İdeanest Blog
el sıkışan adamlar, bağışçılık ve teknoloji bağışçılığı

Bağışçılık ve Teknoloji Bağışçılığı

Hepimizin bildiği gibi bağış; kişinin bilgisini, varlıklarını ya da zamanını bir başkasının yararına ve karşılık beklemeden ’gönüllü olarak’ kullanmasıdır. Halk arasında sınırlandırılan anlamı ile sadece muhtaç kimselere nakdi yardımda bulunmak değildir. Bağış, ‘insani fayda’ unsuru ön planda tutularak farklı yöntemler ve araçlarla da yapılabilir. Bu bağlamda kökleri bir hayli eskiye dayanan bağışı filantropi (philanthropy) ile bir tutmak hiç de yanlış olmayacaktır. Yunancada sevgi anlamına gelen philo ve insan anlamına gelen anthropos kelimelerinin birleşiminden oluşan filantropi, aslında bağışın özünü anlatır niteliktedir: İnsan sevgisi…

bağışçılık ve teknoloji bağışçılığı, köklü ağaç

Teknoloji projelerinin gerçekleştirmesi için nakdi destek sağlamak ve bunları herhangi bir karşılık beklemeden yapmak… Söz konusu nakdi destek olduğunda çok yakından tanıdığımız ‘hibe’ kavramı ile de yakın bir ilişkisi var. Ancak işin manevi boyutu bağış kültüründe çok daha baskın diyebiliriz. Filantrop kişiler, yani günümüzdeki karşılığı ile ‘gönüllü bağışçılar’ bağış yaparken söz konusu kişilerin iyiliğini düşünerek, onların çıkarları doğrultusunda hareket ederler. Bu aslında toplumsal kültürümüzde fazlasıyla yer alan bir değer olmasına rağmen, ne yazık ki ‘bağışçı’ bir toplum olduğumuzu söyleme konusunda çekimseriz.

“Bağışla birinin hayatını değiştirdiğinizde sizin de hayatınız değişir.”

Ne Kadar ‘Bağışçı’yız?

Yardımsever bir toplum olduğumuz tartışmasız bir gerçek, ancak bağışçıyız şeklinde bir genelleme yapmamız şu an için çok mümkün görünmüyor. Nedeni ise bağış yapmak yerine yardımı doğrudan kişilere ya da yakınlarımıza yapmayı tercih etmemiz. Bağışçılık bu yardımlaşmadan çok daha öte bir kavram ve bir vizyon meseledir. Bağışçılığın ilk adımı ve onların ortak paydası bu vizyona sahip olabilmek diyebiliriz.

Ne kadar bağışçıyız sorusunu şu an için ‘yakın çevremize kadar’ şeklinde cevaplayabiliyoruz. Düzenli bağışçı olma konusunda bizi bu kadar tedirgin eden nokta ise güven duygusunun yitirilmiş olması olabilir. Bunu ‘yardım edeceğim kişiyi görmem gerek’ düşüncesinden de anlayabiliyoruz. Herhangi bir konuda birine yardımda bulunmak isteyen kişinin, söz konusu kişiyi görme ve gerçekten yardıma ihtiyacı olduğundan emin olma düşüncesi bir hayli yaygın durumda.

Bağışçılık aslında bağış yaptıkça gelişen ve kişiden kişiye göre değişen bir kültürdür. Herkesin bağış yapma alışkanlığının farklı olması ve değişken nedenlere bağlanması, bağışçılık kültürlerinin de birbirlerinden farklı olmasına neden oluyor. Ancak temelde bir kişiye ‘bağışçı’ diyebilmek için onun bağış yapma vizyonuna sahip olması ve düzenli olarak bağış yapmayı alışkanlık haline getirmiş olması gerekiyor. Bir kez bağış yapan ve sonrasında birinin hayatına dokunmanın, onu mutlu etmenin ve şartlarını daha iyi hale getirmenin tatmin duygusunu yaşayan kişi, daha fazla bağış yapmaya eğilim gösterir ve bağışçı vizyonuna sahip olmaya başlar. Bağışçılığı yardımseverlikten ayıran temel konulardan biri de bu şekilde sürdürülebilir hale geliyor olmasıdır.

