İdeanest Blog
bağışcı, büyüteç

Kimlerden Bahsediyoruz? Bağışçılara Daha Yakından Bakın!

Potansiyel bağışçılarınızı ne kadar tanıyorsunuz? Projenizle ilgilenmeleri için onlarla doğru kanallardan iletişime geçtiğinize emin misiniz? Gelin bağışçılarınıza biraz daha yakından bakmanın yollarını konuşalım:

Fonlama aşamasında bir proje yürütürken mutlaka bağışçılarınız hakkında bir fikre sahip olursunuz. En basit haliyle projenizin konusuna göre size kimlerin bağış yapabileceğini bilir, hangi hedef kitleye hitap etmeniz gerektiğini çözümlersiniz. Eğer kanser tedavisine yönelik bir projeniz varsa, projenize bağış yapacak olan kişilerin genellikle kanser tedavisi görmüş ya da ailesinde kanser hastası olan kişiler olacağın rahatlıkla tahmin edebilirsiniz.

Bu genel hatlarıyla doğru bir yaklaşım olsa da bağış yapma oranlarının giderek düştüğü toplumumuzda bağışçıların gerçekten kim olduğunu anlamak ve bu içgörülerle fon çağrısında bulunmak gerekiyor.

Bağışçılara dair içgörüler elde ettiğinizde fon toplama çağrısında bulunurken nasıl bir yaklaşımda bulunacağınızı tasarlayabilir, bağış yapma potansiyeline sahip niş bir kitle oluşturabilirsiniz. Öncelikle bağışçılarınızın segmentasyonu belirlemelisiniz.

bağışçılar

Bağışçıları çeşitli özelliklerine göre gruplara ayırmak bu konuda işinizi kolaylaştırabilir:

 • Yaş grubu
 • Cinsiyet
 • Meslek
 • Eğitim
 • Konum

Yaş grubuna göre hareket ettiğinizi varsayalım: Size bağış yapabilecek olan potansiyel kitle 35-45 yaş aralığında olabilir. Bu kitleye dair içgörü elde etmek için şu soruları cevaplamalısınız:

 • Bu yaş grubundaki insanlar düzenli bağışçı olabilir mi?
 • Ağırlıklı olarak medeni halleri nasıldır?
 • Çocukları var mı?
 • Ne tür işlerle uğraşıyorlar?
 • Telefon kullanma alışkanlıkları nasıl?
 • E-postalarını düzenli olarak kontrol ederler mi?
 • Sosyal medyayı aktif olarak kullanıyorlar mı?

Bu soruları yanıtladıktan sonra bağışçılarınız hakkında daha fazla bilgi edindiğinizi fark edeceksiniz. Sonrasında düşünmeniz gereken şey ise elde ettiğiniz verilere göre bir iletişim yolu belirlemek olacak. Bu kez cevaplamanız gereken sorular ise şunlar olmalı:

35-45 yaş aralığındaki hedef kitlenizi bağış yapması için ne motive eder?

Nasıl bir iletişim dili kullanmak gerekir?

Başka ne tür bağışlar yaparlar?

Onlara en kolay nereden ulaşırsınız?

Bu kitleyi biraz yorumlayalım:

35-45 yaş aralığındaki kitle genel olarak kurumsal işlerle çalışan ve düzenli şekilde maillerini kontrol eden bir kitledir. Ağırlıklı olarak evlilerdir ve çocuk sahibi olma ihtimalleri yüksektir. Özellikle çocuklara fayda sağlayacak bir projeniz varsa, bu kitlenin ilgisini daha kolay çekebilirsiniz. Aynı zamanda interneti ve sosyal medyayı da aktif olarak kullanan bir kitle söz konusu olduğu için projenizle ilgilenmelerini sağlamanız beklediğinizden çok daha kolay olabilir.

Bu kitle için iletişim dilini belirlemek de asla zor değil. Mümkün olduğunca net ve samimi olmalısınız. Duygularıyla hareket etmeye eğilimli olan bir kitle söz konusu. Onları samimiyetinizle çekebilir, net bir şekilde kendinizi ifade ederek projenizi ve amacınızı hemen anlamalarını sağlayabilirsiniz. Özellikle e-posta kampanyası yapmayı planlıyorsanız, konu başlığına yazacağınız kelimelerin maili açmalarında son derece önemli olduğunu bilmelisiniz.

Sosyal medya üzerinden onlara ulaşmak için ise konunun profesyonellerinden yardım almanız gerekebilir. Çok fazla sosyal medya platformu var bu platformlarda çok fazla içerik hedef kitlesine ulaşamadan kayboluyor. Önce sosyal medya alanında uzman birinden destek alarak 35-45 yaş arası kitlenin ağırlıklı olarak takip ettiği platformları öğrenebilir, sonrasında ise bu ağın diline uygun şekilde paylaşımlarla ilgilerini çekebilirsiniz. Söz konusu kanal eğer Twitter ise 240 karaktere mesajını sığdırmanız gerekecektir. Eğer Instagram ise bu kez de mesajınızı görselle ifade etmeniz gerekecek. Her ağın kendine göre bir dili olduğunu unutmamalısınız.

Bağışçılarınıza daha yakından baktığınızda onları ikna edecek hikayeleri anlatabilir, bağış yapma eğilimlerini artıracak çalışmaları hayata geçirebilirsiniz.

Yorum Ekle

css.php