İdeanest Blog
araştırma projesi kitle fonlama

Araştırma Projeniz Kitle Fonlama ile Finanse Edilebilir mi?

Araştırma projesi için geleneksel kaynaklardan fon desteği sağlamak artık giderek daha zor hale gelmeye başladı. Yurt dışında araştırmacılar artık projelerini kitle fonlama kampanyaları ile halka açmayı tercih ediyor. Dünya genelinde eğilimin bu yönde olması, ülkemizde de araştırma projelerini fonlayan platformların hayata geçirilmesine neden oldu. Kitle fonlama uzaktan bakıldığında oldukça cazip bir seçenek. Ancak her proje fikrini desteklemek için hazır bekleyen bir kitle ile karşı karşıya değiliz. Öncelikle onları ikna edecek bir fikre sahip olmak gerekiyor. Böyle önemli bir ayrıntı söz konusuyken, bu kez yazımızda araştırma projenizin kitle tarafından finanse edilmeye uygun olup olmadığı konusu üzerinde durmaya karar verdik.

Teknoloji, tıp, sanat ve diğer birçok alanda kitle fonlama kampanyaları başlatılıyor ve dünya genelinde bu projeler için önemli miktarda para birikiyor. Kitle fonlama üzerine yapılan araştırmalar, araştırma projesi fikrinin bireyler tarafından finanse edilmesinde özel bir proje sayfasına sahip olmasının etkili olduğunu gösteriyor. Fon desteğinde bulunması için çağrı yaptığınız kitlenin bir şekilde size inanması ve araştırmanızla neyi hedeflediğinizi, neyi değiştirmek istediğinizi öğrenmesi gerekiyor. Bu nedenle onlara ideanest’te olduğu gibi bir proje sayfası üzerinden seslenmek büyük ölçüde destek verme eğilimlerini yükseltecektir.

araştırma projesi kitle fonlama

Ne tür projeler kitle tarafından finanse edilebilir?

Aslında bu soru için net bir cevap vermek doğru değil. Büyük ölçüde fonlamak istediğiniz projeyi ne kadar doğru anlattığınıza bağlı diyebiliriz. Eğer araştırma projenizin amacı bir teknoloji ya da ürün geliştirmekse ve bireylerin deneyimlemek isteyebileceği somut bir çıktı veriyorsa fonlanma şansınız artacaktır. Başarılı bir kitle fonlama kampanyası yürütmek için finanse edilecek olan projenin güzel ve etkili bir şekilde sunulması, detaylıca açıklanması, nasıl bir fark yaratacağını şeffaf bir şekilde ortaya koyması gerekir. İnsanları proje sayfanıza davet ettiğinizde, içeriğinizle onların aklına gelebilecek her türlü soruyu cevaplayabiliyor olmalısınız.

Projenizin amacını anlaşılır şekilde hedef kitlenize anlatabilmeniz, onları empati yapmaya yönlendireceği için daha kolay finanse edilmesini sağlayabilir.

Somut bir çıktı vermeyen araştırma fikirleri kitle fonlaması için çok uygun değildir. Eğer kişisel bir merak için araştırma yapmayı planlıyorsanız, kitle desteği almanız büyük olasılıkla mümkün olmayacaktır. Özellikle sağlık alanında yapacağınız araştırmalar toplumun genelini ilgilendirdiği için kitle desteği almanız daha kolay olacaktır.

Kitle fonlama modeline uyan bir fikriniz olduğunu düşünüyorsanız, araştırma fikrinizin gerçeğe dönüşmesine yardımcı olacak birkaç önerimiz var:

Daha önce başarılı şekilde finanse edilmiş olan benzer projelere mutlaka göz atın. Özellikle onların uyguladığı iletişim stratejileri kampanyanızı yürütürken ilham verebilir.

Projenizle ilgilenmesi muhtemel olan kitlenin jargonunu öğrenerek, onlara kendi dilleriyle hitap etmeye özen gösterin.

Projeyi tanıtmak için etkileyici bir video oluşturmak bir neredeyse şart. Bu videoyu potansiyel yatırımcılar için olabildiğince erişilebilir hale getirin. Sosyal medya bu konuda en doğru araç olacaktır.

Büyük bütçeli projelere göre küçük bütçeli projelerin finanse edilmesi daha kolaydır. Eğer büyük bir proje fikrini varsa ve yüksek bir bütçe söz konusu ise, projenizi farklı aşamalara ayırıp adım adım fonlanmasını sağlayabilirsiniz.

“Fonlama Aşamasındaki Projenizi İlgi Çekici Hale Getirmenin 4 Yolu” başlıklı içeriğe göz atmanız da bu konuda faydalı olabilir.

Araştırma Projeniz için Kampanya Başlatmalı mısınız?

Bu sorunun cevabını verecek olan sizsiniz. Ancak kendinize hangi soruları sormanız gerektiği konusunda biz yönlendirici olmaya çalışacağız. Öncelikle şunu düşünmelisiniz, finanse etmeye çalıştığınız projenin türü halkın çoğunluğunu ilgilendiriyor mu? Cevabınız evet ise kitle fonlamada şansınızın yüksek olduğunu söyleyebiliriz.

Araştırma projeniz akademik bir dayanağa sahip mi? Eğer bir üniversitenin çatısı altında ilerleyecekseniz bu hedef kitlenizin size ve projenize inanma eğilimini yükseltecektir. Bir araştırma ekibine sahip olduğunuzda, tek başına ilerlemeye göre çok daha şanslı olabilirsiniz.

Projenizin sonucu somut bir çıktı sunuyor ya da sosyal bir faydaya dayanıyorsa, bu da kitlesel fonlamada daha şanslı olacağınız anlamına gelir. Fikrinizi bu açıdan da test etmeli, eğer sosyal fayda sağlayacak bir etkiye sahipse bunu ifade etmek için doğru kelimeleri bulmalısınız.

Araştırma fikrinizin kitle fonlama için uygun olduğuna inanıyorsanız, buradan ideanest programına başvurmak için üyeliğinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Yorum Ekle

css.php