İdeanest Blog
cst-01 kitle fonlama kampanyası

Hayal Kırıklığı ile Sonuçlanan 5 Kitlesel Fonlama Kampanyası

Ödül bazlı kitlesel fonlama kampanyaları söz konusu olduğunda, destekçilerin proje sahibinden beklediği ilk şey vaatlerini gerçekleştirmesidir. Mükemmel bir dünyada proje sahibi söz verdiği tarihte projesini bitirir, kendisine para yatıran destekçilerine hediyelerini teslim eder. Ancak bu çoğu zaman söz verilen şekilde ilerlemez. Ödül bazlı yürütülen kampanyalarda en büyük problem budur ve platform yetkilileri bu durumu ölçümleyemeyeceği için projeyi finanse eden kişileri uyaramaz. Proje sahibinin vaatlerini yerine yetirip yetiremeyeceğine dair işaretler aramak tamamen destekçilere kalır.

Kickstarter ve IndieGoGo gibi platformlarda destek çağrısı yapan, ama vaatlerini yerine getiremediği için bir hayal kırıklığı olarak kalan 5 projeyi sizin için inceledik:

iBackPack

ibackpack kitle fonlama kampanyası

İlk bakışta kusursuz bir sırt çantası gibi görünen iBackPack ilginç bir konsepte sahip. Indiegogo’da destek toplayan çanta hareket halindeyken iPhone şarj etmeye ve internete bağlanmaya olanak sağlıyor. Etkileyici videoları ile tüm gözleri üzerine çeken kampanya, 2015 yılında 720.000 dolar toplamayı başardı. Peki sonra ne oldu? iBackPack bir anda kayboldu! O etkileyici Youtube videoları silindi. İletişim neredeyse sona erdi. Sırt çantası için güncellemeler tamamen durdu. iBackPack’in artık var olmayacağı acı ama gerçek. Arkasında bıraktığı hayal kırıklığı ise kolay kolay unutulacağa benzemiyor.

CST-01

cst-01 kitle fonlama kampanyası

Dünyanın en ince saati olarak lanse edilen CST-01, Kickstarter’da 7 bin 658 destekçiye ulaştı ve onlara vaatlerde bulunarak 1 milyon dolardan fazla para topladı. 2013’te finanse edilen saat geciktikçe gecikti. Şirket o saati yaratacak teknolojiyi bulmaya çabalarken birlikte çalıştığı üretici ile yollarını ayırdıklarını duyurdu. Bir şeylerin yolunda gitmediği açıkça anlaşılıyordu ve iflas başvurusunda bulundukları öğrenildi. Kaybedilen şey yine Kickstarter destekçilerinin parası oldu.

Elio Motors Scooter

elio motors scooter kitle fonlama kampanyası

Elio Motors, inanılmaz derecede yakıt tasarrufu sağlayacağını iddia ederek 3 tekerlekli elektrikli aracı için kitlesel fonlama başlatmıştı. Kaliteli, güvenilir, çevre dostu ve uygun fiyatlı olarak tüm beklentileri kendisinde bulunduran Elio Motors, 16.000.000 dolarlık hisse sattı. İlk satışın ardından hedefi prototipi geliştirmekti. Ancak 2015 yılına kadar vaatlerini yerine getiremediler. Yıllar içinde toplamda 123 milyon dolar borç edindiler. Henüz yatırımcıların parasını hissesini kaybettiği kesinleşmiş bir bilgi değil, ama bu kötü son yakın görünüyor.

Skarp Laser Razor

scarp laser razor kitle fonlama kampanyası

Lazerle saç kesimini mümkün kılacağı iddia edilen Skarp Laser Razor, Kickstarter’da 20.000’den fazla destekçiden 4 milyon doların üzerinde destek topladı. Kısa bir süre sonra destekçilere, şirketin ödül olarak sunulan ürünlerin prototiplerinde kural ihlali yaptığına dair bir mail ulaştı. Bu olayın ardından proje bütçe hedefini 500 bin dolara çıkardı ve Indiegogo’ya geçti, ama hala destekçilere vaat edilen güncellemeler yapılmadı.

Cataldo’s Canser

cataldos canser kitle fonlama kampanyası

Kanser tedavisi için başlatılan en ünlü kitlesel fonlama kampanyalarından biri olan Cataldo’s Cancer, 37 yaşındaki Jennifer Flynn Cataldo’nun kanser tedavisi masraflarını karşılamak için başlatılan GofundMe kampanyalarından biriydi. Dolandırıcılık suçuyla yargılanmadan önce 38 bin dolardan fazla para toplamışlardı. Şimdi destekçilere paralarını geri ödemek için varlıkları ele geçirildi. Her ne kadar bu kampanyada destekçilere paraları geri ödenecek olsa da kişisel sağlık odaklı açılan kitlesel fonlama kampanyaları dolandırıcılığa açık durumda.

Ödül ve hisse bazlı kitlesel fonlama kampanyaları ticari kaygılarla başlatıldığı için destekçiler için bir hüsrana dönüşebiliyor. Bu nedenle ideanest’te bağış odaklı kitlesel fonlama kampanyalarını fonlamaya açıyoruz. Proje sahiplerinin destekçilere tek vaadi projelerini başarıyla hayata geçirmeleri oluyor. Fonlama aşamasında olan projelerimizi keşfederek siz de desteğinizi gösterebilirsiniz.

Yorum Ekle

css.php