İdeanest Blog

Bağışçıyım! Ama Param Nereye Gidiyor?

Kitle kaynak yaratma platformu ideanest’e giriş yaptınız, projeleri incelediniz ve gerçekleşmesini istediğiniz bir ya da birden çok proje olduğunu fark ettiniz. Bağış yapmak istiyor, ancak yaptıktan sonraki süreçte neler olacağı konusunda tedirginlik yaşıyorsanız, şimdi arkanıza yaslanmanızı ve yazının bundan sonraki kısmını daha dikkatli okumanızı öneriyoruz:

TTGV Güvencesi Altında!

ideanest’i benzer projelerden ayıran çok büyük bir farkı var: bir TTGV platformu olması… Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı tarafından kurulan ideanest, projeler için yapılan bağışların da güven içerisinde gerçekleşmesini sağlıyor. Yaptığınız bağış, direkt proje sahibine ulaştırılmadan önce, TTGV bağış hesabında toplanıyor ve proje bütçe hedefine ulaştıktan sonra, kontrollü bir şekilde projeye aktarılıyor. Bu süreç de bağış yapma sürecinde hissedilebilecek tüm tedirginlikleri ortadan kaldırıyor.

Detaylı bilgi için ”Kâr Amacı Gütmüyoruz: TTGV Çatısı Altındayız!” yazımızı okuyabilirsiniz.

Peki, bağış süreci nasıl ilerliyor?

Projeler sayfasına girdiğinizde fikir aşamasında olan, fonlama aşamasına olan ve tamamlanan projeleri görebilirsiniz. Fonlama aşaması projeleri, bağış yaparak destekleyebileceğiniz projelerdir. Projenin kendi sayfasına girdiğinizde sağ alt köşede beliren Projeyi Destekle butonuna tıklayarak bağış yapma işlemini başlatabilirsiniz.

ideanest bağış, ideanest bağışçı

Öncesinde sisteme üye olmadıysanız kayıt işlemini gerçekleştirmeniz gerekiyor. Sonrasında açılan ödeme panelinde tutar ve kart bilgilerinizi girerek projeye bağış yapma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. ideanest’te yapacağınız işlemler 256bit SSL ile şifrelenir. Burada bağışların gönüllülük esaslı yapıldığını da unutmamak gerekiyor. Yani yapılan bağış için bir hisse, hediye, ürün vs. gibi bir beklenti içerisine girmek, ideanest felsefesine uygun bir görüş olmayacaktır.

ideanestte bağışçıların proje sahiplerinden tek beklentisi, projenin başarılı olduklarını görmektir.

Yaptığınız bağış TTGV bağış hesabına aktarılır ve projeye iletilmesi için hedeflenen bütçeye ulaşması beklenir. Projenin hedefine ne kadar yaklaştığını, sitede bulunan sayfasından takip edebilirsiniz.

Proje, yapılan desteklerle birlikte hedefine ulaşmayı başardığında ideanest ve proje sahibi arasında bir sözleşme imzalanır. O sözleşmede belirtilen süreçlerde, kontrollü bir şekilde bağış aktarımı yapılmaya başlar. Yaptığınız bağışın nasıl kullanıldığını, projenin hangi aşamada olduğunu görmek de elbette en doğal hakkınız. Proje sayfasından bunları takip edebilir, projeye dair merak ettiğiniz soruları buradan iletişime geçerek yöneltebilirsiniz.

Proje Başarısız Olursa…

Gerçekleşmesi için bağış desteğinde bulunduğunuz proje bütçe hedefine ulaşamazsa yapılan bağış ne olacak? Aklınıza takılan sorulardan biri de bu olabilir. Merak etmeyin; yaptığınız bağış boşa gitmeyecek. Desteklediğiniz proje bütçe hedefine ulaşamadığında TTGV bağış hesabında tutulan bağışlar proje sahibine aktarılmaz. Proje başarısız olduğu için kapatılır ve bağışlar da bağış sahiplerinin ideanest hesabına ideapuan olarak aktarılır.

ideanest bağış, ideanest bağışçı

Sahip olduğunuz ideapuanları diğer projeleri desteklemek için kullanabilirsiniz. Zaten bir ‘teknoloji bağışçısı’ olduğunuz için mutlaka diğer projeler içerisinde de gerçekleşmesinin yararlı olduğunu düşündüğünüz fikirler olacaktır. Dilerseniz bu puanların ideanest yönetimi tarafından uygun projelerin desteklenmesi için kullanılmasını da sağlayabilirsiniz. Kâr amacı gütmeyen bir platform olan ideanest, bağışlarınız üzerinden bir komisyon kesmez ya da edindiği bütçeyi kendi yararına bir uygulama için kullanmaz.

ideanest projelerine yaptığınız bağışlar TTGV (Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı)’na yapılan bir bağış olacağı için, adınıza bağış makbuzu düzenlenecektir. idea@ideanest.org adresine bu konuda bir talep e-postası göndererek makbuzunuzun iletilmesini isteyebilirsiniz.

Yorum Ekle

css.php