Bağışçılık sürdürülebilir olması, toplumun gözden kaçırabildiği konuları ön plana çıkarması ve kitleleri hızlı bir şekilde harekete geçirebilmesi sebebiyle üzerinde durulması ve yaygınlaştırılması gereken bir konudur. Sosyal dayanışmayı destekliyor olması da bağışçılığın önemini artırıyor. Aynı amaç etrafında toplanan kişiler sayesinde uzun vadeli sorunların çözümü de daha kolay hale geliyor.

Bağışın toplumsal fayda ile buluştuğu yer stratejik bağışa geçiş evresi olarak nitelendiriliyor. Yalnızca bir bireyin yararına değil, toplumun yararına hizmet edecek bir amaç için yapılan bağışları, stratejik bağış çatısı altında incelediğimizde “teknoloji bağışçılığı” da buradaki yerini alıyor.

Daha Fazlası için Teknoloji Bağışçılığı…

Teknoloji bağışçılığı, teknolojiyi toplumsal fayda ile bir araya getiren projelerin ve fikirlerin ayni ya da nakdi ihtiyaçlarının karşılanması şeklinde yapılabiliyor. Teknolojiye yön veren markaların ülkelerinde ön plana çıkmayı başarıyor olsa da ülkemizde bu konunun yeni yeni filizlenmeye başladığını söyleyebiliriz. Teknolojiyi topluma faydalı amaçlar için kullanan ürünlere yapılan bağışlar, toplumsal faydanın oluşmasına olanak sağladığı için ülke gelişimine de katkıda bulunuyor. Teknolojinin her geçen gün daha fazla gelişim göstermesi, dünya üzerinde var olan birçok problemi çözmek için etkin durumda olması, özellikle gelişmiş ülkelerde teknoloji faaliyetlerine olan yatırımların da bağışların da artmasına neden oluyor.

Teknoloji dünyasının ünlü isimleri de teknoloji bağışçılığı ile dikkat çekiyor. Bill Gates’ten Tim Cook’a teknoloji alanında öncü olan kişiler teknoloji alanında yaptıkları bağışlarla dikkat çekiyor. Özellikle Silikon Vadisi teknoloji bağışçıları, küresel yardımlarla yapmaya devam ederken bunu sadece teknolojinin bir adım öteye taşınması için değil, insanlığın daha iyi olanaklara sahip olması, hayatını kolaylaştıracak çözümlerin geliştirilmesi amacıyla hareket ediyor. Üstelik sadece teknoloji alanında değil, eğitim ve sağlık alanında da düzenli bağış yapmaya özen gösteren Silikon Vadisi filantropistleri, dünyada değişmesini istedikleri konular için fon sağlamaktan çekinmiyor.

Teknoloji bağışçılığı gibi stratejik bağışlarda kişinin ‘neyi değiştirmek istiyorum’ sorusuna cevap vermesi gerekiyor. Bu cevabı verdikten sonra bağış yapma konusunda eğilim gösterilebilir. İdeanest gibi sivil toplum kuruluşları bünyesinde bulunan platformlar ve bu platformlarda fonlanan teknoloji projeleri, sizin de değişmesini istediğiniz toplumsal bir sorunun çözümü için fon desteği arıyor olabilir. Projelerimize buradan göz atabilirsiniz.

Düzenli olarak bağış yapan bir bağışçı olsanız bile önceliğiniz neyi değiştirmek istediğiniz sorusuna cevap vermek olmalı; ve sonucu bulduktan sonra nasıl bir bağış gerçekleştireceğinize dair stratejinizi belirlemelisiniz. Bu, bağışçılık vizyonu oluşturmak için atacağınız ilk adım olacaktır. Ertelemeyin ve o adımı bugün atın! Dünyanın daha fazlasına ihtiyacı var…

Yorum Ekle

css.php