniz ne kadar iyi olursa olsun, onu doğru bir şekilde anlatmayı başaramadığınızda etki alanınızı daraltmış olursunuz. Bu da bütçe hedefine ulaşma konusunda başarısız olmanıza neden olur. İdeanest projenizi daha iyi anlatmanızın bir yolunu bulmanız gerekiyor. Doğru kelimeler, çoğu zaman farklı bir dünyanın kapılarını aralayabilir. İnsanların sizin projenize destek olduğunda kendilerini iyi hissedeceği bir sebepleri olmalı. Onlara bizim için iyi bir şey yaptıklarını düşündürmeye hazır mısınız? Doğru kelimeler, doğru anlatım şekli ve doğru kanalları kullanmak, projenizin daha geniş bir kitle tarafından fark edilmesini sağlayabilirsiniz.

Diyelim ki insanlara projenizi en iyi şekilde anlattınız, samimi oldunuz, kanallarınızı doğru şekilde kullandınız, referanslarınızdan yararlandınız, ama yine de projeniz başarısız oldu. Bu durumda sorun projenizin gerçekleşeceğine ya da yararlı olacağına duyulan güvenin az olması ile alakalı olabilir. Sonucu yeterince hayal edilemeyen projeler, insanlar üzerinde bağış için yeterli isteği uyandırmayabilir. Bu durumda yapmanız gereken şey, onlara projenizin sonunu hayal ettirmek olmalıdır. İnsanlara projenizi hayal ettirdiğinizde, ona destek olmalarını da sağlayabilirsiniz.

Yeniden Denemeli miyim?

Bu sorunun cevabı elbette açık. Yeniden denemelisiniz, ancak bu kez önceden yaptığınız hataları yapmamaya özen göstererek. Başarısızlıklar, aslında bir işin nasıl yapamayacağını öğrenmenin bir yolu. Bu, projeniz söz konusu olduğunda da geçerli. Eğer projeniz ideanest’te başarısız olduysa, artık ne yapmamanız gerektiğini öğrenmiş olmalısınız. Buna göre proje değerlendirmenizi yaparak yeniden bir adım atabilir, projenizi daha iyi bir şekle sokarak sunabilir, hayallerinize bir şans daha verebilirsiniz.

time for a new start

Belki başka bir fikir…

Bazen projenin gerçekleşmesi için tüm koşullar uygundur, ancak projenin çıkış fikri çok da iyi değildir. Bu durumda aynı fikir üzerine yeniden denemek, sadece yeniden yenilmek anlamına gelecektir. Başka bir fikir geliştirmeye çalışmak, aynı fikir üzerine gitmekten çok daha avantajlı olabilir. Uzmanlığına güvendiğiniz kişilerin yardımları ile yeni bir fikir üzerine yoğunlaşmak sizin için yeni bir heyecanı da beraberinde getirir ve farklı bakış açısı kazanmanıza olanak sağlar. Kendinize başka fikirlerle de şans tanımaya çalışmalısınız. Araştırmayı, incelemeyi ve yeni fikirlerin peşinden koşmayı bir külfet olarak değil, yeni bir heyecan olarak görmek; ‘yaratıcı bir fikir sahibi’ olarak sizin sahip olduğunuz niteliklerden biri olmalıdır.

Projem Başvuru Aşamasında Başarısız Olursa?

ideanest platformunun başvuru kriterlerine sahip olan projeniz, ön uygunluk aşamasını geçemezse, ideanest ekibi tarafından revize önerileri yapılır. Teknoloji ya da inovasyon tabanlı fikrinizi daha iyi hale getirmek için yapılan bu öneriler doğrultusunda, projenizi yeniden düzenleyebilirsiniz. Yapacağınız revizyon sonrasında tekrar bir başvuru yaparak değerlendirme fırsatı yakalayabilirsiniz. Revize önerileri projenizi tahmin ettiğinizden çok daha farklı ve gelişmiş bir hale getirebilir.

Eğer fikirlerinize yeterince inanıyorsanız, onların peşinden giderken yaşadığınız hiçbir olumsuzluğu, ‘başarısızlık’ olarak nitelendirmemelisiniz. Revizelerin kendinizi geliştirmek adına atabileceğiniz iyi adımlar olduğunu düşünmeli, ona göre hareket etmeli, gerekirse proje konunuzda uzman olan kişilerin fikirlerinden ve önerilerinden yararlanmaya çalışmalısınız. Yolunuza tutulan bir ışık, hatalarınızı çok daha kolay görebilmenize olanak sağlayabilir.

Yorum Ekle

css.php